Яку маємо історичну, культурну, архітектурну, спадщину? Що з неї вже втрачено, а що ще можемо ще зберегти? Що потрібно, аби врятувати архітектуру древнього Дрогобича? Шукаючи відповідей на ці запитання, у Дрогобичі активісти розгорнули цілу кампанію із збереження культурної спадщини міста – #БерегТи.

Активна Громада в Дрогобичі

У межах кампанії 9 липня у Палаці Мистецтв Музею «Дрогобиччина» відкрилася фотовиставка з однойменною назвою – «БерегТи». Понад 50 світлин авторства фотографа, волонтера ВІ «Активна Громада» Маші Тяжкун, близько сотні учасників церемонії відкриття виставки зробили своє – інформація про кампанію поширилась містом. А головне – активісти отримали запевнення від міської влади в тому, що питання необхідності збереження об’єктів культурної спадщини відтепер буде на порядку денному.

Активна Громада Дрогобич

«Ми показали те, що може побачити кожен – фасади, які руйнуються, балкони, які можуть зникнути, ліпнину, яка відпадає. У буденності життя ми не звертаємо увагу на історію, яка навколо. А треба її побачити – щоб зберегти», – зазначила фотограф Маша Тяжкун.

Тому, вона зафільмувала і показала. Побачене – вражало присутніх. Участь у відкритті виставки та презентації Інструментарію взяла представник ГО «ВГО «Інститут «Республіка» Юлія Журик, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, Дрогобицький міський голова Тарас Кучма та близько сотні мешканців і гостей міста.

Активна Громада Дрогобича

Водночас, варто зазначити, що проект «БерегТи» має на меті не просто показати проблему, а спробувати активізувати громаду і спільно з громадою та владою поступово вирішувати її. Саме тому під час виставки було презентовано посібник «Інструментарій для громадян». У ньому чітко, покроково розписано те, як громада може вирішувати свої питання.

«Нам важливо, щоб кожен мешканець міста відчув свою причетність до архітектурної спадщини і робив посильно усе можливе, щоб зберегти її», – пояснила координатор ВІ «Активна Громада», журналіст Марія Кульчицька.

Активна Громада Дрогобич.

«Тішить, що зі сторони активістів, громади є запит на збереження архітектурної спадщини. Разом зможемо досягнути результату. Цьогоріч ми віднайдемо кошти на паспортизацію принаймні трьох об’єктів культурної спадщини, а у 2018 році таких паспортів постараємось виготовити ще 20-30», – запевнив присутній на відкритті виставки міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

З огляду на те, що у місті з понад 200 об’єктів-памяток культурної спадщини паспорти мають лише 9 (останній датований ще 2008 роком), це запевнення і ця дія є дуже важливою.

Відео з виставки:

Примітка. Захід пройшов за підтримки Інституту «Республіка», Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Уряду Канади.