Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 01.08 – 09.08

с. Обознівка, Київська обл.

1 серпня активісти села Обознівки зустрілися з сільським головою Володимиром Макєєвим.  У ході зустрічі оговорили необхідність проведення інформаційного заходу з питань децентралізації влади у с. Грузьке та домовилися про співпрацю з цього приводу.

У результаті відбулася домовленість про доставку мешканців навколишніх сіл на цей просвітницький захід.  Під час зустрічі представники «Активної Громади» окремо підняли важливе на сьогодні питання щодо запровадження інструментів участі, а саме – електронних петицій. Таку пропозицію голова села підтримав.

А 2 серпня представники «Активної Громади» Обознівки зустрілися з керівництвом сільської ради. У ході зустрічі обговорили нагальні питання та зареєстрували Положення про електронні петиції. Надалі «Активна Громада» планує пильно стежити за процессом їх впровадження. Також активісти мають на меті популяризувати цей вид інструменту участі громадян в місцевому самоврядуванні серед мешканців. Наступним кроком планується проведення кількох зборів на території села.

м. Южне, Одеська обл.

1 серпня відбулась зустріч «Активної Громади» з мешканцями, де розглядалось питання стосовно проведення заходів для мешканців села Сичавка з приводу громадського обговорення добровільного об`єднання Сичавської територіальної громади із суміжними громадами.

Южне 9

На зустрічі були присутні представники Южненської міської ради, місцеві активісти та депутати сільської ради. Представники «Активної Громади» матимуть змогу провести низку просвітницьких заходів задля роз’яснення основних принципів реформи з децентралізації, особливостей та переваг створення ОТГ.

2 серпня у селі Сичавка відбулися громадські слухання, під час яких мешканці села мали змогу висловити свої наміри та роздуми стосовно того, з ким все ж таки вони бажають об`єднатись. У черговий раз піднімалось питання про те, який населений пункт має стати центром ОТГ в районі Григорівського промислового вузла – село Візирка чи місто Южне.

Варто зауважити на тому, що інтереси на користь того чи іншого населеного пункту розділилися у залежності від вподобань жителів. Проте, на попередніх слуханнях жителі вулиць Хуторська, Шевченка, Цвєтаєва, Каштанова проголосували за приєднання до міста Южного ( 72 голоси – за Южне, а 18- за Візирку ). Надалі планується провести ще 4 слухання, в яких візьмуть участь жителі вулиць, які не були на заході (оскільки голосувати вирішили поетапно).

Южне 9

Під час проведення заходу «Активна Громада» мала можливість поспілкуватись із жителями села, з представниками сільради та місцевими активістами задля роз’яснення важливих деталей, котрі стосуються об’єднання. Присутні також обговорили подальшу співпрацю та підтримку з боку ініціативи задля допомоги у вирішенні нагальних питань.

м. Ужгород

2 серпня міський голова Ужгорода підписав розпорядження про впровадження громадського бюджету у місті. Відтак, команда, до якої входять представники «Активної Громади» готується до проведення школи з громадського бюджету. Адже потрібно навчити ужгородців умовам та особливостям заповнення проектних заявок, адже вже з 15 серпня розпочинається збір перших проектів.

Автором проекту може бути особа, яка досягла 16-річного віку та яка створила ідею щодо покращення м. Ужгорода. Проект повинен бути спрямований на вдосконалення інфраструктури міста, а його результати мають бути загальнодоступними.

Нагадаємо, що у жовтня 2015 року, у рамках кампанії «Задай курс владі!» представники «Активної Громади» разом з ужгородцями розпочали діалог з кандидатами у мери, у депутати та з керівниками осередків політичних партій у м. Ужгород. Консультувались про прийняття за основу розроблених громадою 18-ти завдань як курсу, за яким варто рухатись в наступні 2 роки каденції новообраної міської ради. Одним із завдань від громади було формування бюджету участі у розмірі від 3 до 10% від міського бюджету та прозорість використання бюджетних коштів з 2016 року.

