Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 22.03. – 05.04
м. Рівне
21 березня відбулася зустріч представників Інституту «Республіка» та представників Рівненського обласного осередку «Аграрної партії України» на чолі із заступником голови Юрієм Подорожнім. Під час зустрічі обговорювалися проблеми залучення молоді до громадської активності та її включення до суспільного життя, забезпечення прав й інформування громадян про інструменти впливу на прийняття рішень. Також відбулися цікаві дискусії щодо мовних квот, гендерних та вікових (молодіжних) квот у політиці, виборчих списків, національної та геополітичної стратегії України, зовнішнього ринку та можливостей і місця в ньому вітчизняного аграрного сектору.
У результаті сторони підписали Меморандум про співпрацю та домовилися про можливість залучення представників «Аграрної партії» до заходів, націлених на активізацію молоді й суспільства загалом. Із позитивними враженнями і цікавими думками від зустрічі Рівненська команда Інституту «Республіка» готується до проведення студентських дебатів у Рівному.
м. Житомир
25 березня під час чергової інфогодини «Активна Громада» Житомира розповідає про старт кампанії «Активна Громада: право вибору» та розповсюджує серед містян газету «Наші Вісті». Як зазначає координатор ініціативи в Житомирі Олексій Проноза, активісти розповідають та одразу дізнаються думку людей щодо механізмів взаємодії з владою, реформами сьогодення в українських реаліях.
А також активісти обговорюють проблеми й перспективи життя простих громадян, на які так чи інакше впливають нові закони й рішення, що приймаються як і на місцевому, так і на державному рівні.
м. Рубіжне, Луганська обл.
24 березня відбувалася чергова інфогодина у місті Рубіжне, метою якої було ознайомити громадян з механізмами отримання інформації про бюджетування. Члени «Активної Громади» зокрема розповідали про планування і затвердження місцевих бюджетів, витрачання бюджетних коштів та публічні закупівлі (в ProZorro та поза системою ProZorro). Також обговорили з жителями способи впливу на владу – враховуючи той факт, що в соцмережах була жвава дискусія з приводу акції протесту 25.03.2017 щодо витрачання понад 300 млн бюджетних коштів міста.
Під час зустрічі з громадянами активісти обговорювали багато питань, але особливе обговорення викликала норма ч.5 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Адже, як виявилося, громадяни не знають, хто заробляє з місцевого бюджету й ніхто письмово не звертався за отриманням такої інформації. Як зазначає координатор ВІ «Активна Громада» в Рубіжному Дмитро Бондаренко,люди навіть не чули про сайт відкритих даних, де можна переглянути усі платіжні доручення влади за такими видатками. Тому він запропонував зібрати ініціативну групу – зацікавлених дослідити питання, щоб активісти навчили людей користуватися наявними можливостями.
м. Кам’янець-Подільський
25 березня
Протягом останнього тижня «Активна Громада» Кам’янець-Подільського провела кілька інфогодин, під час яких активісти знайомили жителів з діяльністю ініціативи. Активісти підписали меморандуми з п’ятьма навчальними закладами міста та почали підготовку до дебатів між студентами на тему виборів.
Також протягом цього часу відбулися презентації проекту «Активна Громада: право вибору» та зустрічі щодо політичної просвіти громадян. За словами координатора Христини Русу, багато громадян цікавляться тим, коли буде відповідний благоустрій в місті: хочуть бачити патруль у місті задля безпеки дітей та всіх мешканців. Важливо, що містяни йдуть на діалог та починають розуміти актуальність посилення рівня просвіти не лише серед молоді, а й загалом по Україні.
м. Херсон
22 березня координатор «Активної Громади» Римма Бараненко взяла участь у публічній дискусії «ВиборчаРеформаChallenge». Захід відбувся в Херсоні, організаторами виступили Громадянською мережою «ОПОРА» спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES).
Неурядові організації в черговий раз закликають парламент до прискорення реформування виборчого законодавства та проводитимуть фахові консультації з місцевими політичними групами, експертами, організаторами виборчого процесу. Результати цих обговорень будуть систематизовані та надані на розгляд робочій групі з реформування виборчого законодавства, керівництву ВРУ, лідерам фракцій та народним депутатам. Як координатор проектів «Активної Громади», пані Римма виступила із презентацією кампанії «Активна Громада: право вибору» та розказала про місцеві проблеми, пов’язані із недосконалістю виборчої системи. У ході заходу активісти домовилися про подальше спілкування щодо озвучених проблем, зокрема у сфері фальсифікації виборів.
26 березня активісти херсонської «Активної Громади» разом з депутатами міської ради підняли проблему тварин в місті, зокрема стан зоокутку у гідропарку. У ньому знаходяться хижі звірі (вовки та ведмеді), але в поганих умовах і без належного догляду. Тому, «Активна Громада» разом з активістами ГО «Вірні друзі» направили багато запитів та звернень по різних інстанцій, аби поліпшити ситуацію. А насамперед – покращити догляд за тваринами та відправити у реабілітаційні центри тих, хто не може утримуватися в даних умовах.
За словами Римми Бараненко, координатора ініціативи, наразі проведено серію зустрічей з депутатами міської ради Оксаною Дьяковою та Віталієм Урбанським, зокрема й виїзну зустріч до Гідропарку на місце утримання тварин. За результатами зустрічі сторони домовились про співпрацю у вирішенні проблеми зоокутку та конкретні спільні дії щодо піклування про тварин, а також усунення корупційної складової у цій справі.
