Окреслили плани активізації реформ, визначили позитивні та негативні моменти, побували «мрійниками» під час Марафону: «Роль громадян у політичних реформах». 

3 жовтня у м. Івано-Франківськ активісти, студенти, підприємці, представники громадських організацій, депутати місцевої ради, представники політичних партій –«Солідарність», «Самопоміч», «Укроп», «Батьківщина», «Рух нових сил» – обговорювали успіхи та виклики політичних реформ. Також вони шукали спільний шлях як активізувати реформи на місцевому та національному рівні. Захід відбувся у співпраці Інституту «Республіка» та Центру політичних студій та аналітики в Івано-Франківській області.

Івано-Франківськ марафон (1)

Серед спікерів на заході виступили Максим Лисюк, голова Івано-Франкського обласного осередку КВУ, Віталій Світлик, директор ГО «Центр політичних студій та аналітики» в Івано-Франківській області, депутати міської ради – Іван ГарасимкоСтефан Магас, Володимир Олійник та депутат райради Дмитро Романишин. Модерувала Марафон – Олександра Гліжинська (Скиба), заступник голови Інституту «Республіка», тренерка, коуч.

Івано-Франківськ марафон (2)

У ході дискусії присутні дійшли висновків, що реформи – виборча та антикорупційна – швидше сягнуть своїх результатів, якщо громадяни України будуть більше поінформовані про задачі та хід впровадження змін. Ще один момент –  знання, як реформи безпосередньо вплинуть на життя громадян. Залежно від цього, українці почнуть активніше контролювати процес змін відповідальними органами. Лише виборці можуть активізувати хід реформ своїм запитом.

Окрім того, спікери підкреслили основні здобутки названих реформ:

  • голосування Верховною Радою за Антикорупційний суд,
  • Виборчий кодекс у першому читанні. Є надія, що проголосують і в другому читанні, але це залежить і від тиску та запиту від активних громадян.

Івано-Франківськ марафон (3)

Присутні на марафоні депутати зазначили, що відкриті списки, які були протестовані на місцевих виборах, а на разі включені до Виборчого кодексу, якісно вплинули на комунікацію виборної особи та мешканців. (Відкриті списки  -це коли виборець голосує і за партію, і за кандидата, і своїм голосом впливає на те, хто з партійного списку проходить, а які ні). Депутати і партії розуміють, що тепер саме від їх активності та взаємодії з виборцями залежить, чи пройдуть вони в раду, чи ні. Відповідно, це напряму має вплинути на розвиток якості життя мешканців та громади в цілому. Запитом виборця буде не лише відремонтований забор чи дорога поряд з під’їздом, а й більш стратегічні зміни – розробка програм (ЖКГ, медичної, освітньої тощо), проектів рішень, що входить до відповідальності депутатів.

Івано-Франківськ марафон (4)

Після дискусії учасники працювали в групах за форматом Волта Діснея щодо розробки бачення та плану дій впровадження політичних реформ на місцях. Також вони відповідали на питання, що кожен з них готовий зробити вже завтра, щоб зміни у виборчому законодавстві були впроваджені.

У результаті місцевих та регіональних марафонів, що відбудуться в 30 українських містах в усіх регіонах України, Інститут «Республіка» сформує дорожню карту впровадження реформ як на місцевому, так і національному рівнях.

Марафони проходять в межах проекту «Активна Громада: право вибору», що впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).