13 березня в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» представники
правозахисних організацій та громадські діячі, представники силових структур та
органів правопорядку взяли участь в дискусії: «Конфронтація та насильство в Україні».

Мета – обговорити стан конфронтації та насильства в Україні, роль правоохоронних органів у критичних ситуаціях та знайти демократичні й правові рішення для підвищення безпеки громадян, безперешкодної реалізації їх конституційних прав і свобод.

DSC_0020

Під час дискусії правозахисник та голова Інституту «Республіка» Володимир Чемерис, презентував моніторингове дослідження «Конфронтація та насильство ультраправих організацій в Україні».

DSC_0022

За даними моніторингу, протягом періоду мали місце 71 випадок конфронтації/ насильства з боку ультраправих, 31 з них мали характер конфронтації, а 40 включали елементи насильства проти майна чи людей.

1 інфографка (1)

Більшість випадків ультраправого насильства/конфронтації трапилися у Києві (31 випадок), Харкові (6 випадків), Львові (6 випадків), Дніпрі (5 випадків), Одесі (3 випадки), Кривому Розі (3 випадки) та Кременчуку (3 випадки).

Найбільш видимими ультраправими акторами, які брали участь у конфронтації/насильстві були С14 та «Національний корпус».

3 інфографіка (1)

У більшості випадків ультраправе насильство було направлене проти майна (23 випадки), однак мінімум у 17 випадках ультраправе насильство було проти людей, що призвело до травм принаймні у 15 ситуаціях (у решті двох нападах використали «зеленку», про травми не повідомлялося).

Керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, розповіла про  рівень забезпечення прав людини в Україні, а також зауважила, що важливо враховувати і контекст, який є наразі, зокрема війни в Україні з РФ.

DSC_0023 (1)

“Проте факт війни не повинен обмежувати права і свободи людини. Більше того, якщо ми вчиняємо насильство проти інших громадян, ми сприяємо конфлікту. Ми не протидіємо російській агресії, а навпаки вирощуємо всередині нашої країни “Путіна”. – зазначила  Олександра.

“Обмеження прав і свобод людини може здійснюватися в Україні за Конституцією суто в умовах військового стану і крапка. Особи, які вчиняють насильство і виправдовують це війною, мають бути покарані правоохоронними органами та судами” – зазначав правозахисник Володимир Чемерис.

Представник Уповноваженого з питань партнерства з інститутами громадянського суспільства Андрій Мамалига, представив діяльність офісу Омбудсмена і  діяльність по забезпеченню відповідальності  осіб за порушення прав людини. Пан Андрій закликав звертатися до офісу, якщо виникатимуть проблеми із забезпеченням прав та свобод.

У той же час саме правоохоронні органи та інституції мають протистояти насильству та захищати громадян від агресивних дій не лише з боку ультраправих. Андрій Мамалига висловив позицію правоохоронних органів та розповів про причини, які часто не дозволяють попередити насильство та конфронтації. Зокрема пан Андрій зазначив, що поліція в тому числі є жертвою насильницьких дій з боку радикальних організацій.  Інспектор відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції у місті Києві Сергій Багаліка, наголосив на важливості превентивної роботи і підвищенні правової освіти громадян.

DSC_0108

“Особисто я проводжу багато часу за роз’ясненням прав та обов’язків громадян для молоді. Я знаю причини радикалізації, і одна з ключових для мене – це прагнення змін. Молодь хоче протидіяти системі, проте не знає як це здійснити в законний спосіб. Тож моя функція полягає в допомозі молодим людям знайти законний шлях для розв’язання існуючих проблем”, – прокоментував Сергій Багаліка.

DSC_0106 (1)

В цілому, на основі виступів та питань від учасників, модератор заходу Олександра Гліжинська,  підсумувала наступні кроки, які б могли розв’язати проблему конфронтації та насильства в Україні:

  1. Враховувати контекст ситуації, в якій знаходиться Україна та знаходити причини проблеми.
  2. Забезпечити невідворотність покарань за злочини.
  3. Продовжити реформу правоохоронної системи та суді.
  4. Підвищити правову освіту населення.
  5. Поширювати толерантність та повагу до різних думок.

DSC_0095

Примітка. Захід відбувся в межах моніторингового проекту Інституту «Республіка» «Територія насильства», що націлений на протидію насильству в Україні через моніторинг таких дій та поінформування осіб, що приймають рішення.

Результати моніторингу можна переглянути ТУТ.