Студентка Національного університету «Острозька академія» Дар’я Калінчук посіла ІІІ місце.

Україна – це європейська демократична країна. Тому зосередимо увагу саме на українських виборцях, і на тому, яким повинен бути виборець, щоб після цьогорічних виборів Україна залишилась європейською демократичною країною.

Відповідальним

Що таке демократія? Насамперед, демократія – це політичний режим, який передбачає відповідальність народу за власну державу. Більша частина українського населення народилися ще в радянській Україні: з хлібом за 11 копійок, портретами Сталіна, з формальними виборами і, врешті, звичками раба. Звичайно, що про свободу вибору і самовираження, та й власне про демократію, ніхто і мріяти не міг. Голос простого роботяги не впливав на ситуацію в країні. Як результат – прості роботяги призвичаїлися до такого безвідповідального життя. Радянський Союз розпався, а звичка до безвідповідальності нікуди не зникла. Саме тому до цих пір, певне, українці й не усвідомлюють, що вони і є влада. Я досить часто чую, що громадяни України розчаровані у владі. Це мене веселить, але і засмучує, тому що багато з них не голосували на минулих виборах, і не збираються цього робити на наступних. Чим ці громадяни краще за депутатів, які не з’являються тижнями у Верховній Рад Україниі, а їхніми голосами розпоряджаються «кнопкодави»? Ми, власне, заслужили на подібну систему.

Якщо в країні ніхто не готовий взяти відповідальність у свої руки, як правило цим користуються злодії. На власному прикладі ми переконалися, як працює подібна система і як тяжко вона ламається. Саме тому українцям варто зробити важливі висновки зараз, щоб не доводилося знову ламати все, що побудували і починати з початку.

 Політичним атеїстом

Досить часто доводиться переконуватися в тому, що деякі виборці сприймають політику, як релігію. Сліпа, нічим не підкріплена, віра і є єдиним аргументом «віруючих» виборців. Чи можна сперечатися з людиною, яка голосує за певного кандидата лише тому, що їй наснився пророчий сон, або ж через передбачення ворожки з сусіднього села. Такі виборці сприймають кандидата, як месію, що нарешті врятує їх грішні душі. Однак, досить часто трапляється, що найбільш віруючі люди ніколи не читали Біблії. Закономірно, що найбільш «віруючі» виборці ніколи не читали програми кандидатів, за яких голосують. Залишається лише здогадуватися, чи знають «віруючі» виборці, у що ж вони так палко вірять. Саме тому виборець повинен бути політичним атеїстом – критично налаштованим скептиком, який перевіряє інформацію, задає незручні питання і сумнівається у кожному слові.

Безсердечним

На жаль, українське суспільство робить вибір серцем, а на розумом, а тому ними досить легко маніпулювати. Як правило, закохані в кандидатів виборці не звертають увагу на суттєві недоліки і пробачають непрофесіоналізм, корупцію, зловживання владою і навіть абсурдність у висловлюваннях. Відомо, що подібні токсичні відносини приносять в решті-решт лише біль та розчарування. Не слід закохуватися в кандидатів. Варто прагматично шукати партнера за інтересами, а інтерес у виборця та кандидата може бути лише один: процвітання країни. Прості рішення, які зазвичай переплітаються з гучними лозунгами на біг-бордах – капкан з якого українці не можуть вибратися вже десятки років. Бажання спростити собі життя та обрати хорошу /чесну людину, а не професіонала, не дозволяє українцям стати свідомими громадянами. Врешті, що може простий і чесний водій автобуса, ми можемо спостерігати у Венесуелі. Замість того, щоб перечитувати програми кандидатів, українці обговорюють їх особисте життя та сімейні драми. Нашу увагу так легко заполонити добре спланованим скандалом. Однак, не варто перетворювати Верховну Раду в реліті шоу: слід зосередитися на стратегії кандидата та шляхах її реалізації.

Реалістом

Президент не має повноважень знижувати ціну на газ в два-три або чотири рази. На щастя, його функції обмежені Конституцією України. І встановлення ціни на газ не є однією з них. Президент не може закінчити війну, адже на нас напали, а не ми, і закінчити війну означає – капітулювати. Домовитися з Путіним на умовах вигідним і Росії й Україні не вдасться, адже ті вимоги, що вигідні для Росії – смертельні для України. Виборець повинен реально оцінювати можливості кожного з кандидатів, а не сподіватися, що наступний президент, як і супермен, ховає плащ супергероя за офіційним костюмом.

Отже, виборець у демократичній країні повинен бути безсердечним політичним атеїстом, а також відповідальним реалістом. Ця формула не є єдино правильна, однак вона працює – це головне.

Дар’я Калінчук