«РеАнімація виборців»: учні закладів профтехосвіти навчали створювати мультфільми, щоб заохотити голосувати

З такою метою громадська організація «Турбота» узялася втілювати проект «РеАнімація виборців». У поле зору організаторів потрапили три області – Кіровоградська, Полтавська та Черкаська.

координатор Семенова Ірина Черкаси

– Чому ми вирішили запровадити такий проект? За дослідженнями соціологів, менше третини молодих людей збирається голосувати на найближчих виборах. Особливо це стосується молоді, яка не має вищої освіти і навчається у професійно-технічних закладах у районних центрах, – розповідає координаторка проекту у Черкаській області та голова ГО «Fly Media» Ірина Семенова.

За її словами, оскільки молодь належить до тієї вікової групи, яка найбільш прихильно ставиться до демократичного розвитку України, то її небажання брати участь у політичному житті країни викликає занепокоєння.

Соціологічні дослідження засвідчили: якщо явка в обласних центрах Кіровоградського, Черкаського та Полтавського регіонів на минулих виборах складала 59.9-62.4%, то у районах – 46.44-47.9%. Серед причин низької участі сільської молоді у виборах – пасивність, недовіра, нерозуміння політичних процесів.

– Юнацтву бракує інформації про їхні виборчі права, не вистачає упевненості у тому, що їхній голос – значущий. Вони не вірять у важливість виконання свого громадянського обов’язку. Більше того, не бачать залежності добробуту їхніх родин від політичних процесів, – поділилася своїми спостереженнями координаторка проекту «РеАнімація виборців» у Кіровоградській області  Ольга Гріднєва.

черк обл 2

Але спонукати молодих людей взяти участь у виборах тільки за допомогою мотиваційної лекції – неможливо. Потрібно дати їм інструмент, який допоможе відчути, що доля виборів та країни – у їхніх руках. Таким інструментом стало залучення хлопців та дівчат у творчий процес.

координатор Олена Нестерова Полт обл

– Ідея створення мотиваційного мультфільму власними руками – дуже потужна, – розповіла координаторка проекту у Полтавській області, член правління ГО «Культурний діалог» Олена Нестерова. – Я, як арт-коуч, не раз спостерігала, як люди під час творчої діяльності знаходять відповіді на складні запитання. А для нашої молодіжної аудиторії тема виборів – непроста. Я розпочала  розмову з питання: «Чому не потрібно голосувати?», хоча від мене якраз чекали зовсім іншого. І цей хід спрацював. Дуже швидко шаблонні «наш голос нічого не вирішує», «все одно нічого не зміниться», «там уже все вирішили за нас» вихлюпнулися і розпочався процес конструктивного мислення. Якщо я не йду на вибори? Він не йде? Вони не йдуть? То хто тоді усе вирішує? Що ж ми стверджуємо, що наш голос нічого не вирішує, а самі нічого не робимо?!

Відтак, у районних центрах трьох областей України напередодні президентських виборів відбулося шість воркшопів. Як наслідок, на світ з’явилося стільки ж короткометражних мультиплікаційних фільмів. За допомогою пластиліну юнаки та дівчата візуалізували свої задуми.

 «Твій голос важливий!», «Думай головою! Роби вибір свідомо!»,«Що я можу зробити, аби змінити цей світ?», «Проголосуй сам і нагадай про це іншим!» – такими були головні ідеї учасників майстер-класів. А навчали їх мистецтву створення мультфільмів фахівці київської анімаційної студії “Ridni animation”.

черк обл 8

Я зрозуміла, що брати участь у виборах, – це дуже важливо. Адже, коли ти голосуєш, ти стаєш причетним до змін у своїй країні, – розповіла Анастасія Чередник, учениця Канівського коледжу культури і мистецтв Уманського державного педуніверситету імені Павла Тичини.

Я хочу, щоб українці не виїжджали за кордон, а лишалися жити тут і могли заробляти, не боялися тут народжувати дітей, – зазначив майбутній фахівець кіно-, фото- та відеозйомки Іван Вікторов.

полт обл 7

А аніматор Всеволод Яцрес, який навчав молодь створювати мультфільми,  поділився своїми спостереженнями:

– Я вражений ідеями,які народжувалися у процесі обговорення цих хлопців та дівчат. Вони розуміють, що беруть відповідальність за того, кого обиратимуть на виборах. У роботі над мультфільмом вони розкривалися і дивували своєю дорослістю.

– Неформальна освіта – це саме той спосіб, у який можна спонукати молодь думати, аналізувати, – наголошує політологиня Олександра Дем’яненко. – Важливо донести молоді, що свій голос слід реалізовувати не лише на виборах, а й у повсякденному житті. Адже у країні триває децентралізація, а вона передає повноваження на місця. А отже, молодь може долучатися до управління в громаді. Просто з нею слід системно працювати. Молодь повинна знати, як формується скалад Верховної Ради України, президент, органи місцевої влади. Вона має розумітися на елементарних політичних технологіях. Ставати свідомою, обізнаною. Хочеться у майбутньому на виборчих дільницях бачити якнайбільше молодих облич не лише в ролі виборців, а й у ролі майбутніх кандидатів.

кіровогр обл2

Олена Нестерова у ході заходу підмітила, що серед учасників воркшопу були ті, хто одразу попереджали: вони не надовго. Їх до цього вчинку схиляв внутрішній страх провести кілька годин на нудній лекції. Так от, саме ці учасники не розходилися до останньої миті і були дуже активними у творчому процесі.

координаторка Ольга Гриднева Кіровогр обл

– Ми усвідомлюємо, що проект «РеАнімація виборців» – не чарівна паличка і вона не може безвідмовно спрацювати. Але те, що ми змусили юнаків та дівчат замислитися про свій громадянський обов’язок, говорити про це, втілювати свою ідею у мотиваційному мультику – важливо. Адже вони ділитимуться своїми думками з рідними, друзями. Більше того, вони почали цікавитися, чи прийшли їм запрошення на вибори, де знаходиться їхня виборча дільниця. А це вже крок уперед, – підсумувала Ольга Гріднєва.

До участі у проекті «РеАнімація виборців» планується залучити близько 200 учнів професійно-технічних навчальних закладів. Це юнацтво віком від 17-18 років, яке цьогоріч вперше братиме участь у президентських та парламентських виборах. На переможців чекає приз. Крім того у планах організаторів – зробити апґрейд мобільного додатку «Помічник виборця» для Черкаської, Кіровоградської та Полтавської областей, яким молодь зможе скористатися як путівником виборчим процесом під час парламентських виборів.

черк обл 6

Проект «РеАнімація виборців» втілює громадська організація «Турбота» за підтримки Посольства США в Україні на теренах Кіровоградської, Черкаської та Полтавської областей. Партнери проекту – громадська організація «Культурний діалог» (м. Кременчук) та громадська організація «Fly Media» (м. Черкаси). Більше інформації – на сайті ГО «Турбота».

Ірина Гилюк, журналістка газети “Наші Вісті”