Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» за період 27.11.2018 – 26.12.18
м. Запоріжжя
29 листопада відбулася зустріч з вихованцями «Школи лідерства», яку організовує Запорізький титано-магнієвий комбінат.
Це вже другий тренінг від «Активної Громади Запоріжжя» у стінах Школи. Цього разу координатори знайомили учасників з інструментами участі громадян у процесах місцевого самоврядування. Далі навчали вихованців Школи, як можна застосовувати це на практиці ефективно та коректно. Потім, разом з учасниками тренінгу, активісти моделювали проблемні ситуації та вчилися разом знаходити варіанти їх розв’язання.
Закінчили заняття короткою грою «Пане Президент», що, як зазначили присутні, остаточно налаштувало на позитивну хвилю, а також надихнуло на нові звершення та ініціативи.
По завершенню тренінгу, активісти зауважили, що приєно та корисно провели час, що промайнув непомітно з активними та зацікавленими фахівцями.
***
м. Львів
«Активна Громада Львова» провела тренінг «Як стати громадським активістом» у межах школи «Громадської активності». Координатори розповіли учасникам, ким насправді є активіст, чим він займається та, у загальному, навіщо та кому потрібна така діяльність.
На тренінгу організатори спільно з присутніми поспілкувалися про те, для чого потрібно бути громадським активістом, якими силами він володіє, та як правильно її застосовувати.
«Громадський активіст – ніколи не діє на емоціях, перш за все, він має все обдумати – порадитися, скласти чіткий алгоритм, а тоді вже діяти. Розум, команда, ідея – отим і є ми, – громадські активісти», – розповіла координаторка «Активної Громади» Анастасія Безпалова.
Також, активісти разом з учасниками, попрактикувалися, створюючи командну роботу. Перед присутніми постало завдання: скреативити ідею проекту: «Що я зроблю у Сихівському районі».
На основі почутого, учасники мали розписати свій задум: яким чином розподілити обов’язки (хто за що відповідає), як створити якісну інформаційну кампанію, яких партнерів слід залучити та як не допустити «провалу».
На завершення тренінгу, присутні успішно презентували свій креатив.
«Якщо на криголамі вони ще соромилися, то на другій частині тренінгу ми побачили майбутніх громадських активістів», – зауважили активісти.
***
м. Суми
Навіщо ходити на вибори? – Сумських школярів розпитувала «Активна Громада». Так, 3 грудня регіональний координатор Михайло Горкуша зустрівся із лідерами учнівського самоврядування у стінах Палацу Дітей та Юнацтва на координаційній раді старшокласників, яка щомісячно проходить у місті. Тема зустрічі: «Навіщо ходити на вибори».
«Здавалося б, чому зі школярами варто говорити про те, навіщо ходити на вибори..? – Вони ж ще не голосують. Але ми маємо безліч причин, які говорять про інше. По-перше, у школах проводяться свої вибори учнівського самоврядування, явка на яких, на жаль, не дуже висока. По-друге, ми щиро переконані, що виховувати політичну свідомість та відповідальність потрібно якомога раніше, а не з виповненням 18 років та набуттям права голосувати. І це лише кілька причин «чому», – розповів Михайло.
Протягом години присутні провели паралель між шкільними та всеукраїнськими виборами президента, розглянули та проаналізували. Обговорили, чи можна вважати неучасть у голосуванні – голосом та відповідною позицією.
А на завершення визначили, чи можна бути аполітичною людиною.
***
м. Краматорськ
4 грудня «Активна Громада Краматорська» відвідала особистий прийом депутата міської ради Олександра Ермольченко.
Під час бесіди координатори прояснили у обранця декілька питань:
- з якими проблемами найчастіше звертаються городяни;
- як будується конструктивний діалог з мешканцями округу;
- чи видима різниця у взаємодії з мешканцями ОСББ та багатоповерхівок, де ОСБД ще не засновано;
- чим можуть допомогти депутату громадські активісти.
Зі слів Олександра, близько 80% мешканців округа звертаються до нього за матеріальною допомогою, інші звернення здебільшого відносяться до питань ремонту та реконструкції ЖКГ: внутрішньо-панельні шви, тротуари, дороги, паркани, дитячі та спортивні майданчики. Обранець зауважив, що намагається із кожним відвідувачем проводити інформативну роботу та рекомендує їм звертатися до відповідного органу виконавчої влади. З мешканцями округу депутат спілкується під час особистих прийомів та намагається відвідувати всі масові заходи, які проводяться на районі.
