Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за період 01.03.2019 – 24.03.19
м. Южне
2 березня представники «Активної Громади Южного» провели засідання Клубу на тему: «Читання програм кандидатів в Президенти».
Під час першої частини заходу учасників ознайомили із повноваженнями Президента України згідно з Конституцією України, з чітким переліком його функцій та обов`язків. Це важливо знати, аби під час читання та аналізу програм вміти їх з реальними можливостями на посаді.
Важливо. У парламентсько-президентській формі правління, якою з 2014 року є Україна, функції Президента є суттєво обмеженими. По-факту, окрім забезпечення додержання Конституції України, до сфери його безпосередніх обов’язків пріоритетно входить лише два сектори – міжнародні відносини (закордонні справи) та національна безпека і оборона (державний сувернітет і територіальна цілісність).
Також разом з народними депутатами, членами Кабінету Міністрів та Національним Банком Президент України є суб’єктом законодавчої ініціативи – тобто має право подавати законопроекти на розгляд Парламенту (має право також на невідкладний, терміновий розгляд своєї ініціативи). Також Президент має право накладати вето на закони, прийняті Верховною Радою.
Детальніше про повноваження Президента України у розділі V Конституції України.
Далі, учасники засідання висловлювали свої думки щодо пріоритетних кроків, які має зробити кандидат після того, як стане Президентом.
Деякі із висловлювань людей:
- зняти депутатську недоторканість;
- підвищити рівень економіки, прожитковий мінімум (аби реально було прожити людям та забезпечити себе всім необхідним);
- на посаду міністрів освіти та охорони здоров`я ставити компетентних людей, висококваліфікованих спеціалістів у даних сферах;
- зрівняти, привести у відповідність заробітну плату-пенсію-комунальні послуги-ціни;
- посилити покарання за корупцію (аби кожен ніс відповідальність як адміністративну, так і кримінальну);
- зупинити війну на Сході шляхом консенсусу, домовленостей.
Також громадяни наголошували на скороченні депутатського складу ВРУ.
Під час другої частини заходу учасникам поділилися на групи та проаналізували програми ТОП кандидатів у президенти України за відповідним алгоритмом з орієнтовними питаннями, на які люди мали звертати увагу при розгляді тієї чи іншої програми. Варто зазначити, що з тексту наданих програм прибрані згадки імені кандидата, або ж його політичної сили, аби забезпечити максимальну об`єктивність у ході читання та аналізу.
Велика частина обіцянок в програмах знаходиться поза межами конституційних повноважень Президента України. На це учасники заходу неодноразово звертали увагу. Хоча дехто з учасників засідання був би не проти, аби Президент мав більше можливостей та впливу. Також громадяни звертали увагу, що у текстах деяких із програм бракує конкретики, не вистачає уточнень щодо детальних кроків втілення тих чи інших обіцянок, а часто обіцянки не відповідають повноваженям Президента згідно з Конституцією України. Важливо, аби кандидат вказував, які законопроекти він збирається ініціювати, а не обіцяти їх 100% прийняття й успішну реалізацію.
До того ж присутні звернули увагу, що деякі з кандидатів базуються на апеляції не до фактів, а до людей, як приклад, критика суперників, попередньої або ж нинішньої влади, намагаючись виділитися на тлі інших. А ще, за словами, громадян, у деяких програмах помічається гра на емоціях, на почуттях, бракує аргументів по суті справи.
***
м. Чернівці
5 березня регіональна координаторка «Активної Громади Чернівців» Інна Пашанюк взяла участь у публічному обговоренні «Роль жінки у чернівецькій політиці: точки росту і залучення», організованому в межах групи проектів із демократичного врядування Програми розвитку ООН.
Присутні ділилися власними думками щодо гендерної рівності, доброчесності й інклюзивності у місцевій владі. А інфоприводів для дискусії чимало: в Чернівецькій обласній раді представниць усього 10 із 64 обранців, у міській ситуація ще гірша – 4 із 42, що значно нижче порівняно з іншими регіонами країни.
Внаслідок конструктивного спілкування були сформульовано ключові тези, що характеризують перешкоди на шляху включення жінок у демократичні процеси:
«Менталітет – для буковинської жінки сім’я завжди знаходитиметься на першому місці й навіть за гроші вона навряд чи змінить свій стиль життя», – депутатка облради від «Самопомочі» Ольга Кобевко.
«Кожна робота повинна бути оплачувана. Часто люди навіть не знають про те, що обранці не отримують заробітну плату за свою діяльність», – депутатка Вижницької міської ради від «Сили людей» Марія Нікітіна.
«Існує «охолоджуючий ефект», коли ініціативна жінка зіштовхується зі шквалом суспільної критики й відмовляється від своїх амбіцій», – медіа-експертка Надія Бабинська-Вірна.
Шляхи розв’язання цих питань учасники вбачають у систематичній просвіті й позитивному власному прикладі. Такі заходи є надзвичайно корисними й надихають на нові звершення, вселяють впевненість у свої сили.
«Люди змінюють погляди й не бояться звернутися до мене для вирішення особистих питань. Все залежить від того, як ми самі себе сприймаємо й представляємо іншим», – Марія Нікіта.
