Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за період 01.06. – 31.06.2019

Щотижня координатори/рки «Активної Громади» проводять інформаційні години – вуличні зустрічі з громадянами у визначений час і визнеченому місці. Протягом червня активісти спілкувалися з перехожими на теми:

  • позачергових парламентських виборів та зміни місце голосування;
  • провадження публічних консультацій в Україні: приклади з різних куточків;
  • обізнаності громадян про обіцянки та програми кандидатів у народні депутати України;
  • інструменти громадської участі, зокрема, бюджет участі, електронні петиції та збори громадян;
  • електронні декларації: що можна дізнатися і як перевірити за їх допомогою про чиновника?
  • молодьь у політиці: як партії сприяють участі молоді в політичних процесах;
  • фінансування політичних партій: державні vs приватні кошти;
  • методи контролю з боку громадян органів місцевого самоврядування.

Краматорськ

Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка».

***
м. Житомир

5 червня в шаховому таборі “Шахова школа “Інтелект” тренер та координатор “Ативної Громади Житомирщини” провів для діток міні-тренінг на тему: “Ми відповідальні за навколишнє середовище. Опісля теорії, активіст разом з шахістами взяли до рук маркери та почали малювати яким бачать Житомир сьогодні та яким вони його хочуть бачити в 2030 році.

Отже, під час презентації вони наголосили, що у 2030 році Житомир:
– зеленіший та більш комфортний ніж зараз;
– кращі дороги;
– всі футбольні поля мають штучне зелене покриття;
– більше парків для прогулянок, у яких є: гарні лавки зі смітниками, сонячні дерева та камери відеоспостереження;
– влада чує людей;

Житомир Інфогодина

На запитання координатори, що діти готові робити для того, аби це реалізувати, вони відповіли: садити дерева, прибирати за собою сміття, не бруднити воду та землю. А також готові розповідати знайомим і друзям про збереження природи.

***
м. Черкаси

Тренінг на тему ораторського мистецтва для молоді, дебатерів та громадських активістів відбувся в Черкасах 5-го червня. Захід провела “Активна Громада Черкас” спільно з Молодіжною Радою Черкас. Подію підтримав інтернет-провайдер «Маклаут».  Запрошені тренери – житомиряни Олена Горбалюк та Ігор Кіпенко – готували команду-переможців Національного дебатного турніру 2019 року, що проходив у Києві. 

Під час тренінгу кожен учасник мав можливість коротко презентувати себе та отримати фідбек від тренерів. Учасники дізналися, як будувати діалог, як влучно себе представити, як не втратити зв’язок з аудиторією, та почули про передумови харизматичних виступів.

Черкаси, тренінг

— Особливо сподобалася невимушеність та природність тренінгу. Кожен учасник зміг розкрити себе і, що найголовніше, – знайти однодумців і поспілкуватися з ними, – ділиться враженнями голова Молодіжної Ради Черкас Володимир Панченко.
— Хочеться продовження такої тематики саме з цими тренерами. Цікаво, доступно, корисно й потрібно в усіх сферах, особливо в громадській, – ділиться враженнями учасниця тренінгу Анастасія.

***
м. Харків

9 червня в Харкові проходила “Галерея громадської активності”, де “Активна Громада Харкова” була одним з учасників. Проект реалізований ГО “Смарт медіа” і мав на меті  познайомити громадян, показати їм громадську діяльність за допомогою мистецтва, картин та залучити до активності.

Харків, АГ на галереї реформ

“Це добре, що в Харкові проводяться такі заходи, на яких мешканці міста можуть дізнатися про діяльність різних організацій, де ми знайомимося між собою і створюємо майданчики для співпраці” – Руденко Андрій, координатор “Активна Громада Харкова”.

Під час заходу, активісти знайомили перехожих з діяльністю Інституту “Республіка”, розповідали про проекти, досягнення і плани на майбутнє. З представниками інших ГО Харківщини налагоджували діалог, домовлялися про проведення спільних події та запрошувати на засідання Клубу “Активної Громади”.

