Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 28.11. – 14.12.17

м. Кропивницький

28 листопада в Центральноукраїнському інституті МАУП пройшов тренінг «Виборча реформа: за і проти». Студенти ВНЗ мали змогу глибше ознайомитися з актуальними питаннями, що стосуються змін до виборчого законодавства, а також в групах «формували» відкриті списки, зокрема за гендерною складовою.

 

АГ Кропивницький

Учасники заходу наголошували, що в Україні вже давно назріла виборча реформа. Не обійшли увагою проблему, яка виникає під час кожних виборів – купівля голосів. Більшість учасників підписали Петицію з вимогою невідворотності покарання за підкуп виборців. Окремо розглядалося питання про публічні консультації. Четверо учасників тренінгу виявили бажання приєднатися до активної діяльності. З ними було проведено консультацію одразу по завершенні заходу.

Також цього ж дня в місті проводилася традиційна інформаційна година для громадян, під час якої говорили про виборчі системи, відкриті списки, зниження прохідного бар’єру, гендерну складову у виборчих списках.

30 листопада в бібліотеці Первозванівського СБК Кіровоградського району (територія щойно утвореної ОТГ) регіональний координатор “Активної Громади” Анатолій Стоян провів тренінг – моделювання на тему: “Моя громада через 50 років”. Окремими блоком навчання була презентація посібника “Інструментарій для громадян”. Учасниками цього заходу були лідери громадської думки та старшокласники місцевої школи, які застосовували відомі елементи стратегічного планування (визначали місію, візію, цінності громади та сильні, слабкі сторони, які вона має).

АГ Кропивницького 15

Під час тренінгу присутні намагалися належним чином використати наявні можливості та мінімізувати можливі загрози. Кульмінацією тренінгу було бачення майбутнє громади в 2067 році. За словами пана Анатолія, песимістів не виявилося. Громада матиме сталий економічний розвиток, ефективну інфраструктуру, досконалі освіту, медицину, культуру та спорт, гарні парки та водні оази для відпочинку. Самі жителі будуть активні у вирішенні місцевих справ та свідому у виборі влади.

***

м. Суми

28 листопада «Активна Громада Сум» спільно з Бібліотекою-філією № 1 Сумської міської централізованої бібліотечної системи провели лекцію «Медіаграмотність у виборчому процесі» в рамках заходу клубу «Надія», який називався «Інформація. Молодь. Інтелект».

Разом із студентами обговорили, яку саме інформацію та з яких джерел отримують виборці під час виборчої кампанії. Не минулося й без дискусій на тему пошуку першоджерел інформації, а також щодо можливостей перевірки вже оприлюдненої інформації.

АГ Суми 15

Зрозуміло, що авторитетним джерелом перевірки базової інформації про кандидата є сайт Центральної виборчої комісії, та захід не обмежився обговоренням лише цього інструменту.

Серед іншого, говорили про емоційність інформації, яка доноситься споживачам і характерні відмінності між маніпуляцією та пропагандою. Учасники обговорили також поширення фейків у мережі Інтернет: від неправдивих новин до цілих фейкових сайтів. Не менш важливою є увага користувачів до новинних заголовків, які також спритно маніпулюють увагою. Після теорії присутні поділилися живими прикладами та можливими шляхати уникнення таких ситуацій надалі.

***

м. Знам’янка, Кіровоградська обл.

29 листопада у Знам’янському професійному ліцеї пройшов тренінг «Інструменти участі громадян для впливу на прийняття рішень». Активний, дружний та креативний педагогічний колектив ліцею разом з тренером Оленою Олізько, членом “Активної Громади”,  в ігрових формах визначали проблеми міста Знам’янки та шукали шляхи їх вирішення.

В об’єднаних групах педагоги ознайомились з інструментами участі громадян та спробували їх застосувати з подальшим визначенням складності. Також колектив ліцею дізнався про Петицію щодо невідворотності покарань за підкуп виборців, її підтримала значна кількість активістів.

АГ м. Знам'янка

 

***

м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.

2 грудня в м. Кам’янці-Подільську проходила кампанія «Від дверей до дверей». Такий формат, як кампанія «Від дверей до дверей» (КВДД), широко розповсюджений у країнах Європи. Це найефективніша технологія проведення опитування. Так найпростіше дізнаватися думки людей, інформувати. Живе спілкування – завжди найкращий спосіб комунікації.

Активісти завітали до людей, котрі мешкають у центрі міста, для збору підписів під всеукраїнською петицією «За невідворотність покарання за порушення виборчого законодавства».