Відносно взаємодії з мешканцями ОСББ депутат визнав існування деякого протиріччя: вважає, що ОСББ – це єдиний шлях до відповідального керування будинком, проте практика показує, що така форма взаємодії мешканців дуже зав’язана на особистих якостях голови. Також обранець відмітив, що йому, при представленні інтересів городян іноді легше домовлятися із управляючою компанією ніж з ОСББ, бо останні на свій лад трактують межі власної відповідальності та цілковито вільні в прийнятті рішень, в той час як ЖЕКи намагаються підтримувати робочі стосунки з представниками влади та депутатами, а отже охоче йдуть їм на зустріч.
На думку депутата громадські активісти можуть ефективно здійснювати сторонній контроль за діяльністю місцевої влади: висвітлювати факти зловживання зі сторони чиновників та неналежного виконання ними своїх обов’язків.
Наприкінці зустрічі координатори запропонували обранцю підписати Декларацію підтримки політичних реформ та засвідчити цим документом, що він у подальшій своїй діяльності підтримуватиме політичні реформи (виборчу, антикорупційну та політичних фінансів) та сприятиме їх впровадженню як на загальнонаціональному, так і на місцевому рівнях.
***
м. Чернівці
Чернівці плідні на інфогодини. Комунікаційна координаторка ініціативи Ольга Данілова спілкувалася із мешканцями щодо виборчої реформи й збирала підписи під петицією на підтримку виборчого кодексу..
Так, 5 грудня активістка розповідала про пропорційну виборчу систему із відкритими списками, як відбуватиметься голосування та яка користь від неї простим українцям.
«Складно спочатку зрозуміти та, думаю, наші люди можуть призвичаїтися до будь-чого. А такий механізм посилить конкуренцію всередині партій й вони відповідальніше підходитимуть до відбору кандидатів», – розповіла містянка Христина.
Наступного тижня команда «Активної Громади» спілкувалася з мешканцями про джинсу, а саме, чи знають чернівчани, що політики піаряться за їх рахунок? Шпальти наперебій пропонують нам того чи іншого кандидата, а виборча гонка офіційно ще й не розпочалася.
Отож джинса – це «заказуха», тобто прихована реклама або проплачена стаття, яка найчастіше використовується у новинах, телепередачах, буває комерційною й політичною. У першій приховано рекламують будь-які бренди, товари, послуги, у другій – відомих діячів, при чому замовниками її є політичні партії, окремі політики або люди, які мають політичні інтереси; за допомогою таких матеріалів ці гравці намагаються підвищити свій рейтинг або понизити рівень конкурентів.
За дослідженнями «Інституту масової інформації» співвідношення економічної й політичної джинси в Україні коливається в пропорції 1/4 або 1/5 на користь останньої в залежності від періоду виборів, чи міжвиборчого затишшя.
Джинсу завжди можна відрізнити від справжнього журналістського матеріалу за такими ознаками, як:
- порушення балансу думок;
- факти не відокремлюються від висновків;
- недостовірність та неповнота інформації.
Якщо журналіст дає власну оцінку в матеріалі, навішує «ярлики», наводить сумнівні аргументи, вириває фрази з контексту, приховує від аудиторії правду – це джинса.
На жаль, українці мало знають про дану проблему, однак коли розбираються у питанні, реагують вкрай негативно:
«Краще б витрачали кошти на реальні справи, а не на чергові обіцянки», – зауважив студент Богдан.
«Враховуючи, що у 2018 році із державного бюджету парламентські партії отримали більше 500 млн. грн. (частина з яких точно освоєна на піар), є привід добре замислитися – кого ми хочемо бачити біля керма держави наступні 5 років?», – підкреслила активістка.
***
м. Кропивницький
21 грудня представники ГО «Асоціація політичних наук» провели прес – конференцію, під час якої Дмитро Сінченко, Юлія Бочарова-Туз, Oлена Сінченко розповіли про кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», а також презентували результати моніторингу інформування та здійснення прийому виборців депутатами міської ради міста Кропивницького.
