Станом на червень 2018 року з 64 депутатів прозвітували перед виборцями про свою діяльність за 2017 рік 46 осіб. Відповідно до п.5 ст. 8 Регламенту Львівської міської ради 7 скликання депутати Ради зобов’язані щороку до 31 березня подавати до секретаріату Ради звіт про свою роботу за минулий рік.

Отже, 18 депутатів порушили свій обов’язок, що зазначений у ст. 16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Адже звітування – зобов’язання депутатів, яке вони повинні виконувати щорічно, а можна й частіше, якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці.

Представники політичних партій прозвітували таким чином: 7 з 7 депутатів партії «Свобода» подали звіт роботи за 2017 рік. Партія «Укроп» показала результат 4 з 5. «Самопоміч» виділилася не у позитивну сторону, адже з 6 депутатів лише 2 подали звіт своєї роботи, натомість партія «Солідарність» показала результат 4 з 4. Українська Галицька партія виконала свою роботу також на повну, адже усі 2 депутата подали звіти, хоча й можна побачити лише наслідки роботи всієї партії, а не конкретних її членів. Хороший результат показала партія «Громадська позиція», де 3 з 3 депутатів подали свій щорічний звіт. Не зовсім досконало прозвітувала партія «Народний контроль», адже з 4 депутатів тільки 3 подали звіт своєї роботи. Також поза увагою не залишаються “безпартійні”, яких на сьогодні у Львові 33, з них свій щорічний звіт подали 21 депутатів.

львів

У представлений звітах можна прослідкувати такі тенденції: недостатньо інформації депутати вказали про кількість відвіданих сесій та депутатських комісій. Частіше звіти містять дані про підготовлені запити та звернення, проте не зазначено, скільки з них були підтримані радою. Майже завжди депутати вказують кількість проведених зустрічей з виборцями та зі скількома громадянами вони мали нагоду поспілкуватися.

Найбільшу увагу у своїх звітах приділяють практично виконаній роботі: відремонтовані дороги та тротуари, збудовані садочки та обладнані школи, облагороджені доми та під’їзди, доглянуті та озеленені парки. Багато інформації містять звіти про взаємодію з мешканцями: спільна участь у проектах, створення масових заходів.

Негативною стороною є те, що немає єдиної форми звітування, тому кожен депутат може зробити це довільно. Також, у деяких партіях (наприклад, Українська Галицька партія) депутати подали звіт, у якому вказана діяльність всієї партії без зазначення конкретних осіб. Це не дає змоги дізнатися результати роботи конкретної людини та зрозуміти ефективність її/ його діяльності.

І хоча немає встановленої форми тексту, то у звіт депутат повинен включити відомості:

– про свою діяльність у раді та в комісіях;

– про роботу у виборчому окрузі;

– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;

– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»  обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень  і  пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення,  дані  депутатові у зв’язку з його діяльністю.

Не слід забувати, що невиконання депутатом зобов’язання звітувати є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші «ластівки», які не подали звіти, можуть втратити мандат.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».