3 квітня  відбувся Семінар для експертів  з виборчого законодавства «Виборча реформа: проблеми та перспективи». Протягом заходу представники Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Венеціанської комісії, ЦВК та вітчизняні експерти провели фахову дискусію щодо напрямів реформування виборчої системи.

Семінар відкрив доктор Ендрю Рейнольдс, провідний експерт IFES з питань виборчих систем. Він висловив позицію стосовно напрямів реформування виборчих систем в Україні з урахуванням міжнародного досвіду.

виборче реформа, IFES (1)

У свою чергу Сергій Ткаченко, Ігор Когут, Денис Ковриженко, Сергій Васильченко, Юлія Кириченко, Андрій Магера, Олександра Скиба та всі присутні обговорили основні політичні та правові чинники, що мають враховуватися при обранні найбільш оптимального варіанту виборчої системи для України.

Так, Юлія Кириченко, керівниця проектів з питань конституційного права (Центр політико-правових реформ), презентувала аналіз зареєстрованих у Верховній Раді виборчих законопроектів – https://bit.ly/2q1J6VI. Після чого додала, що ЦППР рекомендує до голосування один з трьох законопроектів: №7366-2; №7366-3; №7366-4. Також пані Юлія наголосила на важливості продовження роботи над Виборчим кодексом. “При цьому, наразі робоча група у Верховній Раді розглянула лише 250 із 4 000 наявних поправок до нього“, – зазначив старший радник з юридичних питань IFES в Україні Денис Ковриженко.

29791546_1989702618007803_4510289919402311680_o

Заступник голови Інституту “Республіка” Олександра Скиба звернула увагу на те, що демократичний вибір, окрім якісної виборчої системи та справжніх політичних партій, мають забезпечити самі виборці. Більшість порушень виборчого законодавства відбувається до самих виборів, і в основному – це підкуп.

“Тому ми, представники ГО, експери, маємо прикласти максимум зусиль, щоб серед громадян розвивалась нульова терпимість до підкупу. Українці мають зрозуміти цінність свого голосу. І така тенденція вже є в наших громадах. Всього за 2 місяці (листопад-грудень 2017 року) активісти Інституту зібрали понад 7000 підписів під петицією про невідворотність покарань за виборчі злочини. Окрім цього, вони проводили роз’яснювальну роботу щодо важливості прозорих виборів та впливу виборних осіб на їх повсякденне життя. Звісно, викорінити готовність продати свій голос за одну, чи навіть три розмови, неможливо. Проте, системна робота низки організацій має привести до формування свідомого вибору. Інакше, яка б чудова система не була, вона не зможе подолати бажання громадян продати за кілька сотень гривень своє майбутнє”, – наголосила Олександра Скиба.

29792863_1989702641341134_854624678596050944_n

Варто додати, що всі учасники семінару дійшли згоди, що важливо всьому громадському й експерному середовищу визначитися з позицією та напрямком дій у сфері виборчої реформи, щоб консолідовано впливати на парламентарів.

У підсумку присутніми було винесено дві пропозиції. Перша стосується стимулювання депутатів ВРУ до розгляду основних виборчих законопроектів та продовження роботи над Виборчим Кодесом. Інша – щодо активізації громадян та масимального їх залучення до участі у виборчій реформі.