Що кожен може зробити, аби реформи запрацювали? У якому напрямку рухатися далі? – Визначали учасники хмельницького Марафону з політичних реформ.
13 листопада у Хмельницькому в Мистецькій залі Дитячої художньої школи відбувся локальний марафон з політичних реформ. Його учасниками стали півсотні хмельницьких громадських активістів та представників політичних партій. Обговорювали роль громадян у впровадженні політичних реформ в Україні. І що кожен, кому не байдужа доля країни, може зробити, аби найближчі вибори в Україні були прозорими, а реформи запрацювали та дали реальний результат.
Серед учасників були експерти у сфері національних реформ, представники аналітичних центрів, громадянського суспільства, активісти й журналісти, представники партій (Об’єднання “Самопоміч”, ВО «Батьківщина», ПП «Рух нових сил», БПП «Солідарність»), представники Хмельницької облдержадміністраціїї , помічники депутатів, представники Асоціації міст України.
Панельну дискусію щодо впровадження політичних реформ в Україні представляли:
- Народний депутат – Остап Єднак, який розповідав про необхідність впровадження виборчої реформи
- Представники аналітичних центрів та міжнародних організацій – Сергій Адаменко (ВГО «Ейдос»), Олег Черненко (ГО “Центр ЮЕй), Оксана Банкова (ГО «Опора»)
- Представники Інституту «Республіка» – Олександра Гліжинська (Скиба).
«Виборчий кодекс вирішить низку проблем виборчого процесу: відкриті партійні списки, здешевленням виборів, невідворотність покарань за виборчі злочини тощо. Для того, щоб кодекс був прийнятий, потрібний потужніший запит від суспільства», – зауважив Остап Єднак, Народний депутат України.
Щодо політичних фінансів, то Сергій Адаменко назвав суму, в яку обійдеться звичайному громадянину діяльність політичних партій. Це всього 14 гривень, проте за кожну з них партія повинна відзвітувати. Так, на сьогодні 278 партій з 352 за останній квартал 2018 року подали свої звіти.
«Про політичні реформи ми маємо більше говорити з громадянами і більше подавати інформації в цікавій і креативній формі. Наприклад, за допомогою оприлюднення даних по деклараціях виборних осіб ми виявили забудовників-безхатченків», – додав Олег Черненко, Координатор ГО “Центр Юей” в Хмельницькій області.
Після дискусії відбулася робота в групах за форматом Волта Діснея щодо розробки бачення та плану дій впровадження політичних реформ на місцях. У командах мрійників реалістів та критиків учасники визначили плюси й мінуси виборчої реформи та реформи фінансування партій.
Марафони проходять в межах проекту «Активна Громада: право вибору», що впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).