Інститут «Республіка» вже традиційно проводить аналіз звітів депутатської діяльності за попередній рік. Київрада не стала виключенням, тому в матеріалі ви знайдете інформацію про те, як працювали, і про що звітували депутати/тки.

Законодавчі основи

Звітування представників/ць народу є обов’язковим. Згідно з Ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутати/тки повинні звітувати не рідше одного разу на рік. Звіт повинен містити інформацію про діяльність депутата/тки у місцевій раді та її органах до яких його/її було обрано, а також про його/її роботу у виборчому окрузі.

Київська міська рада налічує 120 депутатів. До складу депутатських фракцій входить 101 народний обранець/ниця, 17 депутатів/ток входять до складу депутатської групи “Київська команда” і 3 депутатів є позафракційними та не входять до складу депутатських груп.

Kyiv 2019

Основним джерелом для проведення аналізу став сайт Київської міської ради, де депутати/тки публікують звіти про свою діяльність. Також, аналітики надсилали інформаційний запит до Київради стосовно неоприлюднених звітів. У відповіді сказано, що офіційна  інформація опублікована на сайті Київської міської ради.

Станом на 10 липня цього року звіти про свою діяльність за 2018 р. опублікували 76 депутатів/ток зі 120, що складає 63,3 %. Порівнюючи з 2018 р. показник знизився, адже тоді звіти про свою діяльність за 2017 оприлюднили 87 депутатів/ток (73%).

Команда Інституту «Республіка» не стверджує однозначно, що інші 44 депутати/тки не звітували взагалі. Можливо, дані їх звітів були оприлюднені в пресі або ж на інформаційних сайтах. Однак, знайти їх та відповідно проаналізувати не вдалося.

Минулого року єдиною партією, представники/ці якої у повному складі прозвітували про свою діяльність, була «Самопоміч» (23 з 23 депутатів). Цього року, позитивний результат показали представники/ці депутатської групи “Київська команда” (17 з 17 депутатів/ток).  Також наближений до ідеалу результат партії «Єдність» – 14 з 15 обранців опублікували звіти про свою діяльність. За ними йдуть 33 з 52 депутатів/ток від партії «Солідарність», та 6 з 17 представників/ць партії «Батьківщина».

Лише 3 з 14 народних обранців від партії «Свобода» оприлюднили свої звіти, і один з двох від «Самопомочі» та двоє з трьох безпартійних депутатів подали звіти.

Порівнюючи з минулим роком ситуація покращилася в партії «Єдність», представники/ці якої подали лиш 10 звітів про діяльність у 2017 році. Значно погіршилися показники серед  партії «Батьківщина». Минулого року вони подали 15 звітів з 17. Показники партій «Солідарність» та «Свобода» залишились майже незмінними. Порівнювати звітність у 2018 та 2017 роках від партії «Самопоміч» є недоцільним. Адже, більшість представників партії «Самопоміч» у вересні 2018 року вийшли з фракції та увійшли у депутатську групу «Київська команда».

Деякі депутати/тки оприлюднили єдиний звіт про діяльність за всю каденцію виконання депутатських повноважень (2014-2018 рр.). Тому виокремити та проаналізувати інформацію про їх діяльність саме у 2018 році неможливо.

Кількісні показники 

У 2018 році Київрада провела 43 пленарних засідання в межах двох сесій. Лише 9 обранців/ниць у своїх звітах вказали кількість відвіданих пленарних засідань сесій ради.

 Аналізуючи звіти не завжди можна зрозуміти, скільки разів депутати справді були на пленарних засіданнях. До прикладу, одна з депутаток вказала, що відвідала 97 сесій! з 99. Читаючи такі звіти, важко здогадатися, про що йдеться. Схоже, вони самі плутаються в показниках та поняттях.

У звітах також зустрічаються занижені/ хибні дані щодо відвідування. Дехто вказує значно меншу кількість засідань, на яких вони були присутні, ніж зазначено у протоколах ради. Припустимо, що депутати/тки не рахують відвідуваність або ж Київраду відвідує хтось замість них.

