21 жовтня в м. Зіньків у залі засідань Зіньківської райдержадміністрації відбувся Форум «Реформа місцевого самоврядування в Зіньківському районі: проблеми та перспективи». На заході були присутні керівник апарату Зіньківської РДА Водолага Анатолій, секретар Зіньківської міськради Чикало Вододимир, представники Полтавського відділення Асоціації міст України, перший заступник голови Шишацької ОТГ Федір Дерій, голова Білоцерківської ОТГ Іван Лещенко, голова Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко, координатор «Активної Громади» в Зіньківському районі Лариса Мельник, а також сільські голови, депутати міської ради, громадські активісти, працівники установ міста та пересічні громадяни.
Окресливши в цілому основні аспекти реформи місцевого самоврядування, учасники форуму зупинилися на питанні створення об’єднаних територіальних громад. На сьогодні в Зіньківському районі немає жодної ОТГ, хоча згідно перспективного плану їх повинно бути дві: Зіньківська і Опішнянська. Представник Полтавського відділення Асоціації міст України Ірина Дудка розповіла, що Полтавщина займає 8 місце по Україні за кількістю створених ОТГ і має 21 громаду.
У свою чергу Голова Полтавського фонду Суспільної служби України Ганна Кіященко розповіла про видобувні галузі як джерело наповнення бюджету ОТГ. А оскільки одна третя частина всього газу України видобувається на Полтавщині, це досить приваблива перспектива.
Зазначимо, що присутніх зацікавили розповіді керівників уже створених об’єднаних територіальних громад. Іван Лещенко, голова Білоцерківської ОТГ Шишацького району, розповів про життя своєї громади після об’єднання: «Будь-яка робота важка, але якщо є бажання, усе можна подолати. Ми зустрічали спротив, нас навіть називали сепаратистами, які відділяються від району, але ми перетерпіли. Раніше були і законодавчі прогалини, які заважали в роботі, але сьогодні вони майже усі врегульовані. Головне, що ми господарі на своїй землі, самі вирішуємо свої проблеми. Громада – це дуже мобільний орган: виникла проблема – зібрали сесію, прийняли рішення і виконуємо, а не чекаємо вказівок згори. Ось у чому перевага. А ще ми зацікавлені, щоб усі сплачували податки, не приховували, бо це наш прямий дохід».
Крім цього, перший заступник голови Шишацької ОТГ Федір Дерій розповів, що створенню ОТГ передувала велика інформаційна робота, зокрема, проведено 60 зустрічей, на яких розповідали людям, роз’яснювали, щоб не було спротиву. Пан Дерій також зайважив, що сьогодні їх ОТГ займає 75% усієї площі району. У кожній громаді є посада благоустрійника, який стежить за чистотою в селі, займається відходами. Значну увагу приділяють селам, які були занедбані і забуті, щоб довести їм переваги ОТГ.
Примітка. Всеукраїнська кампанія «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності ВГО «Інститут Республіка».
Контактна особа: Лариса Мельник, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» в Зіньківському районі; тел.: 066-772-42-75; е-mail: larisamelnik39@gmail.com