АГ Кам'янець 15

«Зустрічали нас по-різному, – поділилася координаторка «Активної Громади» в Кам’янці-Подільському Христина Будурович. – Траплялися люди привітні й не дуже. Одразу було видно освічених, які розпитували нас та читали петицію. Прикро зустрічати людей, які бояться давати свої номери телефонів, бо «хтось» подзвонить і буде погрожувати… Радянське минуле ще довго нам відгукуватиметься в таких людях. Дехто відмовлявся й казав, що це нічого не дасть.

За словами Христини, позитивом було те, що інші люди дякували за роботу, та розуміли важливість змін у країні.

***

м. Скадовськ, Херсонська обл.

Відповідно до Статуту міста та ЗУ «Про місцеве самоврядування», 6 грудня відбулися громадські слухання з розгляду проектів програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Скадовська та цільових програм на 2018 рік, бюджету міста Скадовська на 2018 рік.

На слуханнях були присутні члени міської громади та депутати. Після презентації першим заступником Анатолієм Розумним проекту цільових програм участь в обговоренні взяли як активні громадяни, так і представники депутатського корпусу.

5

За словами учасників, обговорення пройшло конструктивно. Приємно було чути гарні ініціативи та пропозиції й зауваження від молоді. Присутніми одноголосно було підтримано понад 80 ініціатив та пропозицій для подальшого доопрацювання і винесення програми від громади для розгляду депутатським комісіям.

Міський голова Олександр Яковлєв зауважив, що всі пропозиції будуть виконуватись згідно з Бюджетним Кодексом, за умови субвенцій районного, обласного бюджетів та цільових державних програм.

Ефективне наповнення місцевого бюджету та раціональне використання бюджетних коштів можливе при злагодженій роботі депутатського корпусу та виконавчого комітету, прозорому розподілу, з урахуванням стратегічного планування розвитку міста.

***

м. Горішні Плавні, Полтавська обл.

7 грудня відбулася зустріч представників ВІ «Активна Громада» з Валерією Гривко, керівницею громадської приймальні партії «БПП «Солідарність» у м. Горішні Плавні.

Під час зустрічі обговорювалася можлива співпраця щодо розвитку місцевої демократії, дотримання процедур та законодавства в умовах виборчої реформи.

6

Серед іншого, під час зустрічі говорили про необхідність обов’язкового надання письмових відповідей на письмові звернення до депутатів та візуалізації у вигляді інфографіки для соцмереж інформації щодо щорічного звітування депутатів Горішньоплавнівської міської ради перед виборцями та радою. Також обговорили необхідність запровадження онлайн-трансляцій колегіальних засідань суб’єктів владних повноважень – сесій міської ради (пленарного засідання та комісій) та виконкому.

Окремим блоком стало обговорення проведення децентралізації у Горішніх Плавнях. За словами координатора, гострим питанням до сих пір залишається не створена Горішньоплавнівська об’єднана територіальна громада (з с. Келеберда та с. Салівка). Адже це вже другий рік поспіль не дає розвиватися цьому регіону.

АГ Горішні Плавні 15

Ще одним питанням стала відсутність нового асфальтового покриття на дорогах, яке анонсував зі сцени під час святкування Дня міста Андрій Песоцький, перший заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації. Останні два гострих питання пані Валерія пообіцяла передати до обласного осередку партії, яким керує Андрій Песоцький.

***

м. Дрогобич, Львівська обл.

7 грудня в Дрогобичі відбувся хакатон #Хтось_то_зробить_challenge – випробовування для кожного громадянина, небайдужого до проблем міста чи держави. Коли є усвідомлення, що той «хтось» – це ти, в цей момент і твориться громадянське суспільство.

7

Якщо невідомо, з чого починати або як запланувати процес вирішення тієї чи іншої проблеми в місті, у пригоді може стати посібник «Інструментарій для громадян». За його допомогою учасники хакатону спробували розібрати одну з міських проблем. Зокрема вони спробували врахувати інтереси всіх сторін, зацікавлених у вирішенні проблеми, проаналізувати питання за алгоритмом SWOT, обговорити можливі інструменти активізації громади.  Завершився вечір переглядом фрагментів фільму «Півтора міста», як прикладу арт-активізму, що може існувати в просторі міста.

***

м. Дніпро

8 грудня в Дніпрі пройшла презентація книги «Інструментарій для громадян: посібник із залучення вашої громади до політичних процесів». Захід відбувся в Молодіжному центрі Дніпропетровщини. Під час презентації учасники дізналися про історію становлення Інституту «Республіка» та його поточні проекти. Крім того, кожен охочий отримав примірник посібника.

