Активні школярі та студенти провели цілий день в стінах Луцької міської ради, щоб відчути на собі, як воно, бути депутатом міської ради.
Дійство з презентації Посібника «Інструментарій для громадян» відбувалося 26 листопада в сесійній залі Луцької міської ради, оскільки організатори намагалися максимально наблизити учасників до справжніх умов роботи ради. На початку школи виступила секретар Луцької міської ради Юлія Вусенко, яка розповіла про роботу ради та про свій шлях до посади секретаря. З вітальним словом від організаторів виступила Дарина Тижбіряк, прес-секретар Інституту «Республіка».
У свою чергу, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Орися Харитонюк презентувала посібник «Інструментарій для громадян», розповівши про можливість використання різноманітних інструментів в процесі контролю за владою, поділившись успішним досвідом ВІ «Активна громада» та розповіла наскільки важливо бути активним громадянином на сьогодні. Вона також розповіла присутнім про основні політичні ідеології, а експерт громадянської мережі «Опора» Катерина Шарпата навчила присутніх складати передвиборчу програму.
Шляхом роздавання різних цукерок, учасників поділили на 4 партії: консерваторів, лібералів, соціал-демократів і націоналістів. Молодим людям дали завдання – зняти на відеокамеру свої передвиборчі агітаційні ролики, вийти в місто та розпитати в людей, які проблеми їх турбують, а також скласти передвиборчі програми своїх партій.
Молодь успішно впоралася із цим завданням та вже у сесійній залі презентувала відео та програми. Після презентації робіт, шляхом пропорційної виборчої системи відбулись вибори і в сесійну залу зайшли новообрані «депутати» та «ме», які вибрали «секретаря» міськради та поділились на «депутатські комісії». Окрім того, до юних «посадовців» привітав депутат Луцької міської ради Микола Собуцький. Він поділився особистим успіхом та шляхом до депутатської роботи, а також пояснив, як складаються і чим відрізняються депутатські звернення від депутатських запитів.
Коли учасники були поділені на комісії міської ради, вони підготували проекти рішень, які стосуються важливих питань функціонування Луцька. Під час презентації проектів, Микола Собуцький оцінював кожен проект та зазначив, що надалі може виносити ці проекти на розгляд сесії.
У ході заходу Орися Харитонюк також розповіла учасникам, що проекти рішень можна подавати через місцеву ініціативу, поділившись з учасниками позитивним досвідом. Захід закінчився врученням подяк учасникам школи.
Під час школи молоді люди відчули свою важливість для суспільства та зрозуміли, що майбутнє України залежить від них. Протягом гри, учасники проявили юридичні та комунікативні вміння, показали свої інтелектуальні здібності, певною мірою, самореалізували себе. Учні зазначили, що і надалі б хотіли брати участь у подібних заходах. Тому, можливо нашим наступним кроком, буде організація такої школи в стінах обласної ради, – зауважила регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Орися Харитонюк.
Довідково. Організаторами заходу були – ВГО «Інститут Республіка» та ВІ «Активна Громада» за підтримки National Democratic Institute, USAID, Луцької міської ради, юридичного та історичного факультетів Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки, Волинського осередку Ліги студентів АПУ, Правовової групи «Смарт Солюшнз» (м. Київ).