Чи може ID-картка обмежити право голосу?

З початком передвиборчого сезону з’являється низка міфів та чуток, які можуть повпливати на результати виборів. Нещодавно з’явилася інформація, що власники пластикових ID-карток (паспортів з біометричними даними) не зможуть взяти участь у президентських виборах 31 березня. Обґрунтовується це тим, що в українському законодавстві не приписаний документ нового зразка та гарантії отримання за ним виборчого бюлетеня.

Микола Яцков

Ми запитали про це в юриста та регіонального координатора Інституту “Республіка” Миколи Яцкова, аби він або спростував цей міф, або підтвердив.

– Тим, хто має на руках паспорти громадянина України у формі картки, не потрібно переживати. Відповідно до Закону України “Про вибори Президента України” підставою для отримання виборчого бюлетеня на звичайних та спеціальних виборчих дільницях є пред’явлення виборцем паспорту громадянина України.

Згідно з ЗУ “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України…” та Положенням про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної Ради України (№2503-ХІІ від 26.06.1992 року) в актуальній редакції допускається одночасний обіг паспортів громадянина України у формі паспортної книжечки або у формі картки з біометричними даними про особу. Обидві форми є рівноцінними. Тому, це не може бути підставою для відмови виборчими комісіями у допуску до виборчого процесу власника такого документа.

16 листопада у ВРУ народним депутатом Валерієм Писаренком був зареєстрований Проект закону про внесення змін до ЗУ “Про вибори Президента України” щодо гарантування виборчих прав особам, які мають паспорт громадянина України у формі пластикової ID-картки р. №9293. Його мета – встановлення законодавчих механізмів гарантування виборчих прав особам, які мають паспорт громадянина України у формі пластикової ID-картки.

Як на мене, то цей законопроект є суто технічним. Його підтримка чи не підтримка у парламенті не впливатиме на можливість виборців з паспортами у формі картки реалізувати своє активне виборче право.

– Що робити, аби все ж перестрахуватися і перевірити, чи можете ви голосувати?

– Знайдіть час та завітайте до 25 березня 2019 року до відділу ведення державного реєстру виборців у своїй міській раді або райдержадміністрації за місцем проживання. Там Ви зможете перевірити себе у реєстрі виборців або подати заяву про зміну своєї виборчої адреси, якщо плануєте бути у від’їзді.

Також за інформацією колег з ГХ “Група Впливу” варто перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу.

Виборець
Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит на веб-сторінці «Державний реєстр виборців» (www.drv.gov.ua). Відповідь на запит буде надіслана на вказану електронну пошту протягом двох днів (48 годин), якщо виконано процедуру її підтвердження. Інакше – буде доступна для перегляду в особистому кабінеті.

Найближчий відділ ведення державного реєстру виборців можна знайти на сайті «Державного реєстру виборців».

І в режимі реального часу одразу ж перевіряємо свої дані! Це зайняло буквально 5 хв часу.

Виборець

Не чекайте “гарячого” сезону. Уже зараз перевірте себе в списках та спокійно очікуйте на запрошення. А якщо ви зареєстровані в одному місті, а живете в іншому – то ви маєте право змінити місце голосування. Детально процедура описана на сторінці «Державний реєстр виборців».