Наразі, на офіційному сайті міськради вже з’явилася інформація про запрошення подавати проекти до 300 тис. грн.

м. Кропивницький

1 серпня координатори «Активної Громади» провели зустріч з начальником управління економіки Кіровоградської міськради Оленою Осауленко. Під час розмови обговорювалися питання щодо прийняття і впровадження Стратегії розвитку міста.

Кропивницький 9

Як зауважила пані Олена, стратегія має бути для того, щоб успішно впровадити реформу місцевого самоврядування. І для цього виконавчими органами мерії вже підготовлено проект Стратегії та оприлюднено на офіційному сайті.

Разом з тим, наразі існує нагальна потреба в залученні широкої громадськості міста до обговорення. Тому було погоджено, що представники «Активної Громади» також долучаться до процесу обговорення: участь в засіданнях робочої групи з розробки проекту Стратегії, участь в засіданнях громадської ради при мерії, виконкомі, постійних депутатських комісій, організації «круглих столів», зустрічей з громадою та комунікацій з місцевими активістами тощо.

3 серпня координатор під час зустрічі запропонував владі Кропивницького ініціативу від‪ «Активної Громади» – проведення лекторію на тему: «Децентралізація: стан та перспективи». Захід планується провести в клубних/бібліотечних закладах сіл – Велика Северинка, Високі Байраки, Вільне, Гаївка, Грузьке, Клинці, Созонівка, Соколівське, Степове, з метою інформування сільських жителів про реформу.

Кропивницький 9с

Координатор «Активної Громади» Анатолій Стоян підготував відповідного офіційного листа на ім’я голови Кіровоградської РДА Алли Поліщук. А також зустрівся з керівником апарату Оленою Бурчак та працівником відділу культури РДА Аллою Тураєвою, які схвально віднеслись до ініціативи, наголосивши, що такий лекторій нині актуальний.

м. Черкаси

4 серпня відбулася прес-конференція з презентацією отриманих проектів з програми громадського бюджету. Цікаво те, що цьогоріч подано вдвічі більше проектів ніж минулого – 108 проектів.

Під час прийому проектів координатор «Активної Громади» мав змогу ознайомитися зі змістом поданих пропозицій: їх якість у порівнянні з минулим роком значно вища. Позитивним моментом є те, що головний фінансист міста Наталія Джуган запропонувала збільшення фінансування на 10 млн. грн., а міський голова Анатолій Бондаренко підтримав цю ідею. Завдяки плідній роботі всієї команди Черкаси є першими і лишаються лідерами по впровадженню в Україні успішної світової практики партисипаторного бюджетування, як одного з інструментів децентралізації бюджету на рівень громад.

Черкаси 9

5 серпня проводили інформаційно-розяснювальну роботу у м. Золотоноша. Учасниками стали голови громад, які потенційно готові до об’єднання в ОТГ, депутати, місцеві активісти. Серед запрошених спікерів присутній був голова РДА, представники ОДА, голова успішної Білозірської обєднаної територіальної громади.
Під час зустрічі координатор проекту  «Активна Громада» надав інформацію про переваги об’єдгання в ОТГ, учасники отримали також останні випуски газет «Наші Вісті».

с. Тарасівка, Київська обл.

3 серпня відбулася зустріч учасників «Активної Громади» з представниками Тарасівської сільради. Тема: ознайомлення з матеріалами щодо громадських слухань, які мають відбутися 30 серпня 2016 року.

Представники ініціативи також підняли питання стосовно добровільного об’єднання громад. Адже на разі, серед населення побутують страхи: щодо поглинання великим населеним пунктом менших; очікування звільнення в зв’язку з реорганізацією після об’єднання; неможливість впливу малими населеними пунктами на рішення більшості, яка прогнозовано буде у великого населеного пункту; недовіра до вищих ешелонів влади – знову обдурять та кинуть напризволяще тощо.

