Новини,  поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за період 26.03.2019 – 12.04.19

м. Черкаси

28 березня  у Черкаському державному бізнес-коледжі відбулося засідання Клубу «Активної Громади» на тему: «Читання програм кандидатів у Президенти».

чер1

На початку заходу студентам представили повноваження Президента України. Деякі з них виявили обізнаність в цьому питанні і взяли активну участь в обговоренні, за що отримали призи.

Після перегляду відео про кандидатів від партнерської ГО «Центр UA» учасникам представили аналіз програм 10 кандидатів. Розглянуті  та обговорені були їх погляди на шлях України в ЄС, НАТО, співпрацю з США, національну безпеку країни, зміни у сфері оборони, фінансування освіти, антикорупційну, інформаційну, гендерну, культурну і мовну політику.

чер2

Порівнявши повноваження президента і обіцянки кандидатів, більшість дійшла висновку, що деякі лозунги є популістськими, абстрактними, такими, що не входять до функцій глави держави.

Окрім цього, координаторка Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Марина Гур’янова та комунікаційний координатор Руслан Травкін розповіли студентам ЧДБК про діяльність Інституту «Республіка», зокрема про заходи, що проводять: тренінги, Клуби “Активної Громади” та дебати. Запрошували студентів долучатися та брати участь в Регіональному дебатному турнірі в місті Черкаси, який відбудеться 12 квітня в Черкаському державному технологічному університеті.

Інформували присутніх про конкурс на найкращу ілюстрацію «Моя думка має значення» від НДІ та запрошували долучатися і надсилати свої роботи.

Студенти зацікавилися: деякі заповнили реєстраційну форму, а також попросили детальніше розповісти про тематику майбутніх дебатів.

чер3

«Було б цікаво спробувати себе в дебатах. Це буде щось нове для мене, оскільки я досить активний, то з радістю прийму участь у турнірі. Можливо, вдасться виграти і поїхати на всеукраїнський турнір», – сказав студент ЧДБК Олександр.

***

м. Южне

 У Южному також відбулося засідання Клубу «Активної Громади» на тему «Читання програм кандидатів в Президенти».

У першій частині заходу учасників ознайомили із повноваженнями Президента України згідно з Конституцією України. Активісти зазначали, що у процесі читання тієї чи іншої програми, громадянам необхідно знати які функції та обов`язки має Президент. Маючи дану інформацію люди зможуть співставляти програму кандидата з його реальними можливостями на посаді.

1.2

У ході засідання присутні висловлювали свої думки щодо пріоритетних кроків, які має зробити кандидат після того, як стане Президентом. До вашої уваги деякі із висловлювань людей:

  • -сприяти покращенню економічного клімату у країні
  • -стати незалежним від олігархів
  • -побороти корупцію
  • -зменшити податки
  • -припинити війну
  • -зупинити підвищення тарифів на комунальні послуги, або ж підняти пенсії та мінімальний прожитковий мінімум (як мінімум втричі)
  • -скоротити кількість депутатів ВР
  • -переглянути недосконалі пункти медичної реформи

У другій частині заходу учасникам запропонували розподілитися на групи та проаналізувати програми ТОП кандидатів у президенти України за відповідним алгоритмом з орієнтовними питаннями, на які люди мали звертати увагу при розгляді тієї чи іншої програми. Варто сказати, що з тексту наданих програм були прибрані згадки імені кандидата, або ж його політичної сили, аби забезпечити максимальну об`єктивність у ході читання та аналізу.

Під час аналізу та презентації напрацювань учасники засідання вказали, що дані програми, на їхню думку, здебільшого збігаються із межами конституційних повноважень Президента України. А ще наголосили, що інформація, яка міститься в них, є чіткою та доступною для звичайного пересічного громадянина. До того ж люди доволі легко відгадали кому саме належать розглянуті ними програми.

юж1.1

У ході засідання представники Всекраїнської ініціативи «Активна Громада» презентували учасникам заходу онлайн-інструмент «Вибори 2019: За кого голосувати?» .

Розробниками даного інструменту є Громадська організація «Центр UA». Завдяки даній можливості кожен охочий може ознайомитися з профайлами десяти найпопулярніших кандидатів, які змагаються за посаду Президента. Окрім цього, використовуючи даний інструмент, можна проаналізувати позиції кандидатів у 23 сферах політики, які входять до компетенції Президента та на які Президент може впливати. До того ж тут виборці можуть пройти тест, вказати свої погляди на політику у вищезгаданих сферах і в фіналі побачити ТОП-3 кандидатів, з програмами яких збігаються їхні власні позиції.

«Необхідно уважно досліджувати передвиборчі програми кандидатів у Президенти. Це важливо, аби зрозуміти, які цілі ставить перед собою кандидат, наскільки вони відповідають інтересам громадян України та чи демонструє кандидат чіткі механізми їх потенційного досягнення. Детальний аналіз програм до того ж сприятиме підвищенню рівня політичної культури громадян з одного боку, а з іншого – змусить кандидатів більш відповідально ставитись до своїх програм і обіцянок в майбутньому- наголосив Андрій Коновалов, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Южному.

