Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 03.03 – 03.04.2020

Перший місяць весни вніс значні зміни в життя кожного з нас. Однак, поки хтось впадає в паніку через введення карантину, а хтось навпаки не вірить в загрозу вірусу, ми продовжуємо працювати підлаштувавшись під нові обставини. В дайджесті за березень розповідаємо про події, які встигли реалізувати до карантину та ті, які продовжуємо здійснювати щодня. Ми переконаємо Вас, що навіть дотримуючись режиму самоізоляції можна залишатися активними використовуючи онлайн інструменти. Читайте про:

  • інфогодини та Клуби “Активної Громади” в прямому ефірі в мережі фейсбук;
  • онлайн тренінги;
  • всеукраїнські акції в соціальних мережах;
  • поради від координаторів ВІ “Активна Громада”.

Інформацію про заплановані заходи Ви можете знайти на фейсбук сторінках регіональних представництв (наприклад: Активна Громада Сум).

***
Закулісся “Активної Громади”

13 лютого наша команда презентувала результати діяльності ВІ “Активна Громада” за 5 років (2015-2019 рр.). Ми поділилися своїми досягненнями та планами на майбутнє, розповіли про нашу місію та цінності. Однак, ми хочемо бути ще більш відкритими та показати Вам “Закулісся Активної Громади”. Саме під такою назвою ми розпочали серію відео в яких розповідаємо про найдорожче – наші спогади, історію виникнення, щоденні виклики та перемоги, плани на завтра та на далеке майбутнє!

У першому відео виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська розповіла:

  • як виникла ідея створити ВІ “Активна Громада”;
  • який вплив на це мала Революція Гідності;
  • чому важливо, щоб більше громадян долучалося до громадської активності щодня.

На даний час вже опубліковано перші 3 відео з серії “Закулісся Активної Громади”. Запрошуємо Вас переглянути ці відео на нашому ютуб каналі або фейсбук сторінці. Ми публікуємо нові відео двічі на тиждень, у вівторок та четвер. Підписуйтеся на наші сторінки в соціальних мережах, стежте за нашими новинами та долучайтеся до наших заходів.

***
Всеукраїнська акція “Правда vs Брехня”

Зважаючи на карантин команда Інституту “Республіка” обрала новий формат для проведення всеукраїнських акцій. 1 квітня регіональні координатори ВІ “Активна Громада” в прямому ефірі в Facebook мережі провели вікторину “Правда vs Брехня”. Учасникам потрібно було послухати твердження координаторів та протягом наступних 10 секунд написати коментар з номером твердження та відповідь, наприклад “№1. Брехня”. Твердження були не складними та допомогли учасникам пригадати інформацію з історії України, сфери самоврядування, державної влади та просто подумати над цікавими фактами.

онлайн інфогодини, копія, копія, копія, копія (2)

Серед запропонованих тверджень були такі: Чи правда, що зараз у Верховній Раді 20,5% народних депутатів-жінок? Або чи правда, що за 2019 рік уряд Великої Британії провів 585 публічних консультацій з громадянами? Згідно з дослідженням Фонду “Демократичні Ініціативи” за 2019 рік, більше чверті населення України (25%) залучені до громадської активності. Правда це чи брехня? Були й зовсім прості запитання, які вимагали лише пригадати чи День Конституції України дійсно відзначається 23 червня? А Ви пам’ятаєте? Загалом було підготовлено 15 таких тверджень.

Після завершення вікторини координатори підрахували кількість правильних відповідей кожного учасника та визначили переможців! Акція допомогла трішки відволіктися від негативних новин, якими переповнена інтернет мережа, дізнатися корисну інформацію та креативно відзначити день сміху.

Вітаємо переможців та дякуємо всім учасникам, які долучилися до вікторини.

***
Поради, як з користю провести час в самоізоляції
Івано-Франківськ

Олег Серняк – регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у місті Івано-Франківськ розповідає, що робити під час карантину та як не просто не нудьгувати, а провести цей час з максимальною користю. Переглянувши відео Ви дізнаєтеся:

  • як під час карантину підтримувати зв’язок із Вашою цільовою аудиторією;
  • як нарешті не відкладати на потім аналітику;
  • як написати звернення та запити для одержання публічної інформації;
  • як підготувати грантові заявки на актуальні проєкти;
  • як налагодити або покращити комунікацію з депутатами, насамперед місцевого рівня.

Підписуйтеся на наші сторінки в соцмережах, стежте за новинами та долучайтеся до заходів. На нашому ютуб каналі Ви зможете знайти багато цікавих відео, які сподіваємося зможуть переконати Вас, що громадська активність це круто, цікаво та мега важливо. Долучайтеся!

Наша команда також підготувала дві підбірки книг, які ми рекомендуємо до прочитання під час карантину. Короткий опис книг можна знайти за посиланнями: Випуск№1 та Випуск№2.

