Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 02.11 – 07.11
м. Кропивницький
3 листопада для студентів та викладачів факультету філології та журналістики Кіровоградського педагогічного університету імені Володимира Винниченка регіональне представництво мережі ОПОРА, координатор Зоя Лебідь, провели інформаційний форум: «Інструменти парламентського моніторингу: як дізнатися все про свого депутата?».
У цьому публічному заході взяв участь також регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Анатолій Стоян. Під час свого виступу він розповів присутнім про відповідну ініціативу, її завдання та результати діяльності. Також ознайомив учасників з інструментами громадської участі, зокрема, електронними петиціями, місцевими ініціативами та громадськими слуханнями. Наприкінці активіст запросив долучатися до ініціативи, і як результат четверо студентів виявили бажання бути волонтерами.
4 листопада регіональний координатор «Активної Громади» зустрівся з фахівцями Кіровоградського рекламного агенства «РІК». Сторони обговорювали фандрайзингову кампанію із благоустрою скверу відпочинку для молоді: розміщення лавки «закоханих» або «примирення» та облаштування місця для велопарковки.
м. Луцьк
4 листопада «Активна Громада» Луцька виступила співорганізатором міжнародного семінару «Відродження місцевого самоврядування як шлях до зрівноваженого розвитку – досвід України, Республіки Польща та Білорусі».
Представники України, Польщі та Білорусі у Луцьку ділилися досвідом реформування органів місцевого самоврядування, щоб зробити їх більш спроможними та ефективними. Як відзначив виконавчий директор РВ АМУ у Волинській області Богдан Самойленко, обмін досвіду реформ місцевого самоврядування в Україні та Польщі буде корисним у процесі деценталізаціїв в нашій держав.
За словами президента Фундації Європейська Академія місцевого самоврядування Анджея Страви, напередодні реформи місцевого самоврядування Польща мала схожі стартові позиції, а їхня реформа місцевого самоврядування стала однією із найуспішніших. Викладач університету Марії-Кюрі Склодовської та екс-мер Любліна Ельжбета Колоджей-Внук розповіла про розподіл повноважень між ґмінами, повітами та воєводствами як основними органами місцевого самоврядування, а також про досвід втілення різноманітних проектів у Любліні. Зокрема, вона повідала, як владі вдалося оновити Старе місто, щоб воно могло стати туристичною перлиною Любліна.
Організаторами конференції стали волинське регіональне відділення «Асоціація міст України» у співпраці з ВГО «Інститут Республіка», «Європейською Академією розвитку науки і бізнесу», Фундацією «Європейська Академія місцевого самоврядування» (Республіка Польща) під почесним патронатом Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку.
Джерело: Волинь Post
м. Скадовськ
4 листопада відбувся V-й районний екологічний фестиваль «Свіжий вітер» на базі загальноосвітньої школи № 2 міста Скадовська. Учасниками стали майже всі школи району. Глядачі, вболівальники та конкурсанти зустрілись і з екологічним десантом, і віршованим та театралізованим дійством, ексклюзивними шедеврами екомоди. Школярі своїми виступами намагались привернути увагу органів місцевого самоврядування та громадськості до проблем довкілля і закликати до збереження неповторного Скадовського краю та рідної України.
Організаторами фестивалю стали представники осередку Всеукраїнської екологічної ліги, Всеукраїнської Ініціативи «Активна громада», голова громадської ради при Скадовькій РДА Ірина Бартчук, співорганізатор заходу – Скадовський центр дитячої та юнацької творчості та ведуча Людмила Шевченко. Користуючись нагодою, активісти вручили присутнім громадську газету «Наші вісті».
5 листопада для активної громади с. Новомиколаївка Скадовського р-ну спільно з учасницею національного Форуму «Реформа місцевого самоврядування в Україні: стан та перспективи розвитку» Євгенією Глєбовою та сільським головою представники «Активної Громади» провели мотиваційний лекторій. Тема лекторію: «Інструменти участі в дії».
З метою активізації громади, детальніше зупинилися на громадських ініціативах, процесу подання проектних заявок та розглянули пропозицію про підготовку Положення про створення Громадського бюджету. Присутніх також зацікавило питання створення ОСББ, шляхи залучення та розвиток волонтерського руху. Активісти також ознайомили присутніх з ВІ «Активна громада» та діяльністю ВГО Інститут «Республіка» і на завершення надали інформативні буклети з приводу розглянутих питань та газету «Наші Вісті».
