Команди ВІ “Активна Громада” у Харкові, Дніпрі та Житомирі розпочали презентувати посібник для мешканців своїх міст.
У грудні ВІ “Активна Громада” вже третій рік поспіль проводить презентацію посібника “Інструментарій для громадян. Посібник із залучення громади до політичних процесів”. Після Революції Гідності стало зрозуміло, що будь-які реформи не можливі без залученності до процесу реформування українців та широкого громадянського діалогу. Тому, громадські організації разом з міжнародними партнерами почали спільно працювати задля побудови діалогу навколо питань, які стосувалися в першу чергу реформ (децентралізація, виборча реформа) та таких питань, як боротьба з корупцією. У посібнику Інститут “Республіка”, громадський рух “Чесно” та “Центр UA” зібрали найкращі практики, успішні історії та рекомендації, як використовувати інструменти залучення громадян до вирішення місцевих питань.
До прикладу, з посібника можна дізнатися, які перші кроки необхідно зробити для вирішення суспільної проблеми на місцевому рівні. Можна зрозуміти користь від стратегії та стратегічного планування, що таке SWOT-аналіз та переваги його використання, як виявити зацікавлених сторін та мотивувати їх діяти спільно.
Автори “Інструментарію” також детально розповідають і про існуючі типи просвітницьких ініціатив для громадян:
- інфогодини;
- публічні форуми;
- флешмоби;
- трансляції у ЗМІ та соцмережах;
- друковані ЗМІ, листівки, плакати;
- відеоролики, комікси або графіка.
Всі ці типи можна використовувати щоденно, як для спілкування з мешканцями, так і просто інформування їх стосовно цікавих заходів або ж нагальних проблем Вашого міста.
Однак, презентація “активного посібника” для активних громадян не може бути просто розповіддю про зміст книги та користь, яку від неї можна отримати. Тому, регіональні команди ВІ “Активна Громада” не лише презентують посібник, а проводять тренінг-презентацію або воркшоп. Це допомагає учасникам одночасно досягнути двох цілей:
- дізнатися про посібник та загалом ознайомитися з тими кейсами, які в ньому містяться;
- поділитися власним досвідом та напрацювати можливі спільні кроки для реалізації ідей.
У Дніпропетровській області вже відбулося дві презентації посібника, які координатори ВІ “Активна Громада” у м. Дніпро Чернишов Дмитро та Твердохліб Дмитро поєднали з тренінгом. Перша презентація відбулася 14 грудня у Молодіжному центрі “Мир. Хаб” у місті Кам’янське. Під час презентації учасники заходу розповіли про найбільші проблеми свого міста та за допомогою посібника визначили стейкхолдерів і можливі механізми вирішення цих проблем. Також дізналися про види залучення громадян до вирішення місцевих проблем.
Незабаром відбулася і друга презентація посібника, а саме 17 грудня у с. Степове для активних мешканців Слобожанської громади. Під дахом будинку культури зібралися громадські активісти, працівники органів місцевого самоврядування та депутати селищної і районної ради. Учасники на початку зустрічі розповіли про свої ініціативи та проекти, а представники ВІ “Активна Громада” розповіли про механізми залучення громадян на прикладі саме цих проектів. Важливу увагу приділили такому інструменту, як публічні консультації. Інститут “Республіка” провів вже більше 50 публічних консультацій у різних містах України. Успішний досвід їх реалізації в Дрогобичі, Ужгороді, Черкасах, Добропіллі – це надихаючий приклад для інших.
Учасники та учасниці тренінгу-презентації посібника у місті Кам’янське.
– Мені сподобалися практичні приклади. Цікаво було дізнатися, що зацікавленими сторонами у вирішенні проблеми розбитих доріг є не тільки водії, а й пішоходи. Сам посібник дуже інформативний, хоч я й не люблю читати, але цей дійсно винятковий. Буду використовувати його аби якісно втілювати свої ідеї у громадському секторі, – розповідає учасник заходу, студент Михайло.