м. Кропивницький
26 – 27 березня в Кропивницькому пройшов семінар на тему: «Внутрішньо переміщені особи та участь у виборчих процесах» за участі внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), адвокатів та громадських активістів з Дніпропетровської та Кіровоградської областей.
У ході обговорення присутні дійшли до висновків: нині є необхідність прийняття Єдиного виборчого Кодексу (за прикладом Грузії); внесення змін у виборче законодавство України, яке б надавало право голосувати цій категорії осіб; проведення політичної просвіти з метою отримання знань та мотивацією бути активними у виборчому процесі. Для присутніх цей досвід став корисним. Адже вони вже тривалий час взаємодіють з ВПО у виборчих процесах, а також важлива можливість залучення до цієї роботи команди кампанії «Активна Громада: право вибору» Інституту «Республіка».
м. Южне, Одеська обл.
27 березня представники ВІ «Активна Громада» були запрошені на засідання розширеної наради до міськвиконкому. Одним із найбільш обговорюваних питань заходу було електронне врядування. Інформаційній системі «Розумне місто» у м. Южному виповнився рік.
За словами координатора «Активної Громади» Южного Андрія Коновалова, це місто є одним із лідерів за частотою використання даного веб-ресурсу. У майбутньому планують виділити приміщення та облаштувати його необхідним устаткуванням, щоб система могла працювати більш злагоджено та ще більш результативно, аби різноманітні заявки могли опрацьовуватись цілодобово. Також під час заходу активним користувачам веб-сервісу «Розумне місто» були висловлені подяки та вручені грамоти.
Серед нагороджених були представники ініціативи та активні учасники заходів ВІ «Активна Громада», а саме Олена Коновалова (її електронна петиція набрала 100 підписів за рекордний період), Віктор Лі (найбільше зареєстрованих та виконаних заявок ЖКГ), Ілля Юрченко («Розумне ОСББ» – перше зареєстроване на електронному ресурсі), Антон Ткаченко (перший користувач даного веб-ресурсу на місцевому рівні).
м. Дергачі, Харківська обл.
29 березня активісти провели чергову інформаційну годину у місті Дергачі та завершили опитування щодо політичної просвіти мешканців. Під час інфогодини поговорили про процеси об’єднання громад у Дергачівському районі, які активізувалися останнім часом. Як зазначає регіональний координатор «Активної Громади» Олександр Міщан, нині не створено жодної об’єднаної громади в районі, і на практиці ніхто не знає про цей непростий процес. Тому, обговорювали з громадянами всі «за і проти» цього процесу.
«Добігає завершення і опитування мешканців міста. Попередній аналіз даних та спілкування з людьми свідчать про те, що політична просвіта людей сформована, здебільшого, від перегляду політичних ток-шоу чи новин. Але в реальному житті на місцевому рівні люди мало знайомі з інструментами їх участі у політичному житті громади та взаємодії з місцевими органами публічної влади», – говорить Олександр Міщан.
м. Добропілля, Донецька обл.
29 березня в рамках проекту «Активна Громада: право вибору» представники ініціативи запросили провести тренінг в Добропіллі Реваза Татеішвілі, координатора програми «Звичка думати» і тренера ГО «Інша освіта». Діти, що входять в дитячо-юнацьку громадську організацію «Мрія», братимуть участь в дебатному турнірі, організаторами якого спільно з «Мрією» виступає «Активна Громада» Добропілля. За допомогою різноманітних вправ Реваз пояснив учасникам основні правила проведення дебатів, нюанси виступу перед суперниками і аудиторією, а також тонкощі – тактику і стратегію – командної роботи в дебатах.
Для школярів Добропілля дебатний турнір – нововведення. Інформація про те, що переможці регіонального етапу зможуть спробувати себе в фіналі всеукраїнського турніру в Києві, стало додатковим стимулом до поглибленого вивчення дебатної практики.
4 квітня активісти працювали з місцевими активними жителями Добропілля і намагалися підтримувати зацікавленість в широкому застосуванні інструментів участі для відстоювання своїх прав. Тому цього дня представники «Активної Громади» в Добропіллі зареєстрували в міськраді звернення до депутата від жителів двох вулиць і двох провулків приватного сектору з проханням допомогти в ремонті проїжджої частини. Перед цим активісти зібрали підписи і сфотографували стан доріг на своїх вулицях.
м. Суми
29 березня «Активна Громада» Сум провела навчальний семінар з ораторського мистецтва та дебатної майстерності, за участі Заслуженого артиста України Василя Івановича Будянського. Захід відбувся в рамках підготовки учасників до дебатного турніру «Активна Громада: право вибору», який відбудеться 8 квітня.
Разом з Василем Івановичем учасники обговорили тонкощі виступу справжнього оратора:
- працювали над дикцією;
- розмірковували над тим, якою має бути промова;
- говорили про роботу з аудиторією під час виступу;
- отримали декілька порад боротьби із стресом перед публічним виступом.
Додатково, координатор «Активної Громади» Сум Михайло Горкуша розповів про особливості дебатування за британським форматом та продовжив розбирати з учасниками особливості аргументації під час виступу, окреслив питання щодо регламенту проведення турніру.