***
м. Харків
6 березня відбулася перша зустріч Клубу «Активної Громади» Харкова, де громадяни отримують нову інформацію, обмінюються досвідом та підвищують політичну обізнаність.
Під час тренінгу учасники читали програми кандидатів у президенти, аналізували їх частини, відмінності від інших та популістичну складову. За час першої зустрічі, учасники ознайомилися з діяльністю громадської організації «Інститут «Республіка» в Україні та Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» . Під час зустрічі обговорили проблеми виборчого законодавства, виборчої реформи та її необхідності.
Олександра Щукіна розказала у чому полягає виборча реформа та які ключові принципи й позитивні зміни несе в собі для суспільства. Після тренінгу учасники виявили бажання долучитися до наступних зібрань та брати активну участь у діяльності «Активної Громади Харкова» Також присутні підкреслили важливість та користь таких тренінгів.
«Дійсно треба робити такі зустрічі та розширювати учасників клубу, в чому ми будемо активно сприяти, бо громадяни повинні розуміти виборчі процеси та робити свій вибір свідомо». «Чому я раніше не знав про такі клуби… на жаль, у Харкові не було такого. Я вважаю, що головна з причин – чому громадяни так живуть, бо політика в країні не відповідальна», – зауважив психолог Сергій.
Після теорії присутні проаналізували програми кандидатів Юлії Тимошенко та Володимира Зеленського.
***
м. Київ
Вечірнього понеділка, 13 березня, Клуб «Активної Громади Києва» зібрав представників ГО та університетів Києва на першому засіданні на тему: «Читання програм Кандидатів у Президенти України».
Особливістю розгляду програм була їх «анонімність» – учасники засідання не знали, чию програму вони розглядають, що забезпечило максимальну об’єктивність. У процесі аналізу 5-ти програм виявлили, що чимало пунктів з них не відповідають конституційним повноваженням Президента України, а часом і просто здоровому глузду. Часто кандидати зазначають обіцянки, механізми та терміни здійснення яких є максимально нечіткими. Проте, учасники відзначили і сильні сторони програм. До уваги брався рівень зрозумілості програм, їх популістичність, типи аргументації, наявність хоча б пояснень механізмів виконання обіцянок.
«У процесі засідання ми добряче повеселились і посміялись над недолугими та неправдоподібними обіцянками. Проте згодом стало неймовірно сумно від того, що чимало людей взагалі не читають програми, або не замислюються про те, для чого вони пишуться і як Кандидат збирається виконувати її в разі перемоги», – зазначила учасниця засідання.
«Зібрання, особисто для мене, було дуже корисним. Перше, що я зроблю сьогодні, прийшовши додому – уважно прочитаю програми топ-п’ятірки кандидатів», – зауважив Марк, учасник Клубу.
Усі учасники погодилися з тим, що аналізувати програми неймовірно важливо – це дозволить зрозуміти, якою є візія України майбутнього у кожного з Кандидатів, співставити її з власною візією, щоб зробити максимально свідомий вибір на дільниці вже незабаром.
***
м. Кремінна
З 11 по 14 березня комунікаційний координатор «Активної Громади» Олена Зінова взяла участь у серії навчальних тренінгів з проектного дизайну від Британської Ради.
Під час тренінгів учасники мали змогу отримати рекомендації стосовно доопрацювання та реалізації своїх соціальних ідей з розвитку власного міста.
Як представник «Активної Громади Кремінної» Олена розробила власний проект: «Дитячо-юнацький фітнес центр».
Метою даного проекту є залучення близько 40 дітей дошкільного віку та підлітків, зокрема дітей з інвалідністю, до здорового способу життя, формування культури фітнесу та культури здоров`я, шляхом організації роботи дитячо-юнацького фітнес центру та проведення протягом 2019 року безкоштовних систематичних групових занять з фітнесу та інших заходів. Планується проведення рухливих ігор в приміщенні й на відкритому повітрі на базі Кремінського районного центру соціальної реабілітації дітей інвалідів.
За словами ініціаторки, даний проект демонструватиме і змінюватиме уявлення молоді про здоровий спосіб життя, закладе думку про те, що бути спортивним – це круто та престижно.
***
м. Дніпро
16 березня у Дніпрі провели засідання Клубу «Активної Громади» на тему: «Програми кандидатів в президенти України». Під зустрічі координатори Дмитро Чернишов та Дмитро Твердохліб обговорили з учасниками засідання програми 7-ми кандидатів. Розглянули виборчі програми (без згадки імен кандидатів) Петра Порошенка, Володимира Зеленського, Юлії Тимошенко, Олега Ляшка, Романа Безсмертного, Юрія Дерев’янка, Володимира Петрова.
За стилем написання, учасники досить швидко впізнавали програми топових кандидатів на посаду Президента України. А от програми політиків з низькими рейтингами вгадувалися важкувато.
