Новини, анонси, поради та успішні історії від Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» за період 08.11.18 – 26.11.18
м. Дніпро
13 листопада регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі Дмитро Чернишов взяв участь у зустрічі з послом Європейського Союзу в Україні Хугом Мінгареллі та делегацією Представництва ЄС в Україні. Зустріч була проведена Представництвом ЄС в Україні для молодих випускників проектів ЄС та представників мереж, що працюють з ЄС у Дніпрі.
Делегацію ЄС цікавило, чи стикаються в Україні громадські діячі з тиском через свою діяльність, як відбувається комунікація між громадянами та владою, які спостереження у молоді щодо передвиборчого процесу, та у чому проблеми донесення європейських ідей до широких верств населення. Дмитро Чернишов розповів дипломатам з Європейського Союзу, наскільки влада у Дніпропетровській області відкрита до співпраця з громадянським сектором та які особливості підготовки до майбутніх виборів президента і парламенту.
***
Цього ж дня координатор ВІ “Активна Громада” у м. Дніпрі Дмитро Чернишов зустрівся з начальником відділу корпоративних прав та відносин власності управління правового забезпечення діяльності Дніпропетровської облради Артемом Марченком. Спільно обговорили переваги та виклики, можливості впровадження публічних консультацій обласною радою.
“На мою думку, проект дуже корисний для області. Думаю, голова облради Гліб Пригунов буде задоволений такою ініціативою. Прикро, що у бюрократичному документообігу це якось минуло повз увагу. Розберіться з прес-службою, на яку був розписаний лист, та приходіть – обговоримо подальші кроки” – зазначив чиновник.
Активісти ж продовжують роботу в цьому напрямку, аби Дніпропетровщина нарешті познайомилася з простим і необхідним інструментом участі та місцевом рівні – публічними консультаціями.
***
м. Чернівці
14 листопада у столиці Буковини відбулася інформаційна година в межах кампанії «Право вибору». Комунікаційна координаторка «Активної Громади» Ольга Данілова спілкувалася з мешканцями щодо інструменту громадських експертиз. Адже Чернівці – чи не єдине місто в Україні, де офіційно затверджений порядок їх проведення.
Проводити громадську експертизу можуть: громадські об’єднання, благодійні організації, органи самоорганізації населення (ОСН), об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
Алгоритм впровадження громадської експертизи включає низку поступових кроків:
1) ініціатори надсилають письмовий запит на її проведення;
2) міський голова у відповідь готує наказ про сприяння проведенню громадської експертизи й надає потрібну інформацію;
3) ініціатори аналізують отримані дані й розробляють експертні пропозиції;
4) міська рада розглядає громадські експертизи й ухвалює рішення для їх реалізації;
5) органи влади імплементують їх;
6) ініціатори експертизи проводять моніторинг виконання.
«Вважаю використання інструменту громадських експертиз надзвичайно корисним, адже в такий спосіб можна отримати доступ до інформації місцевої влади та зобов’язати її розглянути пропозиції мешканців», – розповів чернівчанин Тарас.
***
21 листопада в межах кампанії «Право вибору» відбулася так звана «Година народовладдя». Комунікаційна координаторка «Активної Громади Чернівців» Ольга Данілова спілкувалася із мешканцями щодо виборчої реформи. Також активістка зібрала підписи під зверненням до народних обранців стосовно прийняття виборчого кодексу якнайшвидше.
«Мені не шкода свого підпису, щоб підтримати хорошу справу», – зауважила чернівчанка Марія.
Справа в тому, підкреслює Олена, що процес гальмується низькою явкою депутатів на засіданнях комісії щодо певного питання. Звичайно, розглянути більше 4500 правок непросто. Однак, ухвалення виборчого кодексу – справа нагальна й забезпечить:
- відкриті виборчі списки;
- прозорість роботи ЦВК;
- чіткі вимоги до утворення та перегляду меж виборчих округів;
- безпеку волевиявлення з урахуванням ситуації на Сході тощо.
***
м. Кам’янець-Подільський
14 листопада Марафон «Роль громадян у політичних реформах» відбувся у Кам’янці-Подільському.