Моніторинг проводився за низкою критеріїв. Експерти вивчили, яким чином оприлюднена інформація про депутатів та про прийом ними виборців, а також повноту цієї інформації. Доповідачі наголосили, що загалом, нинішнє, 7-ме скликання міської ради відрізняється від попередніх більшою прозорістю та підзвітністю. Депутати активно співпрацюють зі ЗМІ, громадськими організаціями, висвітлюють свою діяльність у соціальних мережах.
У прес-конференції взяв участь і регіональний координатор «Активної Громади Кіровоградщини» Анатолій Стоян, який поділився власною інформацією щодо моніторингу громадських приймалень депутатів та оприлюдненням їх звітів на офіційному сайті міської ради. Зауважив, що ця діяльність потребує поліпшення, а також запропонував доповнити профайли депутатів відомостями про їх участь в сесійних засіданнях, постійних комісіях, подачі депутатських звернень, запитів, проектів рішень міської ради, витрачанням коштів з депутатського фонду тощо.
На завершення прес-конференції, її ініціатори вручили «пряники» найактивнішим депутатам міської ради та подякували за успішне проходження «атестації», зокрема присутнім на прес-конференції Олег Краснокутский (фракція ПП «Наш край»), Катерина Шамардіна (фракція ПП «Рідне місто»), Олександр Цертій (фракція ПП ВО «Батьківщина»).
***
м. Ужгород
22 грудня “Активна Громада Закарпаття” провела інфогодину в Ужгороді. Темою інфогодини знову було виборче право. Координтори цікавились думкою громадян щодо змін до нового Виборчого кодексу. Запитували, як люди вважають, чи необхідні зміни щодо виборчої системи, і чи взагалі підуть вони на вибори?
Іван, ужгородець: “Слідкую за новинами та сподіваюся, що все ж таки Виборчий кодекс буде прийнятий. Це необхідно в наш час, бо багато норм вже себе вичерпали та потребують змін“.
Крім того, спілкувалися активісти й про публічні консультації. Запитували, чи відомо ужгородцям про попередні консультації, чи будуть брати участь у наступних. Виявилося, що людям цікава ця тема та більшість з учасників – семеро з дев’яти – візьмуть участь у наступних публічних консультаціях. Ганна, ужгородка додал: “Це моє місто, і я хочу, щоб воно було кращим, і щоб влада прислухалась до звичайних людей, вирішуючи якісь питання в місті“.
Зазанчимо, що в Ужгороді завершилося 4 публчні консультаії, з приводу яких міська рада прийняла рішення. Дві з консультацій було впровадженно після завершення – висадка дерев. А ще одну реалізували під час проведення публічної консультації – облаштування вулиці болардами. До кіня 2018 року активісти планують запустити ще дві публічні консультації з громадянами, які стосуватимуться доцільності перейменування міських вулиць.
***
м. Рівне
У середу, 26 грудня, в приміщенні ГО “Час-Дій” NGO “Action Time” відбулося чергове засідання Клубу “Активної Громади”!
Темою засідання було – «Підсумки року. Вибори по-американськи»! Під час засідання розповіли про діяльність Інституту “Республіка” в місті Рівне, також про марафони з політичних реформ, яких відбулося 35!
Наталія Малиновська, координаторка в місті Рівне, розповіла про досвід спостереження за виборами в США, в листопаді 2018 року, будучи делегаткою по програмі #OpenWorld. Наталія розповіла про роботу штабів, як відбувається голосування на виборах до конгресу, як відбувалися зустрічі з кандидатами та навіть про спілкування з представниками місцевого каналу та особливостями поширення політичної реклами кандидатів на ТБ. Також мали змогу не лише послухати про досвід Наталії, але і переглянути декілька фото, зокрема те, як виглядає виборчий бюлетень в США!
Клуби «Активної Громади» у містах – недержавна організація, метою якої є сприяння обговоренню ідей щодо розвитку міст та їх впровадження. Запрошуємо взяти участь депутатів місцевих та обласних рад, помічників депутатів, громадські організації, експертів, активних громадян, представників бізнесу та всіх, хто хоче розвивати та реформувати своє місто. Ми прагнемо побудувати майданчик для комунікації між активними громадянами Рівного і представниками влади міста та області. Адже комунікація та взаємодія – завжди приносить користь і результати.