Новий інструмент взаємодії громадян із владою – публічні консультації – презентували в Ужгородській міській раді у травні 2018 року. Тоді ж винесли на обговорення ужгородцям і перше питання щодо того, які дерева варто підсаджувати на одній із набережних міста. Загалом торік провели 7 публічних консультацій із різних питань, продовжують їх і цього року.
Потрібні чи ні публічні консультації, наскільки вони є корисними для влади – цікавимося у міського голови Ужгорода Богдана Андріїва.
– Який, на Вашу думку, нині діалог між владою та громадянами?
– Ужгородська міська рада завжди відкрита до спілкування, робимо все можливе, аби комунікація між представниками влади та мешканцями нашого міста була ефективною. Відзначу, ужгородці активно користуються своїм правом контролювати діяльність міської влади та впливати на прийняття рішень. Ми раді, що у нас активна громада.
– Які саме інструменти громадської участі використовує міська рада?
– Різні: й електронні петиції, і громадські слухання, і місцеві ініціативи. Реалізуємо різні програми, які сприяють комунікації з громадою. Серед нововведень, які започаткували торік, – електронні публічні консультації.
– Які результати використання нового інструменту – публічних консультацій?
– За результатами перших публічних консультацій ми отримали думку ужгородців щодо майбутнього озеленення Київської набережної, потім – результати голосування за те, які дерева хотіли б бачити на пішохідній зоні площі Шандора Петефі. Також проголосували за встановлення болардів, які перешкоджають паркуванню недобросовісними водіями машин на пішохідних зонах і тротуарах. На недавніх публічних консультаціях ішлося, як назвати вулиці Ужгорода. Тему консультацій визначаємо ми, міська влада, коли є потреба почути думки та пропозиції мешканців. Результат надалі враховуємо при прийнятті остаточного рішення, закупівель тощо.
Цей інструмент запропонував Ужгородській міській раді Інститут «Республіка». Це, до речі, не єдиний успішний досвід нашої співпраці з цією організацією.
– Які можливості надають електронні публічні консультації ужгородцям?
– Насамперед дають членам громади додаткову можливість брати участь у вирішенні важливих для міста питань, надавати свої пропозиції та зауваження. Крім того, публічні консультації – це дуже зручно, адже в час ґаджетів можна через смартфон або ж ноутбук, просто з дому висловити свою думку, яку обов’язково врахують.
– Чи потрібно, на Ваш погляд, виносити ПК на всеукраїнський рівень?
– Із питань, що мають державну вагу – можливо, й так.
– Чи планує міська рада і надалі користуватися інструментами участі громадян?
– У питаннях, які потребують залучення думки громадськості, плануємо все частіше звертатися до інструменту публічних консультацій.
***
Від редакції додамо, що станом на лютий 2019 року всього відбулося 37 публічних консультацій (за 2018 рік – 32) у 19 містах (Полтава – 1, Дрогобич – 5, Добропілля – 3, Южне – 1, Зіньків – 1, Ужгород – 7, Суми – 1, Львів – 2, Скадовськ – 1, Кам’янець-Подільський – 2, Житомир – 1, Кропивницький – 3, Хмельницький – 1, Одеса – 1, Бар – 1, Черкаси – 1, Чернівці – 2, Жмеринка – 1, Запоріжжя – 1, Рубіжне -1).
Участь у консультаціях взяло понад 20 000 осіб. Меморандуми про співпрацю підписані у 22 містах у різних куточках України: Дрогобич, Полтава, Добропілля, Ужгород, Хмельницький, Черкаси, Запоріжжя, Житомир, Скадовськ, Кам’янець-Подільський, Львів, Рівне, Полтава, Южне, Харків, Суми, Жмеринка, Бар, Знам’янка, Кропивницький, Одеса Чернівці.