На порядок денний винесені питання:
- Який стан політичних реформ на сьогодні в Україні?
- Які досягнення?
- Які стоять виклики?
- Які рішення приймаються, а які блокуються?
- Чому така ситуація?
- Як саме громадяни можуть долучитися до політичних реформ?
На ці та інші запитання відповідали спікери марафону:
- народний депутат України Остап Єднак;
- голова Комітету виборців України у Хмельницькій області Юрій Ануфрієв;
- аналітик центру «Ейдос» Сергій Адаменко;
- менеджерка з комунікацій ГМ «ОПОРА» Руслана Величко;
- регіональний координатор «Активної Громади Кам’янця-Подільського» Михайло Будурович.
Увесь процес дискусій та обговорень координувала та модерувала заступниця голови Інституту «Республіка», тренерка, коуч Олександра Гліжинська.
У другій частині заходу присутні (студенти, викладачі, громадяни, представники політичних партій) взяли участь у цікавому завданні, який проходив за форматом Волта Діснея. Вся аудиторія була поділена на мрійників, критиків та реалістів. Після чого вони окреслили сценарії розвитку політичних реформ, які чекають на нас при тих чи інших обставинах і діях.
Після форуму учасники зробили висновки і отримали мотивацію, щоби рухатися далі.
***
м. Черкаси
Насичений день, 14 листопада, розпочався зі спільноі роботи координаторів “Активної Громади” зі студентами-першокурсниками ЧДТУ спеціальності «Соціальне забезпечення». Опитували мешканців площі 700-річчя, у межах першої публічної консультації, їх думку оф-лайн стосовно розташування ярмарку на площі.
“Спрацювали швидко і люди, яких опитували, радо йшли на контакт. Вдячні кожному студенту, вдячні завідувачці кафедри Інна Журба за те, що одразу зголосилася допомогти в організації цього необхідного процесу. Вдячні Людмилі Бордунос за ініціативу з впровадження публічної консультації! Сьогодні ще раз відчули як людям важливо щоб їх питали, щоб з ними радились!” – зауважила коориднаторка “Активної Громади” в Черкасах Марина Гур’янова.
У результаті близько 200 осіб активісти опитали за півтори години.
***
м. Скадовськ
16 листопада за ініціативи громадської ради при Скадовській РДА, головою якої є член Інституту «Республіка» Ірина Бартчук, відбулося розширене засідання. Участь взяли голова Скадовської РДА Віктор Турик, освітяни, представники ЗМІ, громадського сектору та представники батьківських комітетів. У роботі з темою «Нова українська школа» взяла участь й резидентка кабінету експертів громадського руху «Всі разом» Альбіна Паренюк, м.Київ.
У ході заходу учасники обговорили успішні історії впровадження освітньої реформи, про налагодження батьківського партнерства, виклики і недоліки. Також пролунали конкретні пропозиції від педагогів і від громадськості щодо впровадження програми «Нової української школи». Присутні проаналізували, що гарантує держава та передбачає законодавство, які ризики на рівні «влада – громада».
На актуальні питання щодо стану впровадження Концепції «Нова українська школа» у закладах загальної середньої освіти Скадовського району упродовж 2018-2019 рр. та створення освітнього середовища вичерпну інформацію надала начальниця відділу освіти районної державної адміністрації Ольга Дудченко.
Далі, присутні зупинилася на проблемних питаннях сьогодення:
- старі будівлі з стандартними розмірами класів;
- нестача коштів на заправку мультимедійного обладнання;
- перша четверть навчання з недопоставкою підручників і творчих зошитів;
- меблі без шаф творчого розвитку;
- недостатньо спортивного та ігрового обладнання та дотичного матеріалу;
- відсутність коштів на миючі засоби.
Із сказаного і для виходу з ситуації доводиться притягати педагогіку батьківського партнерства. То ж майже всі школи працюють над залученням фондових та грантових коштів.
