Під час онлайн Клубу «Активної Громади» обговорили інструменти е-урядування.
Мешканці міста Івано-Франківськ мали можливість долучитися до засідання Клубу «Активної Громади» на тему «Управління громадою онлайн», який відбувся 6 квітня. Участь в онлайн засіданні Клубу взяло 10 осіб, серед них – студенти, громадські активісти, представники ОСББ та вчителі. Досить символічно, що розмова про онлайн управління відбувається в форматі «Zoom конференції» та одразу демонструє користь від застосування онлайн інструментів.
За словами регіонального координатора ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську Олега Серняка, який виступив тренером заходу, цей формат окрім своєї інтерактивності та змістовності є дуже актуальним в наш час. А важливість інструментів електронного урядування лише зростатиме як для великих міст та країни в цілому, так і для малих містечок. Адже, саме за їх допомогою можна забезпечити доступ громадян до інституцій влади, адміністративних і житлово-комунальних послуг з будь-якого куточку країни.
Під час онлайн засідання Клубу Олег Серняк розповів про суть, завдання та нормативно-правові засади електронного урядування в Україні. Також учасники дізналися про проблеми електронного самоврядування в Україні до яких варто віднести:
- відсутність чіткого розуміння чиновників щодо об’єктів управління (вони управляють саме територією, а не людьми);
- відсутність взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування;
- фінансові обмеження щодо закупівлі програмного забезпечення;
- обмежений доступ громадян та бізнесу до інформаційних ресурсів.
Учасники детально розглянули один із найбільш ефективних інструментів електронної демократії – публічні консультації. Тренер розповів про принципи їх реалізації та поділився досвідом Інституту «Республіка» щодо запровадження публічних консультацій в містах і громадах України.
На сьогодні вже проведено 56 публічних консультацій, в яких загалом взяло участь близько 30 тисяч осіб. Обговорення відбувалися в різних містах України, а питання щодо яких влада консультувалася з громадськістю були досить різноманітними:
- обрання слогану Дрогобича;
- першочергове облаштування скверу в Кам’янці-Подільському;
- організація свята до дня молоді в Новоукраїнській ОТГ;
- вдосконалення Стрийського парку у Львові;
- розташування інформаційного екрану в Добропіллі;
- тип дитячих пісочниць у Кропивницькому;
- обрання слогану Черкаської області;
- облаштування пішохідного переходу в Житомирі;
- обрання герба П’ядицької сільської ОТГ.
Крайні публічні консультації відбулися в березні 2020 року в Ужгороді та в Хмельницькому. Ужгородці обирали концепцію туристичного логотипу міста та дискутували щодо побудови підземного паркінгу на площі Поштовій. А хмельничани вирішували чи потрібні їм додаткові платні атракціони в парку імені Тараса Шевченка.
Особливістю цього засідання Клубу «Активної Громади» стала участь депутата Івано-Франківської міської ради Івана Гарасимка, який висловив свою позицію щодо перспектив запровадження публічних консультацій в Івано-Франківську. Він розповів про приклади консультування міської влади з громадськістю: бюджет участі, затвердження генерального плану міста, розробка бренду Івано-Франківська. Водночас, він зауважив, що процедура ухвалення рішень міською радою відбувається без попереднього оприлюднення питань порядку денного, а це свідчить про відсутність наразі політичної волі щодо розвитку локальної демократії в Івано-Франківську.
Голова Правління одного з ОСББ міста Сергій Шевченко зауважив нагальну потребу запровадження публічних консультацій та розвитку електронних сервісів в Івано-Франківську. Всі учасники засідання онлайн Клубу «Активної Громади» погодилися з необхідністю використання елементів електронного урядування в місті. Наприклад, використання публічних консультацій сприятиме:
- відкритості та прозорості функціонування органів місцевого самоврядування та державної влади;
- підвищить доступ громадськості до інформації щодо діяльності органів місцевого самоврядування;
- покращить комунікацію між громадянами, представниками бізнесу, неурядових організацій та місцевою владою.
Дякуємо всім учасникам, які знайшли час та можливість долучитися до засідання Клубу в онлайн форматі. Запрошуємо всіх підписуватися на фейсбук сторінку команди ВІ «Активна Громада» Івано-Франківська. Тут Ви зможете стежити за розкладом наступних заходів та дізнаватися всі деталі про роботу команди в місті.
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.