Уже другий рік поспіль Інститут «Республіка» в рамках ВІ «Активна Громада: право вибору» проводить аналіз звітів депутатів місцевих рад. У Полтаві лише 11 обранців виконали зобов’язання звітувати перед виборцями за попередній рік роботи.
Згідно з чинним законодавством (ст. 16 п. 1 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» ) народообранці повинні звітуватися за свою пророблену річну діяльність. І Полтава не є тому виключенням. Склад міської ради налічує 42 міських депутати, включаючи секретаря міської ради Оксану Деркач та міського голову Олександра Мамая.
І лише четверта частина обранців, а саме 11 звітів із 42 були опубліковані на офіційному джерелі. Дані звіти знаходяться у відкритому доступі на сайті міської ради та з ними може ознайомитися будь-хто з охочих за посиланням.
У розрізі партій звітування виглядає наступним чином:
Однак стверджувати, що 31 з 42 депутатів узагалі не звітували, ми не можемо. Можливо, їх звіти були оприлюднені десь у пресі чи на Інтернет-ресурсах, проте знайти їх не вдалося. А отже, полтавці також не можуть ознайомитися з результатами діяльності цих обранців. Це при тому, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю.
Особливістю наповнення опублікованих звітів депутатів Полтавської міськради є те, що в них містяться різні дані, тобто немає єдиної структури. Уся діяльність депутатів за 2017 рік описана від окремого імені, проте вперебій. Майже у всіх оприлюднених документах відсутня статистика щодо діяльності обранця в окрузі та роботі з громадянами. Переважно звітуються у вигляді проробленої роботи в секторі ЖКГ.
Ми виділили ТОП найбільш часто згаданих активностей:
- ремонт доріг і тротуарів (поточний та капітальний) – 13 згадок
- ремонтні роботи житлових будинків – 10 згадок
- організація та сприяння проведенню масових заходів – 6 згадок
- ремонт інженерних мереж (водогін) – 5 згадок
- благоустрій прибудинкових територій, парків (озеленення, обрізка/висадка дерев) – 5 згадок
Необхідно відмітити, що процес децентралізації наділив місцеву владу можливостями та підсилив їх рівень впливу, які раніше були недосяжні. Бюджет тепер акумулюється на місцях, що дає можливість більш якісно та прозоро використовувати його. До речі, як використовується бюджет Полтави, який збільшився майже втричі та складає 3,2 млрд. гривень, можна переглянути також на сайті міської ради за посиланням.
З усього вищесказаного можна зробити висновок, що звітність за пророблену діяльність є обов’язком кожного депутата без виключення. А невиконання цього обов’язку є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».