***
м. Івано-Франківськ

Перше свято згуртування мешканців двору в ммежах проекту “Фестиваль франківських двориків 2.0” відбулося в будинку на вул. Вовчинецька, 25. Доки запрошені аніматори розважали дітей аквагримом, іграми, конкурсами та квестами, батьки старанно готували для малечі солодкі подарунки. Потім усі разом спостерігали за показовим майстер-класом працівників КП “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба”. Пожежники намагалися показати важливість дотримання правил поводження з вогнем і спеціально навіть “загасили полум’я”. Від потоку воду аварійники навіть утворили казкову веселку.

Фестиваль франківських двориків, перший збір

У дружній атмосфері мешканці будинку мали змогу поспілкуватися один із одним й обговорити спільні плани розвитку свого будинку. Як ділиться враженнями одна з учасниць заходу і мешканка цього будинку Анна, захід вдався позитивний, адже були конкурси, ігри, відпочинок на повітрі: “Пізнавальне заняття з пожежними – це чудово. У майбутньому такі свята потрібно проводити якомога частіше, щоб дітей відірвати від смартфонів і планшетів! До речі, дорослі теж не нудьгували“.

“Фестиваль франківських дворів 2.0: від навчання – до згуртування” реалізується в Івано-Франківську за підтримки ВІ “Активна Громада” від Інституту «Республіка» та Національного Демократичного Інституту (NDI)».

***
м. Южне (Одеська обл.)

Вредставники ВІ «Активна Громада» в Южному провели опитування громадян. Дізнавались у южненців, з яких ЗМІ вони отримують інформацію. У данному опитуванні взяли участь близько 30 мешканців міста різного віку (від 17 до 80 років) та статі. Визначено, що молодь віддає перевагу мережі Інтернет у різноманітних її проявах, також дана тенденція спостерігається у людей до 45 років (хоча інколи були озвученні деякі із національних телеканалів, рідше місцевий). Люди більш старшого віку в основному говорили, що черпають інформацію з національних телеканалів (рідко із місцевих). Були й такі співрозмовники, котрі казали, що жоден із запропонованих варіантів їм не підходить, так як у них інші інтереси (література, спілкування з людьми, духовний розвиток тощо).

Южне, опитування

Звичайно ж у ході інфогодини продовжували інформувати громадян стосовно існування різноманітних інструментів прямої демократії, зокрема акцентували увагу на таких із них, як: публічні консультації, звернення до депутатів та електронні петиції. Охочим була надана інформація щодо особливостей користування даними інструментами та ознайомлено з деякими яскравими досягненнями активних громадян шляхом використання подібних можливостей (як на місцевому рівні, так і поза його межами).

***
м. Дніпро

16 червня у Дніпрі команда ВІ “Активна Громада” провела опитування на тему залученості громадян до політичних процесів і публічних консультацій.  У громадян питали, як ЗМІ можуть впливати на владу та які ЗМІ громадяни читають/дивляться. З місцевих ЗМІ найчастіше виділяли: інтернет-видання “Інформатор”, сайт gorod.dp.ua, 056.ua. Рідше казали про місцеві телеканали. З національних ЗМІ дніпряни частіше черпають інформацію з  ТСН (1+1), сайт “Обозреватель”, сайт Страна.юа, сайт Цензор.нет. Телеканали “Інтер” та “Україна” здебільшого дивляться люди старшого віку.

Дніпро, опитування

Для деяких молодих мешканців основне джерело новин – інстаграм-сторінки або навіть офіційні акаунти президента України у соцмережах. Також громадян питали, чи має влада консультуватися з мешканцями щодо своїх рішень. Майже всі опитані відповіли, що консультації мають відбуватися на обмежене коло питань, з яких мешканці справді обізнані.

***
м. Зіньків (Полтавська обл.)

Активісти плідно залучають молодь до різноманітних акцій, форумів, дебатних ігор. Так, “Активна Громада Зіньківщини” плідно співпрацювала із Зіньківською спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів №2. Продовженням взаємодії стало підписання 19 червня Меморандуму про співпрацю між ВГО “Інститут “Республіка” і школою в особі директора Світлани Чикало. Даним Меморандумом обидві сторони заявляють про намір здійснювати спільні заходи з метою активізації та залучення молоді до впливу на розвиток власної громади, а також обговорення з нею актуальних реформ в Україні!