***
Публічні консультації
Вінниця, Київ, Львів, Чернівці, Дніпро

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні триває з 2014 року. Наразі завершується етап добровільного об’єднання та відбувається перехід до наступного етапу. Попередньо на розгляд Верховної Ради України було подано 2 законопроєкти про зміни до Конституції в частині децентралізації. Однак вони були відкликані через критику експертами та представниками органів місцевого самоврядування і громадських організацій. У зв’язку з цим за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України та Міністерства розвитку громад та територій України було проведено 7 публічних консультацій щодо змін до Конституції України в частині децентралізації.

Обговорення відбулися в таких містах: Херсон, Харків, Вінниця, Київ, Львів, Дніпро та Чернівці. Під час кожного заходу були присутні представники ОТГ, сільські голови, депутати місцевого рівня, представники ОДА, РДА та громадського сектору, близько 50 учасників від кожної області.

конституція2

Учасники кожної області працювали в окремих залах та розглянули низку питань: права місцевого самоврядування та їх захист; розділення повноважень між державою та ОМС; фінансовий захист ОМС; скільки рівнів місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою потрібно Україні?; система місцевих органів виконавчої влади; включення великих громад (міст обласного значення) до складу округів.

Під час обговорення учасники наголошували на необхідності приведення українського законодавства у відповідність до Європейської Хартії місцевого самоврядування. Вони ділилися власним досвідом та обговорювали приклади організації місцевого самоврядування в країнах Європи (Польща, Франція). Більшість з них погодилися, що зміни потрібно вносити не лише до Конституції, а й до інших законів. Наприклад, до закону “Про місцеве самоврядування”, до податкового кодексу та розробити законопроєкт “Про префекта”.

***
Публічні консультації на місцевому рівні
Ужгород

З початку введення карантину в Ужгороді відбулося аж 2 публічні консультації, які ініціювали представники місцевої влади. Вони запросили ужгородців висловити свою думку щодо побудови підземного паркінгу на площі Поштовій та обрати варіант концепції туристичного логотипу міста.

Перша консультація почалася 12 березня та тривала до 25 березня включно. За цей час до обговорення долучилося 1042 місцеві мешканці. Більшість учасників, які взяли участь в обговорені, а саме 77,2% або 804 особи підтримали ідею побудови багаторівневого підземного паркінгу на площі Поштовій. Проти такого будівництва висловилися 22,8% або 238 учасників публічної консультації.

90595585_1387556728106594_9206874414635810816_n

Друга публічна консультація в Ужгороді тривала з 17 березня до 30 березня.  Протягом цього часу 1218 ужгородців долучилися до обговорення варіантів концепції туристичного логотипу міста. Всі охочі мали можливість висловити свою думку надсилаючи СМС з номером відповіді або використовуючи систему “Ваша думка”.

Голоси містян розподілилися наступним чином:

  • варіант №1 – 60 голосів (4,9%);
  • варіант №2 – 376 голосів (30,9%);
  • варіант №3 – 631 голос (51,8%);
  • варіант №4 – 55 голосів (4,5%);
  • варіант №5 – 96 голосів (7,9%).

1584306186 (17)

Найбільшу підтримку отримав 3 варіант концепції туристичного логотипу, а саме 51,8% або ж 631 голос ужгородців, які взяли участь в обговорені. Також, значну кількість голосів набрав варіант №2 – 30,9% або ж 376 учасників підтримали його. Представники місцевої влади візьмуть до уваги результати публічної консультації під час прийняття остаточного рішення.

Дякуємо мешканцям Ужгороду за активну громадську позицію та участь в обговоренні важливих для їхнього міста питань, навіть, під час карантину.

***
Хмельницький

Мешканці Хмельницького також вирішили не байдикувати під час карантину та скористалися інструментом публічних консультацій для впливу на рішення міської влади. Хмельничани з 12 березня і до 1 квітня включно мали можливість долучитися до публічної консультації та відповісти на запитання: “Бути чи не бути додатковим платним атракціонам у парку імені Т.Шевченка?”

За цей час до обговорення долучилося 1477 місцевих мешканців. Всі охочі мали можливість висловити свою думку надсилаючи СМС або за допомогою сервісу “Ваша думка”.

Голоси містян розподілилися наступним чином:

1.) Так – 1023 (69,3%) учасники обговорення;

2.) Ні – 454 (30,7%) учасники обговорення.

91604391_2990342004357315_7666908470406283264_n

Початок публічної консультації ініціювали представники управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради. Справа в тому, що минулого року дитячий майданчик у парку Т. Шевченка був оновлений і як наслідок збільшилася кількість його маленьких відвідувачів. Адже тут з’явилися сучасні атракціони та гірки, хоббітони, інклюзивні гойдалки, зростоміри та канатні комплекси, які дуже подобаються дітям. Тому й постало питання чи достатньо наявних атракціонів та каруселів у парку, чи є потреба в додаткових платних розвагах для дітей?

Результати публічної консультації продемонстрували, що більшість учасників обговорення підтримують ідею встановлення додаткових платних атракціонів у парку Т.Шевченка. Керівник управління ЖКГ Хмельницької міської ради Новачок Василь вже зазначив, що незабаром почнеться розгляд пропозицій від підприємців. А також найближчим часом буде вирішено, яка кількість атракціонів необхідна та визначать місце, де вони будуть розташовуватися.

