Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) використала матеріали зі звітів про дотримання свободи зібрань в Україні, які вже понад 10 років періодично оприлюднює Інститут «Республіка».

12 вересня Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні, підготовлену за результатами роботи ММПЛУ. Під час підготовки доповіді Моніторингова місія збирала матеріал за допомогою як власних співробітників, так і українських правозахисних організацій.

У питаннях дотримання свободи зібрань та асоціацій, а також свободи вираження поглядів, ММПЛУ співпрацює з Інститутом «Республіка». Зокрема, у своїй доповіді ММПЛУ використала матеріали зі звітів про дотримання свободи зібрань в Україні, які вже понад 10 років періодично оприлюднює Інститут. Цього разу в доповідь УВКПЛ включено такі дані моніторингу Інституту «Республіка»:

– в Україні протягом останніх 3-х років спостерігається тенденція до зменшення судових заборон мирних зібрань;

– водночас в Україні існують системні порушення свободи зібрань, які полягають передусім у насильницьких нападах парамілітарних ультраправих формувань на мирні зібрання з певною тематикою – антивоєнною, опозиційною, лівою, соціального протесту, зібрання меншин (національних та сексуальних) – при бездіяльності або сприянні нападникам з боку правоохоронців;

– в Україні систематично, зокрема у кримінальному порядку, переслідуються громадяни за висловлення своїх поглядів під час мирних зібрань чи у соціальних мережах та ЗМІ. Наприклад, засудження на 5 років у Херсонській області Едуарда Коваленка лише за зміст виступу на мітингу, чи понад 30 вироків блогерам.

_DSC0568

«Ми звернули увагу місії ООН щодо діяльності сайту «Миротворець» (систематично публікує доноси як щодо громадян України, так і іноземців). Він курується представниками правлячої в Україні коаліції, і діяльність цього сайту протирічить як українському законодавству щодо захисту персональних даних, так і міжнародним зобов’язанням України щодо прав людини у галузі свободи слова, свободи вираження поглядів», – зауважив правозахисник, голова Інституту «Республіка» Володимир Чемерис.

Окрім того, доповідь УВКПЛ щодо дотримання прав людини в Україні містить рекомендації виконавчій та законодавчій владі. Зокрема, у доповіді врахована позиція Інституту «Республіка» щодо вирішення проблем із свободою зібрань в сучасній Україні. Експерти Інституту вважають, що проблема полягає не в ухваленні спеціального закону, а у виконанні правоохоронними органами, насамперед, поліцією, вже існуючих законів та міжнародних актів, які забезпечують свободу зібрань.

Додамо, що доповідь УВКПЛ розповсюджується у середовищі ООН та надсилається представникам законодавчої та виконавчої влади в Україні. І висловлюємо сподівання, що думку правозахисників усе ж почують.

Текст доповіді можна скачати: Ukraine – 19th HRMMU Report_UKR