Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» за період 09.02.2019 – 28.02.19
м. Рівне
12 лютого, у стінах ГО «Час-Дій» NGO «Action Time» відбулося чергове засідання Клубу Активної Громади «Як би я подолав корупцію».
Під час зібрання активісти спілкувалися на тему корупції: яка вона повсякденному житті та особистому сприйнятті. Обговорили також питання президентських виборів, а саме – фінансування кандидатів. Учасники проаналізували програми ТОП кандидатів у президенти України, дослідивши, чи говорять вони про корупції у своїх цільових документах.
Наприкінці засідання на всіх учасників очікував сюрприз – зіграли в брейн-ринг, де присутні відповідали на різні питання щодо повноважень президента. Після, кожна команда розповідала своє бачення «Як би я подолав корупцію».
***
27 лютого в місті Острог у Національному університеті «Острозька Академія» відбулося засідання Клубу. Темою було – «Мій голос має значення». Під час засідання обговорили питання щодо участь молоді у виборах. Зокрема студентки –практикантки Юлія Сасовська та Діана Блоус розповіли про, те яка участь молоді на виборах не лише в Україні, але і за кордоном – в Польщі, Чехії та США, а саме який відсоток молоді на останніх президентських виборах брав участь у голосуванні.
Під час другої частини засідання Клубу «Активної Громади», в інтерактивній формі розглядали програми ТОП кандидатів у президенти України. Це важливо, аби зрозуміти, які цілі ставить перед собою кандидат, наскільки вони відповідають інтересам громадян України та чи демонструє кандидат чіткі механізми їх потенційного досягнення. З програм ми зможемо дізнатися про рівень цілеспрямованості кандидата – наскільки чіткою є його візія України в майбутньому, та чи він свідомий щодо обов’язків і меж Конституційних повноважень Президента України.
Захід проведено в рамках співпраці з Факультетом політико-інформаційного менеджменту НаУОА.
***
м. Житомир
«Як аналізувати програми кандидатів у президенти?», – обговорювали активісти на інфогодині. Мета – мотивувати житомирян читати програми кандидатів на вибори та аналізувати їх.
Отож координатори питали, як та за якими ознаками та факторами будуть робити свій вибір житомиряни.
«Вже ближче до виборів цим займуся. Зараз не до цього, та й настрій депресивно-зимовий», – розповіла вчителька Оксана.
«Пошукаю в Інтернеті програми декількох кандидатів, що мені подобаються, почитаю їх та зроблю свій вибір», – зауважив військовий Тимофій.
«Я навіть не знаю, за кого голосувати. Скрізь ця реклама, всі щось обіцяють. А що реально можуть зробити – це питання», – розповіла пенсіонерка Марина.
«Важливо, чи є обіцянки кандидатів реальними. Адже багато чого, наприклад, у рекламі, є популізмом. Ці обіцянки якихось дій не є у компетенції резидента», – зазначив юрист Віктор.
Тож усіх запросили на засідання Клубу «Активної Громади Житомира», щоби прочитати програми кандидатів в президенти і проаналізвати їх за критеріями.
– Обговорення програм без імен, наосліп, тренує критичне мислення. Також це зробить «щеплення» від абстрактних обіцянок, дозволить тверезо і не заангажовано подивитися на кандидатів у президенти України, побачити, чи відповідають інтереси кандидата Вашим інтересам як громадянина України. Так, можна чітко та незалежно вирішити для себе, за кого віддавати свій голос, – комунікаційний координатор «Активної Громади» в Житомирі Володимир Прошутя.
***
м. Краматорськ, Донецька обл.
15 лютого команда «Активної Громади» взяла участь у прес-конференції: «Як громадські спостерігачі та Національна поліція реагують на виклики виборчого процесу на Донеччині».
Під час заходу представники Громадянської мережі «ОПОРА» разом зі співробітниками Національної поліції розповіли присутнім про:
- стан поточної ситуації з організації виборчого процесу та найпоширеніші порушення виборчого законодавства в регіоні;
- результати роботи, проведеної Національною поліцією щодо забезпечення виборчого процесу з моменту офіційного старту виборчої кампанії;
- факти виявлених порушень чинного законодавства та подальші дії правоохоронців.
