Хто сказав, що гратися можуть лише діти? Якщо гра передбачає побудову майбутнього, приміряння ролей та визначення майбутнього – то для дорослих теж знайдеться правильна розвага.
12 вересня в ЗОР «Обласний центр молоді» відбулася гра-модулювання «Запоріжжя через 50 років». Учасники тренінгу спробували зазирнути у майбутнє та сконструювати найбільш вірогідний шлях розвитку власного міста. Організатором виступила ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка», а фасилітатором – соціолог, політолог і прогностик Андрій Єрьоменко, засновник дослідницької компанії «Active Grouр».
Присутніми були громадські активісти, представники ініціативних груп і політичних партій, а також небайдужі мешканці міста. Кожен з них отримав окрему абстрактну роль, близьку до його сфери діяльності: бізнес, ЗМІ, великі промислові підприємства, екологи, освітяни тощо. Отримавши модель суспільства, учасники взаємодіяли між собою, лобіюючи власні або загальнолюдські інтереси. У результаті був отриманий можливий сценарій подальшого розвитку міста.
Цікаво, що на початку гри виникло найбільше складнощів із взаємодією: цілі сектори суспільного життя не могли створити плідної комунікації. Більшість позитивних процесів блокувалися через непорозуміння, викривлення інформації або відсутність взаєморозуміння. Втім, приблизно через 15 «ігрових років» цю проблему вдалося подолати.
Такаж повільно вирішувалася проблема екології, що є для Запоріжжя найбільш нагальною. Розпочати рух зі скорочення викидів та створення безпечного довкілля вдалося тільки при поєднанні декількох факторів: відповідного рішення «ігрової влади», тиску з боку громадського суспільства та якісній роботі ЗМІ. Що характерно, менші «екологічні» проекти, на кшталт роздільного сортування сміття чи встановлення смітників на вулицях, були «реалізовані» значно легше.
Також серйозною проблемою стала незацікавленість усіх сегментів суспільства в якісній освіті: ні бізнес, ні держава, ні інвестори, ні населення не виявили інтересу до реформації сфери освіти та її укріплення. Унаслідок цього в уявному майбутньому виникла низка проблем, зокрема, брак кваліфікованих кадрів.
«Результати гри-моделювання є корисними для індикації наявних у місті проблем, і виявлення можливих шляхів їх вирішення, а також розробки найбільш дієвих стратегій розвитку. Сподіваємося, що Запоріжжя зможе досягти тих позитивних показників, яких вдалося встановити при моделюванні та уникнути небезпек, з якими зітнулися учасники», – говорить регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Анна Єрьоменко.