У Житомирі розпочалася реалізація соціально-просвітницького проекту «Право на здоров’я- право на зміни», який впроваджується ГО «Територія здоров’я, краси та успіху».
Мета проекту – сприяти соціалізації та адаптації осіб з інвалідністю (порушенням зору) до активного способу життя через усвідомлення своїх прав та фізичну активність – скандинавську ходьбу – у м. Житомирі та області. Ідейний керівник проекту – голова ГО «Територія здоров’я, краси та успіху» та керівник представництва ГО «Всеукраїнська федерація скандинавської ходьби» в Житомирській області – Ірина Снігурівська.
Протягом 21 та 22 березня відбувся дводенний продуктивний просвітницький семінар «Право на здоров’я – право на зміни». До участі були запрошено представників влади, громадських об’єднань, підприємств людей з інвалідністю Житомира та області, осіб з порушеннями зору, батьків дітей з порушенням зору.
На семінарі учасники дізналися про фундаментальні права людини, можливості самоорганізації та вирішення локальних проблем. Потім вони ознайомилися з можливостями психологічної, фізичної, соціальної реабілітації через практичну частину – освоєння фізичної активності скандинавської ходьби. Зміни в світогляді мають привести до змін в поведінці та бажаннях такої вразливої категорії людей.
– Це ми перевірили практично на тренінгу. Впевненість учасників зростала з кожним кроком. Для осіб з повною втратою зору на занятті ми залучили волонтерів, які супроводжували їх в русі. Люди на практиці відчували, що ходити можна, отримувати користь як у фітнес-залі. Та це робиться на свіжому повітрі з використанням спеціальної техніки та палиць, – говорить Ірина Снігурівська.
Люди з порушенням та з повною втратою зору дуже часто просто усамітнюються, знаходячись в оточенні тільки близьких людей. Для них є просто відкриттям, що саме скандинавська ходьба може бути не тільки засобом для підтримки фізичного здоров’я, а й гарним інструментом для створення позитивного настрою, підвищення самооцінки, спілкування на позитивні теми, стати поштовхом до активної життєдіяльності.

Для активістів було приємно, що на семінарі один з учасників прийняв рішення освоїти професію інструктора скандинавської ходьби. Нині в команді є один з небагатьох в Україні інструкторів з необмеженими можливостями (перша група інвалідності по зору). Це Євген Балухатін, він має значні порушення зору, але ще більше – бажання бути корисним громаді.
Під час навчання та практичних завдань учасники розробили програму рекомендацій, що спрямовані на поліпшення середовища в місті для активної життєдіяльності людей з інвалідністю. Учасники в групах напрацювали пропозиції Житомирській міській раді щодо поліпшення та інклюзивності різних сегментів міста – інфраструктури, культури, спорту тощо. Розроблена програма після навчання обговорюється з представниками «Активної Громади», доопрацювується для подальшої презентації органам влади, а також з метою формування петиції для збору підписів від людей з інвалідністю та широкого кола громадськості.

Після семінару супровід учасників продовжується в Житомирі. Створена команди учасників різного віку та дітей, які будуть відвідувати заняття зі скандинавської ходьби безкоштовно. Важливим є те, що завдяки проекту учасники висловили бажання взяти участь в Кубку світу зі скандинавської ходьби. Волонтери та інструктори проводять підготовку та відбір на ці змагання.
– Щира подяка ГО “Всеукраїнська федерація скандинавської ходьби” в особі президента Ігоря Єфименко за надані для занять спеціальні палиці, інформаційну підтримку. Проект триває і про зміни і новини будемо інформувати і надалі, – додає пані Ірина.
Партнер проекту -ГО «Всеукраїнська федерація скандинавської ходьби», Обласний центр здоров’я та спортивної медицини, Обласна бібліотека ім. Ольжича.
Примітка. Проект втілюється за підтримки Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» від Інституту «Республіка» та Національного Демократичного Інституту (NDI).