i5cfZTM4UaU

25 травня в Жмеринці в рамках Всеукраїнської кампанії “Успішна громада” відбувся форум з питань децентралізації. Метою заходу стало інформування мешканців міста про перспективи реформи та розвиток територіальних громад жмеринщини.

Серед присутніх були активні жителі міста, голови квартальних комітетів, депутати міської ради, селищні голови сіл, які в перспективі можуть стати частиною Жмеринської об’єднаної територіальної громади і представники громадських організацій міста та району.

Відкрив форум координатор Всеукраїнської ініціативи “Успішна громада” у Жмеринці, Андрій Сільченко. Він презентував напрацювання ініціативу в сфері децентралізації на загальноукраїнському і локальному рівні. Після чого слово надали секретарю жмеринської міської ради Олександру Мацері. Він розповів про стан впровадження реформи у місті Жмеринка.

Під час другої частини форуму виступили Сергій Романович, консультант з правових питань Офісу реформ у Вінницькій області, Ігор Вернигор, експерт з бюджетних питань Офісу реформ у вінницькій області та народний депутат України Остап Єднак.

Форумчани жваво обговорювали питання утворення об’єднаних територіальних громад у Жмеринському районі. Група експертів проаналізувала становище населених пунктів жмеринщини та обговорила з учасниками динаміку розвитку місцевих громад, зміни у кількості населення та бюджету. Жмеринчан ознайомили з мінімальними вимогами до об’єднаних громад, змінами у повноваженнях владних органів та етапів впровадження процесу децентралізації. Сергій Романович, навіть, продемонстрував декілька можливих варіантів для створення спроможної об’єднаної громади жмеринщини. В ході дискусії було окреслено основні переваги реформи децентралізації та можливі ризики.

Наприкінці форуму спікери відповіли на запитання мешканців, пов’язані із проблемами щодо впровадження реформи в рідному місті. Жителі міста та ближніх сіл до даної теми поставились серйозно. Розуміючи, що децентралізація змінить устрій життя та інфраструктуру населених пунктів, були окреслені основні ризики для тієї чи іншої громади. Найбільше цікавила людей доля медичних і освітніх закладів у маленьких селах, а також механізм фінансування професійно-технічного навчального закладу на території міста. Жмеринчанам стало зрозуміло, що перш ніж впроваджувати реформу, місцевій владі варто більш детально розібратись з законодавством та продумати чіткий план. А також необхідна широка просвітницька програма для жителів міста та району.

Знання процесу формування спроможних об’єднаних територіальних громад та можливостей, які отримує громада після об’єднання були донесені до небайдужих мешканців. Громада зійшлась на необхідності проведення більшої кількості обговорень за участі активних жителів в подальшому.

Журналіст Ольга Маслянко спеціально для Інституту “Республіка”