Команда ВІ “Активна Громада” Запоріжжя провела вебінар для студентів. 

На жаль, карантин вносить зміни в наші плани, але активні та завзяті завжди знайдуть вихід із ситуації! 30 березня комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Олеся Лапікова провела онлайн тренінг “Взаємодія з громадськими організаціями та державними установами”. Учасниками стали 15 студентів 3 курсу Економіко-правничого коледжу, які навчаються на спеціальності соціальна педагогіка. Головним завданням тренінгу було розповісти про можливості впливу на процеси самоврядування та на розвиток міста в цілому, навчитися реалізовувати власні ініціативи. 

Спілкуватися зі студентами на складні, але важливі теми координаторки ВІ “Активна Громада” Запоріжжя почали більше місяця тому. Під час попередніх двох зустрічей вони встигли дізнатися, як працює суспільство, як побудувати неконфліктний діалог та опанувати основи проєктного менеджменту. Студенти почали розробляти власні ініціативи, щоб покращити якість життя сучасної запорізької молоді. Вони прагнуть реалізувати різні соціальні проєкти, як от адвокаційна кампанія з забезпечення чистоти у студентському гуртожитку, безкоштовний курс щодо правильного харчування та активного способу життя; організація оффлайн дозвілля для підлітків та навіть сексуальна просвіта молоді. Тренінг “Взаємодія з громадськими організаціями та державними органами” став продовженням серії тренінгів для студентів на тему громадянського суспільства. 

Під час вебінару учасники дискутували щодо таких питань:

  • чому молодь не долучається до діяльності громадських організацій?
  • що спонукає людей працювати безкоштовно?
  • чим корисні молодіжні організації?
  • як долучитися до громадської організації або ініціативної групи?
  • чи співпрацюють громадські організації з владними структурами?
  • які теми цікавлять студентів, які проблеми хочеться вирішити?
  • які є інструменти, щоб їх вирішити?

91495323_3603969833011397_3967602028250660864_n

– Головне в роботі з молоддю – не боятися незручних тем і несподіваних запитань та відповідати на них максимально відверто. Навіщо бути волонтером, якщо за це не платять? Чи конкурують громадські організації між собою? Чи можна за гроші гранту купити автівку? Чи допоможе участь в молодіжному русі знайти роботу? Прикро, що на такі теми мало хто говорить. У результаті маємо зовсім хибне уявлення як про громадський сектор, так і про систему влади в країні в тих людей (у молоді), які зовсім скоро почнуть формувати суспільство майбутнього, – розповідає комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” м. Запоріжжя Олеся Лапікова. 

Під час вебінару студенти зрозуміли, що можуть не просто долучитися до ініціативної групи, а створити свою. Також вони дізналися, які інструменти варто використовувати, щоб вирішити проблеми, які їх хвилюють. А саме, громадські слухання, публічні консультації, звернення до депутатів, заяви, скарги, привернення уваги до проблеми завдяки залученню ЗМІ та громадських організацій. Серед запропонованих тренеркою інструментів учасники найбільше зацікавилися електронними петиціями. Воно й не дивно, адже навіть під час карантину, саме за допомогою електронних петицій можна відстоювати свої інтереси.

До вебінару долучилася і викладачка Економіко-правничого коледжу Катерина Тарасова. Вона зауважила, що важливо, щоб студенти, особливо майбутні соціальні педагоги, могли сформувати активну громадянську позицію. Вони повинні розуміти, яким чином можна захистити свої інтереси. Варто пояснювати їм складні речі на прикладі тих проблем і потреб, які їх безпосередньо турбують. 

вебінар запоріжжя (1)

Учасники вебінару мають різні думки щодо громадської активності в Україні. Наприклад, студентка Опалатенко Катерина вважає, що про діяльність молодіжних і громадських організацій варто знати та розповідати. А подібна самоорганізація населення дозволяє зручно, швидко та конструктивно вирішувати актуальні проблеми. Інша учасниця вебінару, Валерія Потіп впевнена, що наша молодь є пасивною та дотримується позиції: “краще допомагати самому собі та докладати зусиль заради власного благополуччя, ніж допомагати іншим і витрачати зусилля на сторонніх людей”. При цьому, дівчина зазначила, що саме громадянська активність допомагає краще організувати суспільство та покращити якість життя.

Серед учасників вебінару лише близько 5 осіб є активними, які входять до складу студентської ради. Однак, після завершення тренінгу всі учасники погодилися, що варто бути активними, долучатися до громадських організацій, ініціатив та проєктів у тих сферах, які їм небайдужі.  

Найголовнішим відкриттям вебінару став висновок: здійснюючи громадську діяльність на волонтерських засадах, ти не отримуєш зарплатню, але вирішуєш певну проблему. Бажання жити в гармонійному, сприятливому середовищі – найбільша мотивація до роботи.

Частинка відеозапису вебінару, щоб зацікавити Вас долучатися до наших онлайн заходів:

Формат вебінару вже став звичним для команди ВІ “Активної Громади” Запоріжжя. Від початку запровадження карантину було проведено вже декілька різних онлайн-заходів. Як зазначила Олеся Лапікова, спочатку новий спосіб комунікації викликав побоювання та хвилювання. Багато часу забирало знайомство з функціоналом онлайн-платформ, але в умовах нинішньої кризи варто бути мобільними та швидкими. 

– Під час підготовки вебінару більше уваги доводиться приділяти саме візуальній складовій. Для того, щоб спостерігати за вебінаром було цікаво, а картинка на екрані змінювалася динамічно, демонстраційні матеріали можуть сягати до 80 сторінок – і кожна з них має виглядати стильно та сучасно. Крім того, варто продумувати і планувати інтерактиви. В онлайн режимі складніше виконувати практичні вправи, тому їх треба видозмінювати. Але, врешті, учасники позитивно реагують на новий досвід і активно долучаються до обговорення – а що ще потрібно для успішного заходу? – розповіла комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Олеся Лапікова. 

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.