Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 26.10 – 02.11
м. Зіньків, Полтавська обл.
25 жовтня регіональний координатор «Активної Громади» Лариса Мельник стала учасником семінару від Полтавського обласного Офісу реформ щодо впровадження в дію ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Ірина Балибіна, керівник офісу розповіла присутнім про виклики ОТГ, але при цьому наголосила, що об’єднуватись чи ні – це вже питання вчорашнього дня. Рік роботи об’єднаних громад переконливо показав, що створення ОТГ – це шанс на розвиток.
Відповідно, у своєму виступі Лариса Мельник зауважила, що просування реформи (як саме вона буде реалізована) залежить від самих громадян. «Об’єднуватись або ні – це наш вибір: чи ми й надалі сидітимемо та чекатимемо вказівок згори, чи самі вирішуватимемо свою долю. Розуміння суті реформи потрібно доносити до людей. А для цього потрібна широка просвітницька робота, якою і займається ВГО «Інститут Республіка», – додала пані Лариса.
м. Черкаси
26 жовтня 2016 року в малій сесійній залі Будинку рад Черкаської обласної ради відбувся регіональний форум на тему: «Залучення ресурсів для розвитку територіальних громад на Черкащині». Захід організований спільно Всеукраїнською ініціативою «Активна Громада» (ВГО «Інститут Республіка»), Черкаською обласною державною адміністрацією та Центром розвитку місцевого самоврядування Черкащини.
Учасниками регіонального форуму були представники територіальних громад Черкаської області, які йдуть по шляху добровільного об’єднання, активісти, представники проектів, що підтримуються міжнародними донорами, депутати, громадські організації, місцеві ЗМІ.
У ході проведення форуму регіональний координатор Центру розвитку місцевого самоврядування, експерт «Інституту Республіка» Сергій СЛИНЬКО неодноразово підкреслив, що проведення зазначеної реформи – пріоритет у розвитку громади. Він також детально проінформував учасників про Європейську донорську допомогу в дії: U-LEAD, DOBRE, DESPRO.
с. Обознівка, Кіровоградська обл.
26 жовтня представники ВІ «Активна Громада» с. Обознівка долучились до створення алеї слави героям АТО в с. Катеринівка, яку ініціював директор ПАТ «Кіровоградське рудоуправління» Володимир Кухта. Серед присутніх – представники місцевої влади, вчителі, учні Катеринівської ЗОШ, працівники ПАТ «Кіровоградське рудоуправління» і, звичайно, учасники АТО.
Спільними зусиллями учасники висадили 140 дерев: 70 лип та 70 берізок. Акція пройшла у доброзичливій атмосфері: люди невимушено спілкувались про перспективи розвитку сіл Катеринівка та Обознівка, про ті можливості, що відкриває децентралізація влади для місцевого самоврядування та про об’єднання громад. У свою чергу волонтери інформували мешканців про важливість бути активними людьми.
1 листопада в с. Катеринівка відбулась 11-та сесія Обознівської сільради, на якій були присутні голова РДА Поліщук А. І., депутат районної ради Кухта В.В. та представники громадськості. Після розгляду нагальних питань регіональний координатор «Активної Громади» поділився знаннями, здобутими на Національному Форумі «Реформа місцевого самоврядування в Україні: стан та перспективи розвитку», організованим Інститутом «Республіка».
Під час виступу він наголосив, що Україна в процесі децентралізації пройшла «точку неповернення». Наразі, необхідні активні дії зі сторони влади. Тому, активіст запропонував представникам місцевої ради активніше сприяти у створенні спроможної об’єднаної громади та налагодити співпрацю з депутатами облради та Верховної Ради України, з координатором центру розвитку місцевого самоврядування в Кіровоградській області. Адже на сьогодні, ця співпраця досить слабка. Присутні погодилися з висловленими твердженнями активіста, який зазначив, що співпраця з Інститутом «Республіка» сприятиме створенню спроможної об’єднаної громади.
м. Скадовськ, Херсонська обл.
26 жовтня
У жовтні представники «Активної Громади» від ВГО «Інститут Республіка» провели перемовини із головами рад с. Григорівка, смт. Асканія-Нова, с.Тавричанка, смт. Великі Копані та с. Музиківка – потенційними очільниками майбутніх ОТГ Херсонської області. А також поспілкувалися з діючим головою Кочубеєвської ОТГ Іваном Дударем. У результаті домовилися про з співпрацю ВГО «Інститут Республіка» і підписали відповідний меморандум.
Під час зустрічі активісти отримали приємні враження від розуміння позитивного настрою очільників сіл та селищ із намірами відроджувати власні села та майбутні ОТГ. Додамо, що вже зараз відбувається втілення цих намірів, шляхом розробки нових проектів, отримання грантів на розвиток населених пунктів. За словами регіонального координатора «Активної Громади» Валентини Пономаренко, Музиківська сільрада здивувала своїм європейським виглядом (як зовні так і всередині), а її селищний голова Олександр Лейбзон безліччю ідей, планів та проектів задля відродження села.
м. Горішні Плавні, Полтавська обл.
27 жовтня відбувся Форум «Реформа місцевого самоврядування: стан та перспективи», організаторами якого виступили представники ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка». Мета заходу – обговорити поточний стан реформи, визначити проблеми та перспективи розвитку, роль усіх учасників процесу децентралізації на місцях та налагодити діалог між ними.