Під час зустрічі, координатор «Активної Громади» ознайомив присутніх із результатами попередніх зустрічей із головами найближчих сіл та директором департаменту містобудування та архітектури КОДА. Він зауважив, що зараз вкрай бракує інформації стосовно процесу «децентралізації». З боку держави необхідно ширше використовувати ЗМІ для інформування процесу, показувати здобутки об’єднаних територіальних громад. Він також запропонував організувати екскурсії для обміну досвідом в успішні територіальні громади.

м. Чернігів

29 липня в Чернігові було проведено перші в історії міста повноцінні громадські слухання за участі представників «Активної Громади».

Нагадаємо, що 2014 року волонтери Чернігова та представники «Активної Громади» проводили опитування серед населення і визначили місце встановлення пам’ятнику Небесній Сотні, а також визначили назву «Площа Небесної Сотні». В опитуванні взяло участь більше 1000 осіб.

Результатом дій активістів в 2014-2015 році стало рішення міської ради весною 2015 року назвати обране місце. Представниками низки громадських організацій міста було представлено спільний проект на розгляд меру, щоб ініціювати громадські слухання, які буде офіційно задокументовано і які матимуть силу.

Чернігів 9

У результаті Мер Владислав Атрошенко ініціював громадські слухання, про що було офіційно повідомлено на сайті і в ЗМІ.

Слухання відбувались майже 8 годин. Було зареєстровано 123 учасника. На розгляд виставлено 6 питань: місце меморіалу, його назва, назва площі, фінансування меморіалу, пропозиції щодо меморіалу та презентація реконструкції парку ім. Богдана Хмельницького.

Чернігів 9с

Питання виявились досить складними, адже у кожного було своє бачення. Проте, у результаті тривалого обговорення було проголосовано:
1.Місце: площа Небесної сотні
2.Меморіал: Захисникам України (назва ще спірна, додатково буде оговорено при затвердженні проектів.)
3.Назва площі: незміна
4.Фінансування: спільне 80 місто/20 громадяни (10 % оплачує мер)
5.Пропозиції отримані відповідальним архітектором
6.Презентовано реконструкцію парку Б.Хмельницького, висловлено пропозиції.

Результати Громадських слухань презентовано 4 серпня на відповідній комісії. Наступним кроком буде затвердження на сесії та визначення проекту.

м. Жмеринка

6 серпня. «Активної Громада» Жмеринки домоглася офіційного рішення від міськради щодо відновлення зовнішнього освітлення одного з мікрорайонів.

Зауважимо, що місяць тому після семінару щодо інструментів участі активісти ініціювали звернення до міської ради. У ньому жителі й активісти закликали відновити зовнішнє освітлення у їхньому мікрорайоні, якого там немає впродовж декількох років після аварії.

Як результат, рада Жмеринки виділила кошти на відновлення освітлення і до кінця року жителі матимуть світлу вулицю. Відтепер, активісти планують ініціювати ще й відновлення тротуарів та пішохідних зон.

м. Тернопіль

У неділю, 7 серпня, у селі Конюхи (Козівський район, Тернопільська обл.) відбулось громадське обговорення щодо об’єднання в територіальну громаду. Участь у заході взяли жителі громади, сільський голова Андрій Федів, заступник голови Козівської РДА Ігор Скобляк, помічник-консультант народного депутата України Тараса Юрика Василь Мудло, консультанти Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України та обласний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» від Інституту “Республіка” Рустам Ергешов.

Тернопіль

Розпочалося обговорення з інформування про стан об’єднання територіальних громад в Тернопільській області та в Україні. Заступник голови Козівської РДА Ігор Скобляк розповів про методику та вимоги до громад, які прагнуть об’єднатись. Про зміни до законодавства, які стосуються реформи, дозповів помічник народного депутата Василь Мудло. Жителів села також цікавили питання щодо фінансування, переваги та недоліки для мешканців у разі об’єднання.

Про важливість активної позиції громади, при створенні ОТГ, розповів обласний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Рустам Ергешов. Підбиваючи підсумки, консультанти Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України висловили думку, що незалежно, який шлях об’єднання оберуть жителі села, – вони завжди можуть розраховувати на підтримку експертів.