АГ м. Дніпро 15

Дмитро Чернишов, в.о. координатора ВІ «Активна громада» у м. Дніпро, разом з учасниками розглянув книгу й акцентував увагу присутніх на важливих моментах, зокрема на тих реальних історіях, які з матеріалу посібника можна застосувати у власній громадській діяльності.

 

На заході зав’язалася жвава дискусія навколо важливих для громадянського суспільства  питань: можливості співпраці громадських організацій з місцевими органами влади та політичними партіями.

***

м. Южне, Одеська обл.

8 грудня

Традиційно, під час інфогодини, активісти ознайомлювали мешканців міста Южного із діяльністю ВІ «Активна Громада», спілкувались про інструменти громадської участі, говорили про виборче законодавство та участь громадян у виборчому процесі. 

За словами координатра «Активна Громада Южного» Андрія Коновалова, цього разу серед співрозмовників переважно траплялись активні, небайдужі люди, котрі намагаються при нагоді брати участь у різноманітних акціях та заходах культурного, соціального та просвітницького спрямування як на локальному, так і на національному рівнях. Більшість опитаних вказали, що беруть участь у виборах, віддають свій голос за того чи іншого кандидата (партію), оскільки вважають це своїм обов`язком.

АГ м. Южне 15

Деякі висловлювали недовіру до того, як відбуваються вибори в Україні, акцентуючи увагу на підкупах, фальсифікації результатів та інших порушеннях. А ще частина громадян говорила про те, що від їхнього голосу нічого не залежить. У ході обговорень координатор пропонував людям підтримати петицію з вимогою невідворотності покарань за підкуп виборців, аби спробувати вплинути на процес виборів у нашій країні. Частині сподобалась ця пропозиція, деякі співрозмовники побоювались залишати свої контакти, хоча також були не проти подібних змін. Були й такі, котрі не вірили у дієвість даного інструменту впливу на владу. А от щодо ефективності використання інструментів прямої демократії, то дана тематика також зайняла чимало часу у процесі проведення інформаційної години.

***

м. Богуслав, Київська обл.

А 11 грудня презентація посібника «Інструментарій для громадян» пройшла в Богуславі на Київщині. Захід відбувався у форматі виховної години «Громадська активність: Впливай» для студентів місцевого коледжу, майбутніх юристів.

Під час заходу обговорювалися такі теми, як «Громадська активність – що це і навіщо?», «Роль громадян у реформуванні власної країни», «Інструменти для змін в Богуславі: як і чим можна користуватися». Також студенти могли ознайомитися з успішними практиками використання інструментів участі, запропонованими в підручнику.

9

 

***

м. Луцьк

14 грудня на постійній комісії ЖКГ депутати міськради Луцька заслухали представника ініціативної групи мешканців будинку по вулиці Кравчука, 11. До слова, мешканці зібрали 56 підписів з 2-х під’їздів для звернення до депутатів. Тож комісія рекомендувала внести двір у перелік вулиць, які потребують капітального ремонту. Жителі будинку зібрали підписи щодо ремонту прибудинкової території та подали звернення до депутата міської ради Андрія Козюри. Протягом декількох років біля будівлі проривало труби, і комунальники постійно знімали асфальт, щоб їх полагодити. І як наслідок – на дорозі суцільні ями.

АГ м. Луцьк 15

Разом із мешканцями будинку в організації ініціативної групи брала участь і Ольга Валянік, координатор ВІ “Активна Громада”. Вона проводила консультації та пояснювала мешканцям, як необхідно збирати підписи та писати звернення. Також на засіданні комісії “ЖКГ” Луцької міської ради координатор долучилася до відстоювання права на внесення прибудинкової території у список дворів, які потребують капітального ремонту.

“Для того щоб щось змінити у своєму дворі, місті чи країні потрібно починати з маленького. Спочатку необхідно поставити конкретну ціль, що саме ви хочете змінити. Опісля, слід дізнатися, до кого писати, наприклад, звернення. Є багато інструментів участі громадян для вирішення локальних проблем,  тому кожен може підібрати собі варіант  вирішення проблеми чи не індивідуально. Важливо не опускати руки і слідкувати за ходом розгляду конкретних питань. Навіть якщо чекають невдачі чи якісь перепони — не потрібно зневірюватись хоча б тому, що чиновницькі рішення можна оскаржувати, якщо отримуєш негативну відповідь”, — пояснює Ольга Валянік.

АГ м. Луцька 15

На сесії міської ради депутати мають затвердити список дворів, які потребують ремонту  2018 року. Ініціативна група планує прийти на сесію, щоб підтримати своє питання. У разі зупинки процесу мешканці будуть писати звернення до  ЖКГ та до заступників міського голови.