Проміжний звіт Всеукраїнської кампанії «Успішна Громада» за січень-травень 2016р.
Всеукраїнська кампанія “Успішна Громада” стартувала у січні 2016 року. За декілька місяців роботи, координатори, в межах кампанії, активно працювали з громадянами, організовували заходи особисто та брали участь у заходах інших активістів. Також координатори спілкувались з представниками місцевої влади й партійних осередків щодо реформи місцевого самоврядування та впровадження інструментів участі на рівні місцевої влади.
ДІАЛОГ “ВЛАДА-ГРОМАДА”
У травні координатори продовжили налагоджувати діалог з владою щодо процесу децентралізації. Координаторам “Успішної Громади” вдалося дійти домовленості щодо участі сільських, селищних і міських голів у локальних форумах проекту з питань децентралізації. Такі заходи сприяли налагодженню діалогу між активістами, журналістами, громадянами та представниками місцевої влади.
Також у заходах брали участь представники депутатського корпусу сільських та місцевих рад, експерти Офісу Реформ й навіть народні депутати України. Так, на громадський форум у місті Вінниця приїхав нардепи Остап Єднак та Сергій Кудлаєнко. Останній зауважив, що для успішної децентралізації сьогодні потрібно згуртувати активну частину громади навколо питань реформ.
Часто, співпраця координаторів з владою сприяє ухваленню реальних рішень місцевих рад.
Відтак, 13 травня 2016 року Черкаська міська рада прийняла рішення про впровадження системи електронних державних закупівель ProZorro. Співавтором першого й фінального проектів рішень був координатор “Успішної Громади” Сергій Слинько.
“За рахунок активної участі громадськості рішення виявилося унікальним в Україні, оскільки для контролю передбачено: протягом 14 днів створити комісію з контролю здійснення закупівель товарів, послуг та робіт виконавчими органами, комунальними закладами, установами та підприємствами Черкаської міської ради, а також затвердити кількісний склад комісії – 16 осіб, до якого входять 8 осіб, по одному за поданням від кожної фракції, та 8 представників громадськості”, – розповідає координатор з міста Черкаси Сергій Слинько.
Також команда “Успішної Громади” Ужгороду домоглася прийняття Програми енергоефективності міста Ужгорода на 2016-2017 рік. Мета програми – досягнення найбільшої ефективності у використанні енергоносіїв та зменшення енергоємності будівель.
Ініціювали дане питання активісти ще у січні, в рамках кампанії “Задай курс владі”. Вони провели широку інформаційну кампанії щодо необхідності енергоменеджменту в місті, а після консультацій з першим заступником міського голови Ужгорода ця тема таки зрушилась з мертвої точки. Програма була прийнята 31 травня 2016 року. Наступний крок – імплементація програми та підбір кваліфікованого енергоменеджера.
Варто відзначити, що завдяки діяльності координаторів на сесії місцевих рад виносяться питання бюджетного регламенту, реорганізації місцевого ЖЕКу, питання бюджету участі, впровадження електронних петицій, веб-сервіс “Розумне місто”, системи “Прозоро”, тощо.
Загалом, за січень-травень відбулось 219 зустрічей з представниками влади – охоплено 784 людини, відповідно. Також за цей час відбулось 69 заходів за участі представників влади.
СПІВПРАЦЯ З ПОЛІТИЧНИМИ ПАРТІЯМИ
Як і в минулі місяці, координатори намагаються залучати до кампанії зі сприяння децентралізації та підтримки інструментів громадської участі представників політичних партій.
Політичні партії, під час зустрічей з активістами “Успішної Громади” висловлюють підтримку реалізації реформи місцевого самоврядування. Однак в багатьох регіонах політичні сили самостійно впроваджувати децентралізацію не готові (наприклад, м. Зіньків).
У м. Скадовськ протягом травня відбулось 5 робочих зустрічей з представниками політичних партій, представників депутатського корпусу обласної ради, райради та міськради. Політична партія “Наш край” займає байдужу позицію до діяльності активістів громади, “БПП-Солідарність” почали активізуватись та долучатись до заходів, а “Самопоміч” співпрацює з активістами.
Загалом, за січень-травень координатори провели 187 зустрічей з політичними партіями – охоплено 541 особу, відповідно.
СПІВПРАЦЯ З ГО
Координатори “Успішної Громади” постійно зустрічаються та співпрацюють з активістами місцевих громадських організацій, організовують спільні заходи та акції.
Так, до організації відкритої зустрічі “Старе місто: сучасна стратегія розвитку” в Ужгороді долучилися Агентство сприяння сталому розвитку карпатського регіону “Форза”, мистецьке об’єднання “Кубло”, Регіональне молодіжне екологічне об’єднання “Екосфера”, Інститут міста Ужгорода й карпатське агентство прав людини “Вестед”.
Також у Вінниці відбулась зустріч-дискусія у форматі круглого столу за ініціативи громадської організації “Філософія Серця” та Інституту “Республіка”. Перша частина заходу була присвячена темі Бюджетного регламенту, а саме: роз’яснення механізму залучення до бюджетного процесу депутатів міської ради. На другій частині заходу активісти представили Проект положення про порядок проведення Громадських слухань у місті Вінниця.
РОБОТА З АКТИВІСТАМИ ТА ГРОМАДЯНАМИ
У травні до команди Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада” приєдналося понад 28 активістів, які готові допомагати в реалізації проекту.
Окрім цього, координатори активно працювали з пересічними громадянами своїх населених пунктів, проводили консультації та просвітницькі заходи щодо питань децентралізації влади.
Переважна більшість зустрічей продовжують стосуватися обговорення реформи місцевого самоврядування, координатори намагалися максимально детально розповісти про деталі, вигоду громади від впровадження даної реформи, а також спростувати міфи навколо цього процесу. Адже рівень поінформованості пересічних жителів міст щодо реформи – доволі низький.
Також у травні, в рамках Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада”, було проведено ряд просвітницьких заходів щодо роз’яснення деталей реформи.
На приклад, у м. Ужгород 18 травня пройшов форум “Децентралізація: виклики та можливості для Ужгорода”. Результатом даного заходу стало те, що учасники вирішили сформувати стратегічний план розвитку Ужгорода включно з приміською зоною (сільські громади у радіусі 25 км). Передбачається, що у майбутньому цим питанням буде займатися спеціальна установа — Агенція міського розвитку.
Подібні заходи відбулись у Вінниці, Жмеринці, Запоріжжі, Херсоні, Скадовську, Южному, Зінькові. Горішніх Плавнях, Тернополі, Луцьку, Богуславі та ін.
Загалом, за січень-травень, було проведено 485 зустрічей, 352 консультації з громадянами, 55 просвітницьких заходів, учасниками яких стали понад 9146 осіб.
ЗАЛУЧЕННЯ ЗМІ ДО ВИСВІТЛЕННЯ РЕФОРМИ
У травні координатори проводили зустрічі з представниками місцевих ЗМІ для більш ефективного інформування громадян про реформу.
Так, у м.Скадовськ продовжується випуск телепередач, започаткований “Успішною Громадою” на Скадовському районному телебаченні “Обрій” – “Час реформ”. У травні глядачам передачі надавали правові консультації з приводу децентралізації, а також щодо створення ОСББ.
Телеканал Херсону “Скіфія” почав трансляцію мотивуючого соціального ролику Інституту “Республіка” – “Влада — це ти! Круговорот народовладдя”.
Також ЗМІ активно висвітлювали просвітницькі заходи, які пройшли в містах “Успішної Громади”.