Після підведення проміжних підсумків роботи спікери у форматі круглого столу відповіли на питання представників політичних сил та засобів масової інформації. Комунікаційний координатор «Активної Громади»також брав участь в обговоренні порушень виборчого законодавства в регіоні, а після закінчення заходу знайомився з учасниками круглого столу та презентував їм проекти, які реалізує в Краматорську Інститут «Республіка».
***
м. Черкаси
Зустріч Клубу «Активної Громади» на тему «Читання програм кандидатів у Президенти» відбулася 16 лютого. Головна мета заходу – донести до присутніх та тих хто дивився Клуб он-лайн те, що виборці мали би цікавитися та розбиратися у виборчих програмах. Зоврема, варто порівнювати документи між кандидатами та порівнювати нові програми з попередніми (якщо Кандидат балотується не вперше). Дослідження показують, що переважна більшість виборців обирають «гарну людину», керуючись емоціями та піддаючись впливу популістичних гасел.
⠀Програми мають містити насамперед:
- Ударні (ключові) теми передвиборчої кампанії.
- Визначення шляхів і методів розв’язання ключових проблем держави.
- Демонстрація взаємозв‘язків між здійсненням конкретних кроків та їх вплив на всі сфери життя країни та її громадян.
Про програми кандидатів доповідав Андрій Міняйло, активіст Інституту “Республіка”.
Присутні прослухали програми п’яти кандидатів у Президенти України та напрацювали спільно в групі ті пункти, які хотіли би мати у програмах присутні учасники Клубу. От що вийшло:
- Навчання молоді практичним навичкам ведення бізнесу, новітнім технологіям.
- Розвиток IT-технлогій, туризму.
- Формування крафтового виробництва.
- Судова реформа.
- Розвиток спортивної інфраструктури.
- Міжнародне навчання і молодіжні обміни на державному рівні.
- Війна за свідомість та розум.
- Розробка наукових ідей та технологій.
- Повернення до планової економіки.
- Моніторинг усієї економіки країни і план її розвитку.
- Збереження екології, розвиток екологічності.
- Розвиток політичної свідомості молоді: формальна та неформальна освіта.
- Інклюзивна та гендерна орієнтованість у державній політиці.
- Пошук нових економічних можливостей для прориву.
- Стимулювання нових, більш доцільних форм фермерства в сільське господарство.
«Основний рух треба створювати довкола розвитку туризму й IT-технологій, адже це зможе підняти економіку та загальний рівень життя українців. А з підвищенням рівня життя й благополуччя, громадяни почнуть задумуватися про «вищі матерії» (екологічність і т.д.)», – думка однієі з учасниць обговорення.
У результаті присутні ознайомилися з прикладами програм кандидатів у президенти (попередньо ознайомившись з повноваженнями Президента, які дійсні наразі); спробували дати оцінку програмам на ґрунтовність, чіткість, визначення найболючіших проблем та шляхів їх вирішення, пропагандистську направленість. Також намагалися виділити абстрактні, нереальні програми, які викликають сумніви щодо реалістичності їх виконання.
Наступне засідання Клубу буде присвячено читанням програм інших кандидатів.
***
м. Чернівці
17 лютого комунікаційна координаторка Ольга Данілова провела чергові зустрічі із чернівчанами.
У межах кампанії «Задай курс владі», ознайомила містян із другою публічною консультацією щодо предметного наповнення дитячого простору у столиці Буковини: «Який елемент обов’язково має бути на дитячих майданчиках?».
Роз’яснювала особливості кожного варіанта відповідей та агітувала віддати свій голос за фаворита. Ще, вказувала на переваги такого механізму та важливість результатів публічної консультації для прогресивного розвитку міста.
«Вдала тема для діалогу з громадою й зручний спосіб участі. Вже згораю від цікавості, яким буде список переможців», – зауважила менеджер Анна.