З виявлених викликів (наповненість навчальних груп, харчування дітей, якості парт та стільців і непомірні ціни для дотичного недовгострокового інвентаря) педагоги та батьки радіють з позитивної зміни поведінки дітлахів, менталітету, їх моралі і схиляються до думки, що НУШ треба було розпочинати з дитячих дошкільних закладів.
Педагогічні колективи потребують постійного професійного зросту від семінарських занять по складанню розкладу, до збільшення в школах психологів.
На завершення форуму, що перейшов в дискусію експертка громадського руху «Всі разом» підкреслила, що «Нова українська школа» – це додатковий проект, який не є частиною законодавчих змін. Вони також зауважила, що приємно вражена діяльністю «Активної Громади Скадовська», яка піклується впровадженням освітніх реформ, яка проводить постійні навчання, діалогові зустрічі, дискусії, де вивчаються ризики і досліджуються корні проблем.
***
м. Жмеринка
16 листопада пройшов локальний форум «Роль громадян в політичних реформах».
У першій частині заходу відбулася панельна дискусія з експертами. Експертка Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Катерина Давиденко розповіла про державне фінансування політичних партій і представила аналіз доходів і витрат политичних сил в Україні. Депутат Жмеринської міської ради Святослав Ніколайчук почав свою промову зі слів: «У нашій країні немає корупції як такої – в нашій країні є традиції». Далі він розповів про стан антикорупційної реформи і його бачення ефективних інструментів боротьби з корупцією на місцевому рівні.
Регіональний координатор «Активної Громади Жмеринки» Андрій Сільченко розповів про шляхи залучення громадян до політичних реформ. Модерував захід координатор мережі Інституту “Республіка” – Віталій Гліжинський.
Ще одним цікавим гостем заходу була волонтерка Корпусу Миру США Алексіс Ліпсон. Вона презентувала нюанси виборчої системи Америки і розповіла про те, чому важливо, брати участь у виборах, якщо ми хочемо змінювати нашу країну на краще.
У другій частині форуму учасники працювали над розробкою бачення та плану дій впровадження політичних реформ на місцях за методом Волта Діснея.
«Захід пройшов в атмосфері співпраці і позитиву. Учасники проявляли інтерес і активно долучалися до дискусій. Варто відзначити, що за 3 роки кількість громадян, які цікавляться подібними подіями у Жмеринці зросла майже в 4 рази. Також позитивним є той факт що представники місцевої були відкриті до співпраці і погодились взяти участь в ролі спікерів», – зазначив Андрій Сільченко.
***
м. Житомир
Протягом вихідних, 24-25 листопада, на базі “ЛІТтера” – бібліотеки міста Житомира, координатор “Активної Громади” Житомирщини Олексій Проноза проводив ІІ та ІІІ тренінг із серії “Інструменти комунікації влади та громадян”. Учасниками були активні житомиряни та представники бібліотечної галузі м. Житомира.
“При формуванні програми тренінгів зробив акцент на креатив, ігри та самонавчання учасників, адже саме у такому форматі й навчаються дорослі, а не через лекції, що в подальшому й показало свої плідні результати”, – говорить Олексій Проноза.
Учасники пройшли шлях від презентації один одному існуючих інструментів комунікації в теорії та практиці до презентації командної стратегічної пропланованої адвокаційної кампанії задля вирішеної проблеми, що була напрацьована в групах.
Присутні писали звернення, скарги та пропозиції до ОМС Житомира, візуалізували проблему та шляхи її вирішення. Потім вони працювали над створенням портретів різних цільових груп, які можуть допомогти у досягненні поставлених цілей.
Була й рольова гра на тему подачі звернення за 1 хв до адресата (владної особи), адже, як правило, громадянин має реально одну хвилину на те, щоб його не лише почули, а й переконалися у важливості вирішення питання.
“Учасники були гіперактивними впродовж всіх тренінгів, навіть готові були відмовитися від кава й перерви, мабуть, через азарт (а таке вперше в моєму досвіді тренерства). Вони також ставили багато цікавих запитань, завдяки чому і я багато чому навчився від колективу та від кожного, зокрема. Тому щиро дякую за це! Ви круті!” – підсумував пан Олексій.