Супровід процесу створення стратегії здійснювали представники ВІ “Активна Громада”.

У Черкасах, 25 листопада 2021 року, прийняли Стратегію розвитку міста до 2032 року.

Документ базується на аналізі статистичних даних та обговоренні громадян. За прийняття стратегії проголосували 36 депутатів.

Стратегія міста відображає змістовні та просторові пріоритети на найближчі 10 років і є основною передумовою для більш детального планування галузей розвитку міста.  

В центрі уваги перебувають людина та її добробут і здоров’я. Було проаналізовано стратегічні документи міста, документи регіонального, національного та міжнародного рівня, зокрема Зеленої угоди ЄС, інших міст України, також провели публічні консультації, стратегічні сесії тощо. Зокрема, учасниками стратегічних сесій стали учасниками 540 жителів міста.

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко представив основні чотири пріоритети розвитку Черкас. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Черкаської міської ради на сторінці у Facebook.

“Пріоритет 1: Дніпро – бренд та стиль міста. Основною метою цього напрямку є створення впізнавального бренду міста та унікальної атмосфери навколо теми води, розвиток культури та туризму, відповідної інфраструктури.

Пріоритет 2: Економічне зростання. Основною метою є створення сприятливих умов для активізації підприємницької діяльності та поліпшення інвестиційного клімату, диверсифікація економіки, акцент на смарт-спеціалізацію, підвищення конкурентоспроможності підприємництва та підвищення його ролі у соціально-економічному розвитку міста, створення умов для інвестування в проєкти, що спрямовані на розвиток, збільшення надходжень до міського бюджету, залучення до спільної роботи всіх зацікавлених секторів економіки, позиціонування міста як надійного партнера та перспективної території для ведення бізнесу.

Пріоритет 3: Гармонійний розвиток особистості протягом життя. Основне завдання пріоритету є створення середовища для самореалізації і дозвілля, особистісний розвиток людини, розвиток системи освіти у місті, розвиток компетенцій поряд з формуванням сильної, відповідальної громади, командна взаємодія, здатність до вирішення комплексних завдань, турбота про ближнього, посилення довіри та взаємодії через реалізацію спільних проектів.

Пріоритет 4: Комфортне, ефективне і розумне місто. Має на меті забезпечувати реалізацію проектів цифрової трансформації міста, забезпечувати політику екологічної безпеки та збереження довкілля, ресурсоощадності та енергоефективності, передбачає просторову трансформацію міста у напрямку оновлення територій та формування збалансованого житлового фонду, поліпшення сталої мобільності, розвиток і модернізацію інфраструктури міста, забезпечення високого рівня громадської безпеки міського середовища”, – йдеться у повідомленні.

Стратегія розвитку міста розроблялась за участі громадян міста, підприємців, представників гуманітарного блоку, депутатів, представників органів місцевого самоврядування. Супровід процесу створення стратегії здійснювали представники ВІ “Активна Громада” – Олександра та Віталій Гліжинські. Марина Гур’янова, членкиня Правління Інституту “Республіка”, екс-координаторка “Активної Громади” у Черкасах виступала активною драйверкою стратегічного процесу та членкинею стратегічного комітету. 

Стратегічний процес відбувався за системної підтримки Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, стратегічного комітету та міського голови.

Одна із розробниць стратегії, співзасновниця ВІ “Активна Громада” Олександра Гліжинська зазначила, що “це історичний момент для Черкас”. 

“Місто остаточно визначилось з самоідентифікацією, власним призначенням, цінностями, стратегією розвитку. Депутатський корпус 36 голосами підтримав стратегію. Шлях визначення був не простий, але сьогодні ми опинились на фініші пів марафону. Понад 540 мешканців долучились до стратегічних сесій та понад 2000 громадян – до соціологічних досліджень. Далі місто розпочне марафон з втілення стратегії. Але пробігти 42 км просто, якщо ти розумієш, для чого більшого ти це робиш. 