Щодо проекту «Праву вибору» координаторка інформувала буковинців про такий корисний продукт «Центру протидії корупції», як «Серпом по рейтингу». На даному ресурсі можна перевірити депутата-мажоритарника від свого округу на причетність до «зашкварів» й поділитися даними відомостями у соціальних мережах, щоб привернути увагу громади до його огріхів. Пошук нардепів здійснюється за прізвищем, ім’ям, регіоном, фракцією.
«Заінтригували, вперше чую про такий сайт, але точно скористаюсь, бо ж до виборів залишилось не так багато часу, як здається. Треба знати «героїв» у лице!» – розповів містянин Володимир.
***
м. Южне, Одеська обл.
18 лютого – інформаційна година у м. Южному. Представники «Активної Громади» інформували громадян про таке:
- публічні консультації, онлайн-платформа «Ваша думка», особливості та досвід використання;
- звітування міського голови та депутатів Южненської міської ради;
- чому важливо використовувати своє активне виборче право?
- яЯк зробити правильний вибір?
Співрозмовники переважно підтримували можливість використання такого інструменту громадської участі як публічні консультації, але були й такі, хто дещо з недовірою ставився до такого нововведення. Після детальних пояснень часто з використанням успішних прикладів, роздуми людей частково змінювались в більш лояльний бік. Пропонували містянам подумати щодо можливої тематики для таких консультацій. Здебільшого люди були не готові щось запропонувати. Але все ж таки деяка тематика южненцями була озвучена, як приклад можливість добровільної вакцинації.
Також обговорювали із мешканцями міста можливість звітування міського голови у телеефірі, враховували всі побажання від людей. Думки були різні. Комусь вистачало того, що є (акцентували увагу на реальних результатах, аби робота була помітною). Частина громадян наголошували на подібному звітуванні хоча б двічі на рік. Дехто бажав, аби така звітність відбувалась щоквартально.
До того ж южненці проінформовані про особливості звітування депутатів Южненської міської ради. Активісти звертали увагу людей, де вони можуть знайти звітні форми своїх обранців, а також електронні декларації (yuzhny.gov.ua/depmr). До того ж акцентували, що депутат місцевої ради не рідше одного разу на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу – ч.1 ст.16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
А ще цікавилися, настільки активно мешканці міста використовують своє активне виборче право. Близько половини наших співрозмовників вважають це своїм обов`язком.
Варто черговий раз нагадати, що голос кожного має велике значення, і може суттєво змінити життя у країні. Від нашого вибору, від нашої участі (діяльності, або ж бездіяльності, байдужості, або ж небайдужості, активності, або ж пасивності), від нашого ставлення одне до одного, ставлення до навколишнього середовища залежить якість нашого життя. Тому вибір за нами. І дуже важливо робити той чи інший вибір свідомо та відповідально.
***
м. Львів
«Виборча реформа необхідна!», – з таким гаслом активіст Юрій провів інформаційну годину 19 лютого у Львові.
Варто зазначити, що пересічні львів’яни в курсі всіх перипетій, які пов’язані з Виборчим кодексом. Ба більше, уважно слідкують за акціями на підтримку реформи. Вони зауважують, що «система повністю себе скомпроментувала» та підтримують нову.
Як зазначив один львів’янин, мажоритарна система та закриті списки та, як наслідок, корупція – біда №1, яка не дає рухатися Україні вперед.
Також перехожих не влаштовує позначка у 450 депутатів, так як це «додатковий тягар на кишені простих українців». На запитання «Чи підтримуєте ви Виборчий кодекс?» громадяни відповідали «Так!»
Загалом, Виборчий кодекс – не ідеальний, не панацея від всіх проблем українців. Однак, він здатен підвищити легітимність парламенту та уряду; створити умови для розвитку партій; знизити рівень внутрішньопартійної корупції та посилити рівень підзвітності партій.
***
м. Зіньків, Полтавська обл.