***

4 квітня представники «Активної Громади» провели інформаційну годину. Традиційно, активісти інформували мешканців міста про інструменти громадської участі, зокрема про публічні консультації, електронні петиції та звернення до депутатів. Дізнавалися, якими із перелічених інструментів люди користувалися (або хоча б ознайомлені). У ході спілкування громадяни зазначали, що чули про деякі інструменти частково із телебачення, а частково з мережі інтернет. А от до використання подібних можливостей справа переважно не доходила.

юж1

У свою чергу, поділилися з южненцями успішними історіями досягнення поставлених цілей, реалізацією цікавих ініціатив за допомогою саме інструментів прямої демократії як у нашому місті, так і поза його межами. До того ж неодноразово пояснювали чому важливо долучатися до різноманітних корисних активностей, налагоджувати діалог із представниками влади, об`єднуватися із однодумцями та разом спільними зусиллями змінювати життя у своєму місті, у своїй країні на краще.

Також у ході інформаційної години спілкувалися про звітність міського голови та депутатів Южненської міської ради. Цікавилися, чи влаштовує громадян формат та періодичність звітування. Думки були різні. Частину влаштовувало те, що є наразі, а частина висловлювала бажання, аби їхні обранці звітувалися за можливості у телеефірі, аби можна було отримати відповіді на питання, які турбують южненців. А ще наголошували, аби місцеві депутати частіше спілкувалися зі своїми виборцями, проводили зустрічі, обговорювали проблемні моменти того чи іншого будинку, або ж мікрорайону та шляхи їх вирішення.

юж2

До того ж ми звертали увагу людей, що на сайті Южненської міської ради вони можуть знайти звітні форми своїх обранців, а також електронні декларації. Кооридантори нагадували і про те, що депутат місцевої ради не рідше одного разу на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу – ч.1 ст.16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А ще радили співрозмовникам, аби вони цікавилися годинами прийому своїх обранців та місцезнаходженням офісів місцевих партійних осередків, за необхідності звертались до депутатів та спільними зусилями вирішували проблеми місцевого рівня.

– Звісно ж не обійшли стороною тему виборів Президента України. Ми звертали увагу людей на аспекти, які важливо брати до уваги, аби до свого вибору підійти з мудрістю. Безперечно ми ні за кого не агітували, не нав`язували свою думку. А пояснювали, що необхідно заздалегідь ознайомлюватись із повноваженнями Президента України згідно Конституції (в тому числі і з повноваженнями Кабінету Міністрів та Верховної Ради), аналізувати програми кандидатів, звертати увагу на біографічні дані та результати їхньої роботи, – говорить Андій Коновалов, регіональний координатор ініцітиви в Южному.

***

м. Чернівці

5 квітня «Активна Громада Чернівців», зокрема регіональна координаторка ініціативи Інна Пашанюк, відгукнулася на запрошення «Творчий центр «ТЦК» й взяла участь у презентації результатів оцінки потенціалу місцевих організацій громадянського суспільства у столиці Буковини, проведеного у жовтні-грудні 2018 року. Мета дослідження – аналіз технічного (програмного) потенціалу ОГС, які зосереджують свою роботу із органами влади на сфері антикорупції. Під оцінювання також потрапили Житомир, Червоноград, Маріуполь та Нікополь – населені пункти, які доєдналися до програми «Міста Доброчесності».

черн1

Деякі тези з результатів дослідження:

  • незважаючи на велику кількість офіційно зареєстрованих ОГС, значна їх частина – неактивні й недіючі;
  • більшість опитаних ОГС мають постійний персонал й залучають зовнішніх експертів, а також співпрацюють із владою;
  • найповніше вони задіяні у громадянському представництві й розробці політик, менше – у наданні послуг;
  • найпоширенішими каналами їх зв’язку виступають соціальні медіа, однак комунікація зазвичай є односторонньою – організації лише подають інформацію про свої здобутки;
  • вони мало налаштовані на взаємодію із іншими ОГС.

Підсумки дещо показові, адже вони відображають реальний стан справ у Чернівцях й завжди хвилююче: «Як там, у сусіда?». «Громадський сектор є надзвичайно перспективним для розвитку України. Адже, до прикладу, внесок його у ВВП Нідерландів складає 16%. У нас же цей показник коливається в районі 2-3%», – зауважила Любов Паливода, засновниця, президент ГО «Творчий центр «ТЦК».

Інститут «Республіка» зауважує, що за простими на перший погляд цифрами й твердженнями ховається величезна кропітка праця, й надіємось, що це не останні такі корисні дослідження у столиці Буковини.

***

м. Рівне

У середу, 10 квітня, у сесійній залі Рівненської міської ради відбувся третій Регіональний дебатний турнір з політичних реформ від Інституту «Республіка».

