23 лютого в Ужгородському прес-клубі відбувся круглий стіл на тему: «Як протидіяти політичній корупції: рецепт змін», організований Закарпатською обласною організацією Комітету виборців України.
Під час заходу учасники обговорили законопроект, який стосується використання політичними партіями коштів, отриманих із державного бюджету України на фінансування їх статутної діяльності. Проект закону визначає на що саме партії можуть витрачати гроші, встановлює відповідальність за їх нецільове використання і пропонує на законодавчому рівні визначити частку коштів, яку партії мають спрямувати на розвиток їх місцевих осередків.
Присутні також обговорювали ініціативу КВУ про «партійний будинок». Ідея виникла за підсумками моніторингу оренди приміщень комунальної власності політичними партіями. По суті, пропозиція зводиться до уніфікації алгоритму передачі усім політпартіям в оренду комунальної нерухомості на пільгових умовах як аналог гуртожитку, соціального житла.
Представник Інституту «Республіка», регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Микола Яцков, підтримуючи у загальному державне фінансування політичних партій, висловив пропозицію стосовно спрямованості видатків державних ресурсів. Необхідно підвищувати якість підготовки партійних активістів. Адже, Інститут «Республіка», спостерігаючи за роботою місцевої влади, практично не бачить пропозицій альтернативних політик від депутатського корпусу та партій. Більшість рішень продукується виконавчими органами місцевих рад та за відсутності фахової дискусії. Звісно, депутати не можуть бути компетентним в усіх питаннях, але чому б не спрямувати частину коштів на регіональні аналітичні центри, групи радників з вузьких питань та програми стажувань для молодих людей?
«Облаштування на базі органів місцевого самоврядування «партійних будинків» можливе винятково в якості інкубації молодих політичних лідерів та підтримки «бідних» політичних партій, яким потрібен перш за все не офіс, а майданчик для трибуни і зборів. Однак, надання будь-яких пільг чи переваг партіям є не правильним та може бути визнаним протиправним з огляду на вимоги ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», – підсумував Микола.
Олена Біланіна, Інститут Республіка