Лише 48% складу Київради, що прозвітували, вказали інформацію про кількість поданих ними проектів рішень. Відповідно до цього, за 2018 рік депутати/тки подали 329 проектів рішень, з них 53% були прийняті міською радою. У 2018 році вони також  підготували та надіслали 20 948 депутатських звернень, однак, про їх розгляд чи виконання у звітах не написано. Також обранці звітують про такий інструмент, як депутатські запити. Інформацію про це подали лише 11 осіб. За минулий рік вони підготували та подали 238 запитів, однак немає згадок про кількість запитів, що були підтримані Київрадою.

Щодо роботи в комісіях, то більшість депутатів/ток у своїх звітах зазначають лише назву комісії, до складу якої вони входили, та свою посаду. Але інформації стосовно загальної кількості засідань комісії, які відбулися та відповідно кількість засідань комісії, які відвідали народні обранці, майже немає. Лише 5 зі 120 депутатів/ток вказали цю інформацію. Ще 11 осіб писали або загальну кількість засідань комісії без даних про відвідуваність, або ж навпаки, вказали кількість відвіданих засідань, але не зазначали загальну кількість засідань комісії, які відбулися.

У більшості звітів відсутні дані стосовно кількості звернень, які розглянуто комісією та які з них вирішено. Не міститься інформація і про їх роботу у тимчасових комісіях. Лише 4 депутатів/ток внесли у звіт дані про кількість відвіданих засідань у тимчасових комісіях.

Велика частина робочого часу депутата/тки місцевої ради припадає на прийом громадян та зустрічі з виборцями на округах. Відповідно до поданої у звітах інформації, депутати/тки Київради за 2018 рік прийняли понад 23 тисячі громадян та провели понад 2 400 зустрічей з мешканцями на виборчому окрузі. Також, за цей час до них надійшло понад 50 тисяч скарг та заяв. Лише 4 депутатів/ток вказали інформацію про результат розгляду цих заяв та скарг у своїх звітах, відповідно до якої їм вдалося вирішити питання стосовно 652 звернень. І ще двоє депутатів вказали інформацію про спрямування цих звернень до інших органів чи установ для вирішення (понад 2 100 звернень).

Kyiv 2019zvit

Найчастіше обранці/ниці згадують наступні проблеми, які були вирішені ними на окрузі:

  1. Заміна вікон в житлових будинках – 50 згадок у звітах;
  2. Ремонт під’їздів у житлових будинках – 44 згадки;
  3. Матеріальна допомога громадянам – 36 згадок;
  4. Встановлення дитячих майданчиків – 34 згадки;
  5. Закупівля інвентаря для шкіл (загальноосвітніх, музичних, спортивних, художніх) – 33 згадки.

Варто виокремити депутатів/ток, які відзначилися організацією нетипових заходів/ініціатив:

  • Наталія Приходько ( «Солідарність») організувала шаховий турнір;
  • Павло Тесленко («Єдність») ініціював будівництво нового корпусу лікарні №11 для розташування реабілітаційного центру для учасників АТО;
  • Олександр Пабат («Солідарність») – контролює використання коштів міського бюджету шляхом подання запитів у муніципальні заклади” та організовує футбольні турніри;
  • Юлія Лобан («Київська команда») стала ініціаторкою відкриття «дитячої кімнати» в Київраді;
  • Людмила Костенко (Солідарність) започаткувала святкування “Дня сусіда”.

Підсумки

Здебільшого звіти обранців Київради достатньо інформативні. Більшість звітів подано не лише у текстовому форматі, але й містять фото, інфографіку та навіть “мапу виконаних робіт” (Іван Картавий “Свобода”).

Окремо варто відзначити “Київську команду”, представники/ці якої подали звіти про свою депутатську діяльність у єдиній, уніфікованій формі. Це дало змогу проаналізувати не лише звіт конкретного/ної депутата/тки, але й скласти враження про діяльність усієї депутатської групи.

Решта депутатів/ток Київради подали свої звіти у довільній формі. На нашу думку, запровадження єдиного формату подання звіту могло б вплинути на формування командної дисципліни та мотивації до звітування депутатів.