Що кожен може зробити, аби реформи запрацювали? У якому напрямку рухатися далі? – Визначали учасники хмельницького Марафону з політичних реформ.

АГ Хмельницький, марафон

13 листопада у Хмельницькому в Мистецькій залі Дитячої художньої школи відбувся локальний марафон з політичних реформ. Його учасниками стали півсотні хмельницьких громадських активістів та представників політичних партій. Обговорювали роль громадян у впровадженні політичних реформ в Україні. І що кожен, кому не байдужа доля країни, може зробити, аби найближчі вибори в Україні були прозорими, а реформи запрацювали та дали реальний результат.

Серед учасників були експерти у сфері національних реформ, представники аналітичних центрів, громадянського суспільства, активісти й журналісти, представники партій (Об’єднання “Самопоміч”, ВО «Батьківщина», ПП «Рух нових сил», БПП «Солідарність»), представники Хмельницької облдержадміністраціїї , помічники депутатів, представники Асоціації міст України.

АГ Хмельницький, марафон 2

Панельну дискусію щодо впровадження політичних реформ в Україні представляли:

  • Народний депутат – Остап Єднак, який розповідав про необхідність впровадження виборчої реформи
  • Представники аналітичних центрів та міжнародних організацій – Сергій Адаменко (ВГО «Ейдос»), Олег Черненко (ГО “Центр ЮЕй), Оксана Банкова (ГО «Опора»)
  • Представники Інституту «Республіка» – Олександра Гліжинська (Скиба).

АГ Хмельницький, марафон 4

«Виборчий кодекс вирішить низку проблем виборчого процесу: відкриті партійні списки, здешевленням виборів, невідворотність покарань за виборчі злочини тощо. Для того, щоб кодекс був прийнятий, потрібний потужніший запит від суспільства»,зауважив Остап Єднак, Народний депутат України.

Щодо політичних фінансів, то Сергій Адаменко назвав суму, в яку обійдеться звичайному громадянину діяльність політичних партій. Це всього 14 гривень, проте за кожну з них партія повинна відзвітувати. Так, на сьогодні 278 партій з 352 за останній квартал 2018 року подали свої звіти.

«Про політичні реформи ми маємо більше говорити з громадянами і більше подавати інформації в цікавій і креативній формі. Наприклад, за допомогою оприлюднення даних по деклараціях виборних осіб ми виявили забудовників-безхатченків», – додав Олег Черненко, Координатор ГО “Центр Юей” в Хмельницькій області.

АГ Хмельницький, марафон 3

Після дискусії відбулася робота в групах за форматом Волта Діснея щодо розробки бачення та плану дій впровадження політичних реформ на місцях. У командах мрійників реалістів та критиків учасники визначили плюси й мінуси виборчої реформи та реформи фінансування партій.

АГ Хмельницький, марафон 1

Марафони проходять в межах проекту «Активна Громада: право вибору», що впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).