Активізація громадян, сприяння самоорганізації ініціативних груп, покращення взаємодії громадян з владою, підтримка участі населення у прийнятті рішень владою – мета публічної дискусії, яку ставили перед собою організатори.
16 серпня за ініціативи “Активної Громади Сум”, відбулась публічна дискусія “Активізація та самоорганізація населення: громадська ініціатива” у Бібліотеці-філії №18.
Під час заходу громадянам було презентовано ВІ “Активна Громада Сум” та проект “Активна Громада: право вибору”. Окремо було описано інструменти участі, які громадяни можуть ефективно використовувати для вирішення проблем мікрорайону. Зокрема, акцентовано увагу на системі електронних петицій та можливість створення місцевих ініціатив.
Сама ж зустріч була доволі насиченою. Районна бібліотека не змогла вмістити всіх охочих громадян, які бажали долучитись до дискусії. Тому, деякі присутні спілкувалися з організаторами особисто. Та в результаті, це не завадило громадянам обмінятися думками та прийти хоч і до важкого, але консенсусу.
Основна ж частина заходу була присвячена визначенню проблем, які є нагальними для вирішення у мікрорайоні. За словами самих громадян, вони є доволі типовими:
- облаштування прибудинкової території;
- ремонт дорожнього покриття, що з’єднує мікрорайон із центральним проспектом;
- облаштування освітлення;
- поточний ремонт водопровідних та каналізаційних систем у житлових будинках;
- прихисток безпритульних тварин, які живуть у дворах окремих будинків.
Більш того, значна частина громадян, які долучилися до обговорення, активно бере участь у інформуванні міської влади щодо зазначених проблем. Окремі з них навіть продемонстрували колективні звернення, за якими Сумська міська рада надавала позитивні відповіді про включення будинків до титульних списків на проведення ремонтних робіт та з низки інших питань.
У повітрі панували зневіра та відчай, переважною була думка, що звернути увагу влади на проблеми містян просто неможливо.
Однак, “Активної Громадою Сум” було запропоновано визначити мешканців, які б могли взяти на себе координацію з вирішення того чи іншого проблемного питання. Потім вони зможуть утворити групи активістів у своїх під’їздах або будинках. Після чого, за організаційної підтримки регіональної ініціативи, створити місцеві ініціативи з кожного окремого питання. Це зроблено, аби вирішення проблеми мікрорайону було направлено не просто до розгляду виконавчими органами СМР, а розглянуто безпосередньо на черговій сесії колегіального органу.
Найбільш зацікавлені громадяни вже запросили “Активну Громаду Сум” окремо провести будинкові збори із вирішення проблемних питань конкретного будинку, з метою подальшого створення відповідної місцевої ініціативи його мешканцями.
“Прикро, що окремим мешканцям було важливо лише висказати проблемні питання свого будинку і одразу покинути захід із відчуттям загальної зневіри у будь-яких змінах. Звісно, інформування про недоліки у благоустрої мікрорайону є важливим для створення будь-якої ініціативи. Онак, відсутність самої її підтримки громадянами навряд чи призведе до позитивного результату у вирішенні того чи іншого питання” – зауважив регіональний координатор “Активної Громади Сум” Михайло Горкуша.
Характерно, що в обговоренні шляхів вирішення проблем з благоустрою проблемних територій мікрорайону, мешканці навіть не просили безумовного та повного вирішення проблем комунальними службами. Вони пропонували просто віднайти технічну підтримку з тим, аби самостійно зайнятись облаштуванням занедбаних місць у великих та просторих спільних будинкових подвір’ях.
Зазначимо, що захід відбувся за організаційної підтримки ОСББ “Затишна Фортеця”. Також до дискусії долучилися представники депутата СМР у відповідному виборчому окрузі, аби мати можливість ще раз почути що турбує його мешканців та розповісти про поточний стан вирішення проблем, за якими громадяни зверталися попередньо. Подібна практика є позитивною ознакою. Адже лише у співпраці громадян з владою можна реально підтримувати діалог та вирішувати проблеми мікрорайону.
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”. Відомо, що місто Суми приєдналося до мережі “Активної Громади” з січня 2017 року.
Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).