Про тарганів і тапок, реформи і базовий рівень, вибори і Кодекс: підсумки  Форуму-марафону «Роль громадян в політичних реформах» 

Вибори.. Так завелося, що про них згадуємо лише в час перегонів. А дарма. Вибори – процес безперервний. Просто фази бувають активні і не дуже.

Чому важливо в час не надто активної фази врегульовувати спільні правила гри?

Для чого нам Виборчий кодекс?

Яка роль громадян у реформах і змінах?

Антикорупційна діяльність – чому слід її продовжувати?

Про це та інше йшлося під час  Форуму-марафону «Роль громадян в політичних реформах», який минулого тижня пройшов у  Дрогобичі.

АГ Дрогобича

Серед спікерів панельної дискусії на тему впровадження політичних реформ в Україні – народний депутат України Богдан Матківський, заступник директора проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!»  USAID Максим Ключар,  керівник КУ «Інститут міста» Володимир Кондзьолка, Дрогобицький міський голова Тарас Кучма, регіональна координатора ВІ «Активна Громада» Марія Кульчицька. Модерувала панель заступниця голови «Інституту «Республіка» Олександра Гліжинська (Скиба).

Аг Дрогобич

Про що йшлося під час панельної дискусії? – Пропонуємо короткі тези:

Богдан Матківський, народний депутат України:

  • « Захист прав споживача має перебувати в руках громадськості, а не влади. У владу йдуть представники бізнесу, а самі себе контролювати вони не можуть і не будуть.
  • Не можна робити реформи, якщо вони  не підтримуються суспільством.
  • Виборча реформа: всі очікують на друге читання по Виборчому Кодексу. Це правильний напрямок, правильний вектор, факт.
  • Судова реформа: поки вона не відбудеться – очікувати невідворотності покарання не доводиться.
  • Система ProZorro: попри всю критику, є позитив. Коли законопроект проходив мій комітет, ми відразу казали, що будуть виникати проблеми. Але їх треба виявити. Виявили. Але наразі нема 226 голосів, щоб внести відповідні зміни в законопроект… Разом з тим позитив все одно очевидний: кожен громадянин може прослідкувати, куди і на що йдуть його податки.
  • ProZorro дозволило 1,5 млн грн зекономити, повернути  в бюджет. На наступний  рік ці кошти будуть перерозподілені.»

марафон АГ Дрогобича

У межах останніх тез нардепа заступниця голови «Інституту «Республіка» Олександра Гліжинська додала: «Тобто, тут очевидним є наступне: якщо зекономлені кошти можна перерозподіляти і використовувати на потреби мого міста – то значить я слідкуватиму, аби їх не «списали». Отже, для чого мені антикорупційна  реформа, чому я беру участь, чому контролюю? Бо це мої податки! І мені не все-одно як і хто ними розпоряджається».

На темі антикорупційної реформи побудував свій виступ і Максим Ключар. Експерт розповів про важливість не просто порталів відкритих даних, а громадського контролю в межах роботи на цих порталах.

Дрогоюич Ключар М.

  • «ProZorro –  це як потужний ліхтар. Увімкнули ліхтар, таргани розбіглись. Але якщо світло світить довго – таргани до нього звикають і вибігають знов. Тобто, ProZorro  –  це ліхтарик, який освічує і показує.  Але воно мало ефект в лише на старті – в 2015-2016 роках. Зараз таргани звикли, призвичаїлись і повертаються. Без того, щоб хтось «стояв  з тапком» і «лупив» –  це все працювати не буде. Тапок  – це ми з вами.
  • Якщо не будемо  тапком бити по руках тих, хто повертається – революція буде кожних два роки.
  • Якщо  ми не маємо в системі ProZorro системи активістів, які сидять і відмоніторюють кожну закупівлю (як Шалайський і Ко чи Дозоро) –  система дає збій.
  • Зараз потрібно бути більш пильними,  більш активними, бо схеми провертаються, таргани повертаються».

АГ Дрогобича марафон

Під час дискусії було чітко зазначено: досягати змін можна лише гуртом. 

«Коли під раду з протестом прийшло двоє людей – на них ніхто не реагує. Ну прийшли – та й прийшли. Коли прийшло більше п’ятдесяти – можуть з вікна виглянути і подивитися, хто там і що хоче. Але коли прийшли тисячі  – ті, до кого вони прийшли, мусять йти на переговори».

Ще один важливий момент, на якому наголосила Олександра Гліжинська – не боятися ставити чіткі і конкретні запитання тим, хто ухвалює рішення.  «Запитуючи, ви самі зможете краще розбиратися в проблемі та сфокусувати увагу людини, яка приймає рішення, конкретно на тому, що вам болить».

Те саме стосується й реформ. Як зазначив під час доповіді керівник КУ «Інститут міста» Володимир Кондзьолка, він впевнений, що реформи в Україні зрушаться, якщо стануть зрозумілими на базовому рівні.

Разом з тим, питання – не завжди означає звинувачення.

Бо, за словами доповідачів, звинувачувати на кожному кроці – це теж шлях в нікуди.

Мер Дрогобича Тарас Кучма

  • «Так, люди критикують, бо хочуть краще жити. Це політика добробуту. Людина хоче краще жити. Коли ми цього не даємо – людина критикує.
  • І це добре, коли критикує по факту і готова підказати чи допомогти. Але коли критика заради критики – це зневірює. Бо в досягненні результату – відповідальність обох сторін, і влади, і громади», – зазначив Дрогобицький міський голова Тарас Кучма.

Ще Тарас Кучма порозмірковував на тему сучасної політики і моральності. З його слів, у реальності це дві різні речі, які між собою, на жаль, не перетинаються.

«Вважаю, що політика – це робити добро для людей. У реальності ж – ні. Політика – це знищити опонента, а не перегнати його більшим списком добрих, корисних справ, рішень, звершень».

Підсумував свій виступ голова словами: «Коли громада розуміє, що не від мера міста, не від виконкому, а від неї (громади) залежить те,  яким буде місто – тоді моя місія як міського голови завершена

Переглянути панельну дискусію у відео.

А  після дискусії учасники попрацювали в групах. За форматом Вольта Діснея розібрали, що воно таке – виборча реформа. А якою її бачать мрійники, які перешкоди знайшли песимісти і що зробити, аби реформа відбулась (погляд реалістів).

АГ в Дрогобичі марафон

Зазначимо, що Форум-марафон «Роль громадян у політичних реформах» у Дрогобичі, як і в понад тридцяти інших містах країни, пройшов в межах роботи Інституту «Республіка». Подібні заходи відбуваються за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) та та фінансової допомоги американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).