Серед учасників:
- Ірина Дудка, консультант регіонального відділення Асоціації міст України;
- Олександр Полупан, консультант регіонального відділення Асоціації міст України,
- Саідова Анжеліка, консультант регіонального відділення Асоціації міст України;
- Світлана Неіленко, 1-й заступник сільського голови Омельницької об’єднаної територіальної громади;
- Юрій Середа, юрист Інституту «Республіка»;
- сільські голови та мешканці с. Келеберда, с. Салівка, Григоро-Бригадирівка, мешканці м. Горішні Плавні, громадські активісти, депутати міської та сільських рад, ЗМІ.
Серед запрошених гостей також були присутні представники Полтавської обласної державної адміністрації, представники виконкому Горішньоплавнівської міськради. Реформа місцевого самоврядування на сьогодні є одною із основоположних та таких, що потребують масової поінформованості серед населення та залучення громадян, встановлення постійного діалогу між владою та громадою.
31 жовтня у с. Салівка Кременчуцького р-ну Полтавської обл. понад 30 активних громадян зібралося задля отримання знань щодо використання інструментів участі громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні. Володимир Дмитренко, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» та Юрій Середа, юрист, експерт Інституту «Республіка» провели тренінг «Інструменти участі громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні в умовах децентралізації».
У заході взяли участь активні громадяни, представники освіти, культури, комунального господарства, депутатського корпусу РДА, а також місцеві чиновники на чолі з Салівським сільським головою Любов Бовбас.
Протягом тренінгу учасники говорили про зверенння до депутатів усіх рівнів, запити на інформацію, участь у комісіях та сесіях сільских та міських рад та інших інструментах місцевої демократії, які прописані в законодавстві України. Експерти «Активної Громади» навели приклади того, як активна участь громадян в процесі об’єднання територіальних громад позитивно впливає на рівень життя в об’єднаних громадах.
Наприкінці заходу Володимир Дмитренко та Юрій Середа надали інформацію щодо розвитку села в умовах децентралізації влади в Україні з використанням як державних ресурсів, так і міжнародної підтримки. Також учасники тренінгу отримали роздатковий матеріал, який закріпить отримані знання – буклети з інформацією про інструменти участі та основних гравців місцевого самоврядування, а також свіжий випуск Всеукраїнської газети для активних громад «Наші Вісті»..
м. Луцьк
27 жовтня в Луцьку сталася історична подія – було вперше реалізовано місцеву ініціативу і регіональний координатор «Активної Громади» Орися Харитонюк входила до складу ініціативної групи.
Луцькою міською радою було прийнято рішення про затвердження Порядку інформування про діяльність підприємств та закладів, що перебувають у комунальній власності Луцької міської ради. Сам порядок був розроблений Інститутом Політичної Освіти та Ukrainian Center for Independent Political Research. Проте, представники «Активної Громади№ Луцька долучилися до усіх процесів реалізації місцевої ініціативи.
м. Кропивницький
27 жовтня регіональний координатор «Активної Громади» Анатолій Стоян провів заняття – дискусію для державних службовців у Центрі підвищення кваліфікації кадрів Кіровоградської ОДА. Тема: «Як бути готовим до змін та долати виклики, що стоять перед громадами?» у контексті реформи з децентралізації влади.
Під час обговорення учасники наголошували на своєму нейтралітеті в процесах об’єднання територіальних громад, дотриманні принципу добровільності. Також вони зауважили, що є проблема кадрового забезпечення, брак приміщень для служб ОТГ та незацікавленість деяких представників місцевого бізнесу та керівництва сільських, селищних та міських рад в об’єднанні. Адже існує ризик втратити набутий статус. У свою чергу Анатолій Стоян повідомив учасників заходу про участь в національному Форумі з питань реформи місцевого самоврядування та пообіцяв присутнім передати інформацію щодо головних результатів заходу в соціальній мережі.
м. Жмеринка
31 жовтня
Невдовзі, завдяки ВІ «Активна Громада» Жмеринки з’явиться світло на ще одній вулиці міста. Улітку регіональний координатор ініціативи у Жмеринки Андрій Сільченко проводив просвітницьку зустріч з жителями міста. Тема даної зустрічі: «Інструменти прямої демократії, як механізм прийняття участі громадян у прийнятті рішень». Учасники обговорювали те, як можна ефективно взаємодіяти з владою задля вирішення нагальних проблем громади. Саме тоді, одна з учасниць зустрічі – Світлана Карнаух, підняла проблему мікрорайону, у якому вона проживає, та попросила сприяння у її вирішенні. Проблема полягала у тому, що по вулиці Одеська у місті Жмеринка вже декілька років не працювало зовнішнє освітлення, яке було зіпсовано в наслідок погодних катаклізмів. Світлана розповіла, що було декілька спроб звернення до міської влади, проте всі вони виявились безрезультатними.
Докладно розібравшись у проблемі, представники «Активної Громади», домовились зі Світланою про зустріч в громадському центрі, щоб разом скласти колективне звернення до міської ради та спланувати наступні дії. Тому, на наступній зустрічі було складено звернення і пані Світлана разом з активістами почала збір підписів жителів свого мікрорайону. Упродовж декількох днів було зібрано більше 50 підписів небайдужих громадян, і звернення було подано у міську раду та зареєстровано належним чином.
Реакція влади була оперативною. Уже на наступній сесії депутати проголосували за рішення про надання коштів на ремонт неосвітленої частини вулиці Одеської. Станом на 18 жовтня управління житлово-комунального господарства повідомило, що кошти на виконання ремонтних робіт вже виділені і роботи мають бути закінчені до кінця листопада.
Так, завдяки активним громадянам міста найближчим часом жителі вулиці Одеська увечері будуть ходити освітленими вулицями та не хвилюватися за своїх дітей, яким треба увечері добиратись додому зі школи та різних секцій.