Активізація громадян, сприяння самоорганізації ініціативних груп, покращення взаємодії громадян з владою, підтримка участі населення у прийнятті рішень владою – мета публічної дискусії, яку ставили перед собою організатори.

16 серпня за ініціативи “Активної Громади Сум”, відбулась публічна дискусія “Активізація та самоорганізація населення: громадська ініціатива” у Бібліотеці-філії №18.

Під час заходу громадянам було презентовано ВІ “Активна Громада Сум” та проект “Активна Громада: право вибору”. Окремо було описано інструменти участі, які громадяни можуть ефективно використовувати для вирішення проблем мікрорайону. Зокрема, акцентовано увагу на системі електронних петицій та можливість створення місцевих ініціатив.

Активна Громада Суми.21

Сама ж зустріч була доволі насиченою. Районна бібліотека не змогла вмістити всіх охочих громадян, які бажали долучитись до дискусії. Тому, деякі присутні спілкувалися з організаторами особисто. Та в результаті, це не завадило громадянам обмінятися думками та прийти хоч і до важкого, але консенсусу.

Основна ж частина заходу була присвячена визначенню проблем, які є нагальними для вирішення у мікрорайоні. За словами самих громадян, вони є доволі типовими:

  • облаштування прибудинкової території;
  • ремонт дорожнього покриття, що з’єднує мікрорайон із центральним проспектом;
  • облаштування освітлення;
  • поточний ремонт водопровідних та каналізаційних систем у житлових будинках;
  • прихисток безпритульних тварин, які живуть у дворах окремих будинків.

Більш того, значна частина громадян, які долучилися до обговорення, активно бере участь у інформуванні міської влади щодо зазначених проблем. Окремі з них навіть продемонстрували колективні звернення, за якими Сумська міська рада надавала позитивні відповіді про включення будинків до титульних списків на проведення ремонтних робіт та з низки інших питань.

Активна Громада Суми 21

У повітрі панували зневіра та відчай, переважною була думка, що звернути увагу влади на проблеми містян просто неможливо.

Однак, “Активної Громадою Сум” було запропоновано визначити мешканців, які б могли взяти на себе координацію з вирішення того чи іншого проблемного питання. Потім вони зможуть утворити групи активістів у своїх під’їздах або будинках. Після чого, за організаційної підтримки регіональної ініціативи, створити місцеві ініціативи з кожного окремого питання. Це зроблено, аби вирішення проблеми мікрорайону було направлено не просто до розгляду виконавчими органами СМР, а розглянуто безпосередньо на черговій сесії колегіального органу.

Найбільш зацікавлені громадяни вже запросили “Активну Громаду Сум” окремо провести будинкові збори із вирішення проблемних питань конкретного будинку, з метою подальшого створення відповідної місцевої ініціативи його мешканцями.

“Прикро, що окремим мешканцям було важливо лише висказати проблемні питання свого будинку і одразу покинути захід із відчуттям загальної зневіри у будь-яких змінах. Звісно, інформування про недоліки у благоустрої мікрорайону є важливим для створення будь-якої ініціативи. Онак, відсутність самої її підтримки громадянами навряд чи призведе до позитивного результату у вирішенні того чи іншого питання” – зауважив регіональний координатор “Активної Громади Сум” Михайло Горкуша.

Характерно, що в обговоренні шляхів вирішення проблем з благоустрою проблемних територій мікрорайону, мешканці навіть не просили безумовного та повного вирішення проблем комунальними службами. Вони пропонували просто віднайти технічну підтримку з тим, аби самостійно зайнятись облаштуванням занедбаних місць у великих та просторих спільних будинкових подвір’ях.

Активна Громада Сум 21

Зазначимо, що захід відбувся за організаційної підтримки ОСББ “Затишна Фортеця”. Також до дискусії долучилися представники депутата СМР у відповідному виборчому окрузі, аби мати можливість ще раз почути що турбує його мешканців та розповісти про поточний стан вирішення проблем, за якими громадяни зверталися попередньо. Подібна практика є позитивною ознакою. Адже лише у співпраці громадян з владою можна реально підтримувати діалог та вирішувати проблеми мікрорайону.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”. Відомо, що місто Суми приєдналося до мережі “Активної Громади” з січня 2017 року.

Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).