Далі, присутні обговорили відповідність програм кандидатів з тим, які повноваження має Президент України. Учасники зауважили, що треба голосувати за того кандидата, який/яка:
- має хорошу політичну історію,
- веде активну діяльність у державних органах або в громадських ініціативах,
- виконує свої обіцянки,
- не має сумнівного минулого,
- не дає порожніх обіцянок.
***
м. Тернопіль
На кіпішуй, голосуй! 21 березня у Тернополі відбулася акція від Коаліції громадських організацій «Тернопільський центр реформ», якою громадські активісти закликали тернополян не ігнорувати вибори і прийти 31 березня на виборчі дільниці.
Учасникам акції організатори пропонували зіграти у вікторину і відповісти на питання щодо роботи народних депутатів та парламенту. За це громадяни отримували подарунок.
Крім того, організатори проводили роз’яснювальну роботу щодо того як перевірити, чи є людина у списку виборців, де знаходяться виборчі дільниці, де шукати передвиборчі програми кандидатів, їхні декларації тощо.
До акції долучилися і представники «Активної Громади Тернопільщини» Роман Небожук та Майкл Гавриляк.
Майкл Гавриляк виконував роль студента, якому байдуже до виборів, бо він й так збирається за кордон. Він закликав молодь прийти на вибори, щоб вибір замість неї не зробили інші. Бо саме молодим людям жити в цій країні і їхній голос – це вклад у їхнє майбутнє.
***
м. Рівне
21 березня, в приміщенні ГО «Час-Дій» NGO «Action Time» відбулося засідання Клубу «Активної Громади» на тему: «Читання програм кандидатів. Перевірка обіцянок».
Під час засідання координаторка ГО «Центр ЮА» Ірина Стасюк представила аналітику програм кандидатів в президенти та проаналізувала їх структуру. Також розповіла про інструменти порівняння кандидатів.
Під час другої частини Клубу в інтерактивній формі учасники читали програми ТОП кандидатів у президенти України. Це важливо, аби зрозуміти, які цілі ставить перед собою кандидат, наскільки вони відповідають інтересам громадян України та чи демонструє претендент чіткі механізми їх потенційного досягнення.
З програм присутні дізналися про рівень цілеспрямованості кандидата – наскільки чіткою є його візія України в майбутньому, наскільки він свідомий щодо обов’язків і меж Конституційних повноважень Президента України.
***
м. Добропілля
Насичений тиждень у представників «Активної Громади Добропілля». На дебатному турнірі серед школярів, розглянули різні сторони однієї медалі (уряду і опозиції) навіщо ж потрібні «прозорі» вибори українцям. Гра дебати націлені на підвищення свідомості та політичної просвіти молоді, залучення її до дискусії про політичні реформи, розвиток потенціалу та творчих здібностей. Інтелектуальні битви відбулися й два учні Катерина Каплунова та Кирило Шавурський отримали можливість поїхати на Національний дебатний турнір, що відбудеться у Києві.
Під час зустрічі Клубу «Активної Громади» розглянули та обговорили програми ТОП кандидатів на пост президента України. Детально обговорили моменти, які входять в повноваження президента, а де йде маніпуляція виборцями гучними заявами. Учасники дійшли висновку, що без ознайомлення, з програмами претендентів на пост главу держави, віддавати свій голос просто «злочин».
Також цього тижня пройшла зустріч з представниками USAID з імплементацією проекту «Економічна підтримка Східної України» де обговорили стратегію розвитку міста, механізми залучення громадян до життя міста, соціальну відповідальність підприємців.
Традиційна інфогодина пройшла в кінці робочого тижня біля міської ради та навіть в її стінах. Активісти поговорили з жителями про хід виборчого процесу, про програми кандидатів і про важливість взяти участь у виборах президента України.
***
м. Ужгород
У місті завершили читання програм 14 кандидатів на пост Президента України. Цікавий досвід, адже сформовано групу громадських експертів з виборчих програм. А далі, не за горами парламентські вибори, й там також будуть програми партій. Активісти сподіваються, що їх зусилля не були марними.
22 березня в студентському просторі «Аура Академіка» провели читання програм кандидатів на пост Президента України. З новачками читанки намалювали портрет ідеального Президента України та його/її програму. Дізналися про повноваження гаранта в Конституції.
Проаналізували ще 3 програми кандидатів. Загальна оцінка від учасників. Програми також як і на попередніх зустрічах читаються легко. Проте забагато жаргонізмів та термінів, типу «орфанних захворювань», «соціополіс», «срібна економіка», «підприємництво 4.0», «мировий суд», «префект». З точки зору риторики переважає звернення до емоцій та почуттів. Оцінювачам знов таки бракувало цифр та конкретики, шляхів реалізації програми, також складно було ідентифікувати цільову аудиторію до якої спрямовано послання.
На завершенні читань рефлексували про всі чотири зустрічі та загальні оцінки про вичитані 14 програм кандидатів на пост Президента України. Дійшли згоди, що складно на чотирьох-п’яти аркушах викласти все, що хочеться; про дефіцит часу у громадян, який змушує кандидатів обмежуватися в описах; та й власне про те, що якщо ми не будемо активними, то не сформуємо запит на якісну політику з чіткими обіцянками в межах компетенції.