Учора, 26 лютого, представники Інституту «Республіка» Олександра Скиба та Віталій Гліжинський взяли участь в громадських слуханнях щодо утворення об’єднаної громади у смт. Баришівка Київської обл.

Місцеві громадські активісти запросили експертів Інституту, аби ті розповіли про відомі приклади утворення ОТГ та поділилися своїм досвідом щодо децентралізації для негативно налаштованих до цього процесу громадян, зокрема селищного голови Олександра Вареніченка. Він під час свого виступу висловив думку про те, що процес об’єднання не на часі, що можливі закриття шкіл та лікарень, що існують приклади неуспішних ОТГ тощо. Окрім цього, за словами голови, виникає ще й проблема з розрахунком економічних показників громад, які мають входити в ОТГ.

321

Активісти ж зовсім протилежної думки й вимагають від влади врахування їхніх інтересів. Адже ситуація з об’єднанням триває ще з 2015 року, проте, у зв’язку з певними порушеннями, процес довелося ініціювати заново.

До висловлювань долучилися й представники Інституту: мережевий координатор ВІ «Активна Громада» Віталій Гліжинський наголосив на важливості співпраці влади й громади, особливо необхідна нині – просвіта людей. Пересічні громадяни мають знати про процес об’єднання, про його мету, переваги й виклики. У свою чергу заступник голови Інституту «Республіка» Олександра Скиба навела успішні приклади утворення ОТГ, зокрема в Черкаські області. Вона зауважила, що під час об’єднання важливо дивитися й розробляти стратегію розвитку, аби згодом залучати потрібні ресурси та інвестиції. Тим паче, коли нині існує велика кількість фондів, які готові підтримати громади та надати їм поштовх до вільного плавання. Децентралізація – незворотній процес навіть пропри те, що в міжнародній практиці трендом наразі є урбанізація. Адже великий населений пункт може показати спроможність розвиватися й рухатися далі, що потрібно робити й об’єднаним громадам.

На слухання влада зібрала небагато громадян, але більшість учасників твердо стояла на позиції, і як результат – громадяни проголосували на користь утворення ОТГ. Наступним кроком буде винесення рішення про об’єднання на чергову сесію ради. Тому, перед активістами постає нове завдання – переконати місцевих депутатів (які підтримують позицію голови) і змусити їх дослухатися до голосу громади.