Зіньків, співпраця зі школою

Основними напрямками співробітництва стануть організація та проведення публічних заходів, серед як дебати, круглі столи, квести, форуми, відкриті лекції та презентації.

 ***
м. Запоріжжя

20 червня відбулася подія, що об’єднала громадських активістів з усіх куточків регіону і різноманітних сфер діяльності – Форум громадських організацій Запорізької області. Ініціатором була Запорізька обласна державна адміністрація, яка зібрала представників громадянаьского суспільства разом для  перспективного шляху взаємодії та синергії влади і місцевих громад.

Під час форуму відбулося декілька панельних дискусій, серія презентацій від організацій-учасників щодо їх діяльності, а також робота в групах за певними тематичним блоками. Регіональні координаторки ВІ “Активна Громада” Анна Ерьоменко та Олеся Лапікова представляли ініціативу та Інститут “Республіка”. За словами Олесі, було цікаво і корисно познайомитися з результатами роботи колег з громадського сектору і почути їх плани на подальший розвиток.

Запоріжжя, форум

– Крім того, запрошені експерти й експертки якісно подавали актуальну та унікальну інформацію, тож особисто для мене Форум став певною точкою зросту і показав, у якій сфері мені варто вдосконалюватись. Модерація від Ольги Вакало завжди заслуговує окремої вдячності і відзнаки. Навіть спека не змогла стати на заваді плідному спілкуванню і новим знайомствам. Щиро дякуємо організаторам за зустріч і можливість розповісти про діяльність осередку Інституту “Республіка” в нашому місті та долучитися до такої важливої події, – підсумувала Олеся Лапікова.

***
м. Кропивницький

Секретарі сільських рад вчилися планувати публічну консультацію. У приміщенні Кіровоградської ОДА відбувся тренінг на тему: «Публічні консультації – ефективний інструмент взаємоДІЇ влади та громади». Його провів регіональний координатор Інституту «Республіка», тренер Анатолій Стоян. Під час навчання посадовці отримали інформацію про зміст та основні завдання публічних консультації, успішні історії їх проведення в містах України, а також онлайн ресурс «Ваша думка». Аби детальніше познайомитися з онлійн інструментом і зрозуміти технічні можливості учасники придумали питання для консультації й випробували ресурс на місці.

Кропивницький, тренінг

За результатами навчання, учасники розробили майбутні теми й запитання для публічних консультацій в своїх громадах та презентували їх. Сподіваємося, що публічні консультації поширяться в сільські громади все найближчим часом.

***
м. Київ

У Києві та 25 українських містах “Активної Громади” напередодні свята Конституції України активісти провокували громадян на вулиці та закликали свідомо використовувати своє право вибору.

Акція “Обери подарунок країні на наступні п’ять років” націлена актуалізувати питання права голосу та свідомого вибору, адже невдовзі вся країна обиратиме склад парламенту. Люди в більшості одразу обирали один з подарунків, не запитуючи про вміст.

Рівне Акція

Акція в Рівному          

Під час дійства громадяни мали обрати один з подарунків, які символізуватимуть обіцянки від політиків.

  • 1-ша коробка – з гаслом – «Економічне покращення» – всередині лежали надкушені яблука;
  • 2 коробка – «Добробут кожній родині» – всередині – дірява пара шкарпеток;
  • 3 коробка – «Комунальний рай» – наповнена дровами;
  • 4-та «Коробка без корупції» – а лежали в ній копійки;
  • 5 коробка – без гасла, наповнена була приємними сюрпризами з позитивними побажаннями.

Найпопулярнішим «подарунком» в усіх містах України було – економічне покращення та добробут у кожній родині. Коробка без корупції теж була досить популярною серед учасників акції. Після провокації  громадяни долучалися до підписання петиції на підтримку Виборчого кодексу. Закрита коробка символізує закриті партійні списки: не можна напевно знати, що всередині – хто саме потрапить у парламент. А відтак, громадяни часто не хочуть реалізовувати своє право вибору.

Дрогобич акція

Акція в Дрогобичі          

Так, за допомогою креативної акції Інститут “Республіка” закликає громадян свідомо обирати, аналізувати інформацію, шукати програми партій та їх звіти, критично ставитися до інформації й перевіряти її на достовірність.