рівне1

У дебатній битві зійшлися студенти трьох вищих навчальних закладів Рівненщини – Рівненського державного гуманітарного університету, Національного університету водного господарства та природокористування та Національного університету «Острозька Академія».

рівне2

Команди проявили високу обізнаність, спираючись на проект закону Виборчого кодексу, ЗУ «Про вибори Президента України», дослідження з різних тем політичних реформ.

рівне3

Студенти дебатували щодо тем державного фінансування політичних партій, електронних декларацій, та виборчої реформи, зокрема: «Ця палата має затвердити виборчі квоти 50х50 % у виборчому списку за гендерною квотою». У фіналі гра відбувалася за темою: «Ця палата має запровадити електронне голосування на президентських виборах».

рівне4

Інтелектуальні битви відбувалися за британським форматом.

Командою-переможцем третього Регіонального дебатного турніру стала команда з НУ «Острозька Академія», спеціальності «Політологія» – Тетяна Гойдіна та Карина Захарова. Саме вони представлятимуть місто на Національному дебатному турнірі в місті Київ.

Регіональний дебатний турнір було проведено у партнерстві з Молодіжною радою міста Рівне та ГО «Солідарна молодь Рівненщини».

***

м. Кропивницький

10 квітня у Кропивницькому відбулася фінальна гра регіонального дебатного турніру з політичних реформ серед чотирьох студентських команд: «Менеджери», «Марвел», «Слуга народу» та «Dream Team» який проводиться в рамках проекту «Активна Громада: право вибору», що реалізовується в 30-ти містах України.

кроп1

Гра дебати націлені на підвищення свідомості та політичної просвіти молоді, залучення її до дискусії про політичні реформи, розвиток потенціалу та творчих здібностей. Інтелектуальна битва відбулася за британським форматом на тему: «Цей уряд має забезпечити рівні, прозорі та чесні вибори».

кроп2

Для судійства фіналу дебатів були запрошені: Оксана Горбенко – начальник відділу з питань внутрішньої політики міської ради міста Кропивницького, Антон Красов – правозахисник, експерт «юридичної сотні», сертифікований тренер з навчання учасників виборчих процесів, Олеся Міронова, комунікаційний координатор ініціативи «Активна Громада» Інституту «Республіка».

кроп3

Боротьба у фіналі за перше місце йшла між командами ЦДПУ імені Володимира Винниченка та ЦНТУ. Переможцем турніру стала команда «Dream Team» з ЦНТУ в складі Оксани Сівірян та Дмитра Бабака, які представлятимуть Кіровоградщину на національному дебатному турнірі, що відбудеться в Києві у травні поточного року.

кроп4

Журі також визначило найкращого оратора фінальної гри дебатів, яким стала Оксана Сівірян. Другими та третіми були команди з ЦДПУ відповідно «Марвел» в складі Анастасії Чернецької та Катерини Щербини та «Слуга народу» в складі Світлани Козлової та Ярослава Левицького. Трохи від призових місць відстала команда «Менеджери» з ЦНТУ в складі Ігоря Биканова та Олександра Драча! Фіналісти отримали кубок, дипломи та пам’ятні сувеніри.

Відгуки учасників та журі:

  • «Дякую організаторам дебатного турніру за можливість в інтерактивний спосіб дізнатися про політичні реформи», – студент ЦНТУ Ігор;

  • «Я була на відбірковій грі в педунівері, виборала там перше місце. У фіналі регіонального дебатного турніру наша команда була другою. Дякую за досвід», – студентка ЦДПУ імені Володимира Винниченка Катерина;

  • «Мені сподобалися молоді люди, які вміють відстояти свою позицію та дають цінні поради як владі так і опозиції. Деяких з учасників я запрошу до стажування у нашому відділі. Дякую», – начальник відділу з питань внутрішньої політики міської ради міста Кропивницького Оксана Горбенко.

  • «Сьогодні я згадав свої студентські роки, коли навчався в Харкові в юридичній Академії імені Ярослава Мудрого, брав участь в студентських дебатах. Відзначаю високий рівень дебатерів, знання теми та ораторську майстерність, бажаю нових успіхів», – правозахисник Антон Красов.

***

м. Запоріжжя

8 квітня на факультеті журналістики Запорізького національного університету відбулася зустріч з координатором Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Олесею Лапіковою. Студенти 1-3 курсів дізналися про особливості проведення міжнародної гри «Парламентські дебати» за британським зразком і навіть змогли приміряти ролі гравців. Команди Парламенту і Опозиції активно аргументували та відстоювали свої думки з теми: «Заборона електронних гаджетів у стінах вишу». Після гри Олеся детально прокоментувала виступ кожного учасника та дала слушні поради на майбутнє.

дебати Запоріжжя

«Такі заходи сприяють закріпленню своїх знань на практиці, студенти отримали безцінний досвід, а пара пройшла цікаво і корисно», – зауважує організатор заходу заступниця декана,  доцент Анастасія Кондрико.

За словами коориднторки це була репетиція перед великою битвою – регіональним турніром.