***
Інформаційні години в онлайн форматі
Чернівці

Однією з найкорисніших та найцікавіших стала інфогодина, яку провела Інна Пашанюк – регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Чернівці. Головна ідея відео – інформаційна гігієна не менш важлива, ніж гігієна особиста, тому варто перевіряти та аналізувати всю інформацію, яка поширюється в інтернеті, а особливо в соціальних мережах. Українці не раз зіштовхувалися з маніпуляціями, фейками, дезінформацією, особливо з боку російської пропаганди, як під час передвиборчих кампаній, так і щодо української історії, культури, ситуації на Сході України. Тому, дуже важливо вміти відрізнити правдиву інформацію від фейків та самостійно не поширювати брехню помилково прийняту за правду. Саме про те, як відрізнити фейкові новини від справжніх подій йдеться в наступному відео.

Поради щодо боротьби з фейками на цьому не закінчуються. Також пропонуємо до Вашої уваги матеріал, який підготував керівник пресслужби Інституту “Республіка” Сергій Боженко. Його стаття під назвою “Social networks, як спосіб впливати на людську свідомість” допоможе Вам дізнатися, які завдання виконують фейсбук боти, хто їх використовує, як відрізнити сторінку справжньої людини від фейкової, а також окреслить прості правила поведінки в соцмережах.

***
Онлайн тренінги
Запоріжжя

Карантин не привід не говорити про взаємодію з громадськими організаціями та державними органами, особливо, якщо це розмова зі студентами. 30 березня комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Олеся Лапікова провела онлайн тренінг “Взаємодія з громадськими організаціями та державними установами”. До тренінгу долучилися 15 студентів 3 курсу Економіко-правничого коледжу.

Під час вебінару учасники дискутували щодо таких питань: чому молодь не долучається до діяльності громадських організацій? чим корисні молодіжні організації? як долучитися до ініціативної групи? чи співпрацюють громадські організації з владними структурами? Під час вебінару студенти зрозуміли, що можуть не просто долучатися до ініціативних груп, а самостійно об’єднатися в ініціативну групу для вирішення проблем, які їх хвилюють. Також вони дізналися про інструменти громадської участі. За словами тренерки, найбільше учасники зацікавилися електронними петиціями, адже навіть під час карантину, саме за допомогою електронних петицій можна відстоювати свої інтереси.

91495323_3603969833011397_3967602028250660864_n

Учасники вебінару мають різні думки щодо громадської активності в Україні. Наприклад, студентка Опалатенко Катерина вважає, що про діяльність молодіжних і громадських організацій варто знати та розповідати. А подібна самоорганізація населення дозволяє зручно, швидко та конструктивно вирішувати актуальні проблеми. Інша учасниця вебінару, Валерія Потіп впевнена, що наша молодь є пасивною та дотримується позиції: “краще допомагати самому собі та докладати зусиль заради власного благополуччя, ніж допомагати іншим і витрачати зусилля на сторонніх людей”. При цьому, дівчина зазначила, що саме громадянська активність допомагає краще організувати суспільство та покращити якість життя.

Після завершення тренінгу всі учасники погодилися, що варто бути активними, долучатися до громадських організацій, ініціатив та проєктів у тих сферах, які їм небайдужі. Головний висновок тренінгу: здійснюючи громадську діяльність на волонтерських засадах, ти не отримуєш зарплатню, але вирішуєш певну проблему. Бажання жити в гармонійному, сприятливому середовищі – це найбільша мотивація до роботи.

***
Вебінари для представників ОТГ
Рівне

25 березня відбувся вебінар на тему “Управління в громаді”, який провела регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Рівне Головач Наталія. Учасниками онлайн заходу стали мешканці Рівного, Острогу та Клеваню. Вебінар тривав близько години та зібрав понад 15 учасників.

Під час вебінару тренерка розповіла, як здійснюється управління в громаді та хто за що несе відповідальність в громаді. Учасники детально обговорили наступні питання:

  • повноваження та обов’язки органів місцевого самоврядування;
  • як громадяни можуть обирати своїх представників у місцеву владу;
  • як брати участь в житті міста, села чи селища в міжвиборчий/виборчий період.

info hours online

За словами Наталії Головач під час обговорення питання щодо заробітної плати депутатів місцевого рівня між учасниками вебінару виникла особлива дискусія. Адже заробітну плату депутати міських/сільських/селищних рад не отримують, про що частина учасників дізналися саме під час вебінару. Не менш важливою для учасників стала інформація про саме поняття “громада”, а також про повноваження та функції голови громади, міської ради та виконавчого комітету.

Сподіваємося ми змогли переконати Вас, що бути активними в громадському секторі можна і під час карантину, залишаючись вдома. Просимо Вас дотримуватися режиму самоізоляції, а для навчання, роботи та розвитку використовувати онлайн інструменти.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.