22 лютого в Зінькові відбувся звіт міського голови Сергія Максименка перед громадою про результати роботи у 2018 році. Відкриваючи зібрання, секретар міської ради Володимир Чикало повідомив, що звіт відбувається відповідно до п. 7 ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування”, в якій говориться, що міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.
Звіт Сергія Миколайовича, в якому він розповів не лише про свою роботу, а й про діяльність депутатів, виконавчого комітету та апарату міської ради тривав 50 хвилин. У 2018 році було проведено 10 сесій міської ради, на яких прийнято 492 рішення. 14 засідань виконавчого комітету. За рік до міської ради надійшло 10 тисяч 544 звернення. Далі розповідав ще про результати, а потім більше години міський голова відповідав на запитання зіньківчан. Представники “Активної Громади Зіньківщини” були активними під час діалогу з мером і ставили запитання, які хвилюють усіх мешканці міста:
- ремонт тротуарів, доріг;
- забруднення навколишнього середовища через спалювання листя;
- ситуація із місцевою церквою, яка залишилася у московському патріархаті і багато іншого.
На завершення заходу активісти запропонували мерові проводити такі зустрічі не один раз на рік, а частіше, в ідеалі – кожного кварталу. На що Сергій Миколайович дав згоду перед усією громадою.
***
м. Кропивницький
21 лютого відбулося засідання Клубу «Активної Громади Кропивницького під час якого його учасники читали програми кандидатів у Президенти України. Модератором заходу виступив регіональний координатор Анатолій Стоян.
У роботі клубу взяв участь депутат міської ради міста Кропивницького, декан факультету економіки та менеджменту ЦНТУ Володимир Зайченко.
Під час засідання розглянули конституційні повноваження президента, в малих групах здійснили прочитання та аналіз програм кандидатів у президенти. Учасники прагнули ідентифікувати програму з відповідним кандидатом, яка стосується зовнішнього вектору України, а також робили побажання стосовно того, які кроки має зробити кандидат після того, як стане президентом.
Серед побажань були: припинити війну на сході, відновити територіальну цілісність та суверенітет на всій території України, забезпечити права й свободи, не обіцяти того, що не реально виконати! Крім цього проявити політичну волю щодо зниження рівня корупції, вплинути на політику уряду стосовно підвищення рівня життя та впровадження реформ.
***
м. Суми
14 лютого в межах діяльності Клубу “Активної Громади Сум” активісти провели чергову зустріч із студентами щодо читання програм кандидатів. Черговий і ще раз черговий раз говорили про виборчі процеси, особливості політичної агітації та перевіряли себе у списках виборців – бо варто бути певним в своїх виборчих правах.
А 19 лютого в межах діяльності Клубу завітали до Коледжу Сумського НАУ із лекцією та дискусією “Що там по виборам? Як на вибори ходити, аби долю не згубити”. Обговорили зі студентами ключові дати виборчого процесу, торкнулись теми що і як відбувається на виборчій дільниці в день голосування та як бути певним, аби в день виборів саме волевиявлення від кожного були здійсненним. Так знову говорили про списки виборців, і навіть про запрошення.
***
м. Івано-Франківськ
У місті стартувала діяльність нової команди ВІ “Активна Громада”. Регіональний координатор – Олег Серняк на першу інформаційну годину в приміщенні “Промприлад. Реновація” зібрав голів ОСББ міста. Спілкувалися про відносини ОСББ і влади міста, про перспективи утворення об’єднань голів ОСББ міста для захисту своїх прав, про активізацію мешканців будинку до вирішення як локальних проблем ОСББ, так і проблем громади.
Окремою темою інфогодини було запровадження в Івано-Франківську публічних консультацій як інструменту впливу громадян на зміст рішень, що ухвалюються місцевою владою. Голови ОСББ зауважили корисність і актуальність консультування влади та мешканців з різних питань, адже це, з одного боку підвищуватиме відкритість влади, а з іншого – стимулюватиме мешканців Івано-Франківська брати активну участь у суспільно-політичному житті міста.