В Черкаській міській раді, громадському секторі, серед бізнесу, гуманітарного блоку є достатньо великих людей, які спільно в команді зможуть ухвалювати вірні рішення та втілити стратегію, розвинути місто і увійти в історію як прогресивні діячі, що змінили Черкаси на краще. Зробили місто сильним, потужним, впізнаваним, таким, в якому хочеться жити, творити, розвиватись протягом життя в гармонії з природою”, – написала О. Гліжинська на своїй сторінці у Facebook.

“Одним з пріоритетних завдань при розробці стратегії було узгодження думок і стратегічного бачення основних стейкхолдерів. Обговорення нового бачення, цілей, підходів, під час розробки стратегії супроводжувалось аналізом статистичних даних, розробкою галузевих SWOT-аналізів і формуванням пріоритетів, пропозиціями депутатських фракцій, роботою структурних підрозділів та відбувалося за широкої участі громадян. Проведено десятки он-лайн і оф-лайн обговорень, зібрано коментарі й побажаннями черкащан. Адже стратегія – це спільне бачення жителів, органів влади, підприємців і зовнішніх партнерів майбутньої громади. Пріоритети розвитку відображають прагнення міста створити свій унікальний стиль, розвивати економічний потенціал, підтримувати особистісний розвиток людини протягом життя та створення комфортного, екологічного безпечного середовища”, – йдеться у Пояснювальній записці до проєкту рішення: «Про затвердження Стратегії розвитку міста Черкаси до 2032 року».

Віталій Гліжинський, співзасновник ВІ “Активна Громада”, який також брав участь у супроводі процесу створення стратегії, підкреслив, що “місто стало ще більш впізнаваним і має свою чітку, виразну унікальність”. 

“Черкаси – це місто, куди кожен українець обов’язково хоче приїхати, як мінімум раз у житті. Чому? Тому що місто має свою особливу і неповторну атмосферу, яка базується на темі води: Дніпро – це бренд і стиль міста. Разом з тим, місто має заробляти кошти, щоб втілювати круті проекти та ідеї. У місті мають бути креативні люди, які зможуть розробляти і впроваджувати ці проекти. Люди які матимуть багато можливостей для самовираження і самореалізації. Люди які, почуватимуть себе безпечно і комфортно”, – зазначив В. Гліжинський. 

Марина Гур’янова, членкиня стратегічного комітету при Черкаській міській раді, яка також брала участь у процесі розробки стратегії, закликала на своїй сторінці у Facebook долучатися до співпраці, до конструктивної критики та впровадження стратегії через проєкти всіх, кому цікаво. 

“Як місто, ми все ще маємо величезний потенціал. Чи використаємо його? Залежить від всіх нас. Це був довгий процес, сотні містян та немало експертів долучились до нього. І звісно що десь це знову лише початок. Проте, я щаслива, що саме ця депутатська каденція зробила цей важливий крок. Сьогодні була й критика (конструктивна і не дуже), дискуції (яких дуже не вистачало під час процесу стратегування). І, сподіваюсь, що вони продовжуватимуться в робочому порядку й надалі заради загального економічного та соціального розвитку, для руху вперед. Окрема вдячність Анатолію Бондаренку (міському голові – прим. ред.) та кожному з 36 депутатів, які підтримали цей документ. Лишилось «зовсім не багато»-втілити в життя хоча б 80% з того що заплановано. Але коли було просто?”, – написала членкиня стратегічного комітету при Черкаській міській раді.

Також Марина Гур’янова в інтерв’ю “Суспільне. Черкаси” зазначає, що “було проведено опитування 2-х тисяч містян через школи, через анкетування. Це все було зведено в Google-документи”.

“Це дало можливість визначитися з тим, що екологія – це найперше, що хвилює людей. Ми порахували, що в стратегічних сесіях та в різних роду заходах, де обговорювалася Стратегія, взяли участь 540 людей”, – розповіла Марина.  

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”