м. Херсон
4 листопада відбулася зустріч представників «Активної Громади» Херсона з активістами с. Велика Олександрівка Херсонської обл. Основною темою розмови була реформи з децентралізації влади та бачення місцевих жителів щодо утворення об’єднаної громади з центром у с. Велика Олександрівка. Херсонський регіональний Координатор проектів ВГО «Інститут Республіка» Римма Бараненко розповіла великоолександрівським жителям про переваги, які отримає їх громада після утворення ОТГ.
Натомість активісти виклали своє бачення цього процесу в контексті місцевої політичної ситуації та розповіли про перепони, які на їх думку заважають утворенню нової об’єднаної громади. Серед присутніх були депутати місцевої ради, які задавали конкретні питання щодо нового адміністративного устрою, а також депутат-економіст, яка дуже серйозно цікавилась системою оподаткування та джерела надходження у бюджет селища після утворення ОТГ і чи дійсно їх громада буде економічно спроможна.
З необхідністю змін погодились всі присутні, а щодо реформи місцевого самоврядування, звичайно, є побоювання й розуміння переваг, які вона може дати.
4 листопада після зустрічі з активістами в с. Велика Олександрівка Херсонської обл., херсонський регіональний координатор ВІ «Активна Громада» ВГО «Інститут Республіка» Римма Бараненко разом з місцевою активісткою завітала на зустріч до селищної голови Великої Олександрівки Наталії Корнієнко.
Під час розмови, голова висловила своє бачення децентралізації та можливості утворення Великоолександрівської ОТГ. У ході обговорення з’ясувалося, що пані Наталія вона має досить знань щодо децентралізації, пройшла двохтижневі курси навчання голів за проектом «Добре» і загалом згідна з необхідністю реформи. Проте за її словами, втілення реформи у Великій Олександрівці має ряд труднощів. Зокрема в тому, що за перспективним планом до Великої Олександрівки повинні приєднатись багато районів і адміністративному центру буде важко це потягнути. Також голова розповіла про місцеві перепони, які переплітаються з бізнес інтересами певних осіб.
Попри всі обговорені перешкоди, у бесіді сторони зійшлись на тому, що існує прагнення змінити життя громади на краще, є бажання до діалогу щодо децентралізації і якщо будуть усунуті перешкоди на шляху, то будуть подальші кроки в цьому напрямку.
м. Жмеринка
6 листопада
Протягом минулого тижня представники «Активної Громади» спільно з активістами ініціативи по впровадженню кодексів етики для голови та депутатів місцевих рад зі Жмеринки та Хмільника Любою Жерновською, Андрієм Сільченко та Наталією Нечипорук знайомили мешканців цих міст із новинами ходу впровадження кампанії. Під час зустрічей вони запрошували громадян до участі в створенні етичної комісії при Хмільницькій та Жмеринській міських радах.
Попри загальну зневіру та розчарування, що поглиблюється в українському суспільстві ледь не щодня, активісти закликали людей не опускати руки і продовжувати контролювати роботу місцевих рад, брати участь в процесі розробки та реалізації політичних рішень, що стосуються життя місцевих громад. Також слід тиснути на місцеву владу з метою впровадження інноваційних рішень у свою роботу.
7 листопада
У Жмеринці розробляється Положення про громадський бюджет. Ініціаторами проекту про громадський бюджет стали регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Андрій Сільченко та активістка Люба Жерновська. Саме вони знайшли конкурс і написали проект на фінансування інформаційної та адвокасі кампаній щодо бюджету участі. Цей проект був підтриманий в рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії і співфінансований Канадським Міністерством закордонних справ.
У ході кампанії був проведений форум, на якому спікери презентували досвід Черкас по впровадженню громадського бюджету і відповіли на питання, які виникли в учасників форуму. За основу Жмеринського документу було взято проект, який використовують у місті Черкаси.
За словами Андрія Сільченка, розробники насправді стикнулися труднощами, що пов’язані з затратою часу на те, аби пояснити різним політичним силам, що це таке громадський бюджет і чому важливо голосувати за цю програму: «Позитивним моментом є те, що Жмеринкська міська рада з перших днів проявила відкритість і готовність співпрацювати в напрямку прийняття цього документу».
Програма була проаналізована фінансовим управлінням та управлінням економіки і на даний час готується до розгляду в депутатських комісіях. Велика кількість депутатів також підтримують дану програму, тому активісти очікують, що на черговій сесії у грудні положення буде прийнято.