Команда ВІ “Активна Громада” Харкова також провела 2 інтерактивні презентації посібника 16 та 19 грудня. Захід відбувся у форматі воркшопу, однак видався дуже затишним, як дружнє спілкування за горнятком кави. Учасники обговорили наявні проблеми та одразу підібрали алгоритми їх вирішення. Для цього вони працювали в командах, у форматі світового кафе розглядаючи різні кейси та пропонували конкретні дії. Харків’янам вдалося розглянути такі ситуації і знайти з них вихід:
- побудова торгового центру на місці скверу;
- знесення дитячого майданчику, аби побудувати будинок;
- студентів не пускають в гуртожиток після 22:00 години.
Учасники за допомогою посібника змогли швидко визначити, хто є зацікавленими сторонами у цих ситуаціях, з ким та як потрібно налагоджувати комунікацію для їх вирішення. А головне вони спробували написати покрокову стратегію своїх дій від “А до Я” аби вирішити ці питання. Сподіваємося, що учасники за необхідності будуть використовувати отримані знання на практиці.
Учасники та учасниці тренінгу-презентації посібника у Харкові.
– Я завжди кажу, що найкращим заходом є той, який дає можливість поєднати теорію і практику, особливо якщо під час практичних завдань закріплюють почутий матеріал. Сьогодні у нас відбувся саме такий воркшоп. І ми не просто розповідали історії успіху, ми представили посібник, де коротко, але комплексно викладена уся необхідна інформація для громадських активістів. Приємно зауважити, що учасники знають і про методи комунікації, і про різних стейкхолдерів, і про публічні консультації. Дивлячись на таку молодь та їх жагу до знань і змін можна не сумніватися у розвитку України, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Харкова Андрій Руденко.
Від своїх колег не відстає і команда ВІ “Активна Громада” з Житомира, яка презентувала посібник для активних громадян 18 грудня в мистецькому просторі “Gnatyk Art Centre”. На зустріч прийшли представники громадських організацій, працівники бібліотек, студенти, учні старших класів, представники ЗМІ та просто активні громадяни. Загалом захід відвідало близько 25 осіб. Регіональна координаторка Оксана Давиденко та комунікаційна координаторка Надія Наймушина окрім презентації посібника ділилися власним досвідом реалізованих проектів та історіями успіху колег з інших міст.
Організаторки звернули увагу саме на серію Форумів присвячених змінам до Конституції. Один з них уже відбувся у Житомирі, однак житомиряни за бажанням можуть долучитися до Форумів в інших містах України. Форум став гарним прикладом залученості громадян, який проілюстрував можливості взаємодії влади, громади та політичних партій. А також допоміг привернути увагу до важливої теми, що стосується змін до основного закону в нашій державі, до Конституції та можливих наслідків цих змін.
Регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” міста Житомир під час презентації посібника.
– Посібник зацікавив не лише глибоким теоретичним підґрунтям, а й конкретними кейсами громадських активностей з інших міст, які реалізувала команда Інституту “Республіка”. Молодь ділилася враженнями про важливість конкретних прикладів, які є у посібнику та висловлювала щире прагнення долучитися до змін в громаді. Сподіваємося, що саме ці молоді люди будуть творити свідоме суспільство, – розповідає Оксана Давиденко, координаторка ВІ “Активна Громада” у Житомирі.
Презентації посібника відбуватимуться і в інших містах України, в яких працюють команди ВІ “Активна Громада”. Запрошуємо усіх охочих долучатися не лише до тренінга-презентації посібника, але й до інших видів нашої щоденної діяльності. Детальнішу інформацію про презентацію посібника можна дізнатися стежачи за групами ВІ “Активної Громади” у фейсбук, або у регіональних координаторів за контактами, які вказані на нашому сайті. Впевнені, що інформаційні години, всеукраїнські акції, тренінги про діяльність політичних партій, інформаційної гігієни, методи фандрейзингу, громадської участі та багато іншого не залишать нікого байдужим.
Примітка. Презентація відбулася за підтримки Національного Демократичному Інституту (НДІ). Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».